Kalendarz- wydarzenia szkolne

 • Rok szkolny 2014/2015
 • Rok szkolny 2013/2014
 • Rok szkolny 2012/2013
 • Rok szkolny 2011/2012


  • *** Rok szkolny 2015/2016***  Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

  Doskonali artyści, śpiew, taniec i dużo dobrej zabawy. To wszystko składało się na XIII Szpitalną Wiosnę Teatralną. Tegoroczna rozpoczęła się od mocnego akcentu - występu Teatru pod Orzełkiem. Tym razem aktorzy zaprezentowali przedstawienie ,,3x królewna, 3x smok". Opowiedzieli trzy historie o królewnach. Choć wszystkie zaczynały się tak samo, to w zależności od charakteru bohaterki ( Złośnicy, Beksy, Roztropnej ) dalszy ciąg był zupełnie inny. Dzieci zrozumiały, że najlepszą bronią w walce z bajkowym smokiem i codziennymi strachami jest uśmiech a nie płacz i złość. Kolejny występ to przedstawienie ,,Czerwone Kapturki" w wykonaniu grupy teatralnej z Zespołu Szkół Nr 2 w Białymstoku. Była to zabawna inscenizacja na podstawie znanej bajki, ale nie było w niej babci, za to Czerwonych Kapturków aż 8. Przedszkolaki z grupy teatralnej ,,Patałaszki" z PS Nr1 i z Koła Tańca Ludowego ,,Podlasiaczki z Pułaskiego" z PS Nr 32 wystąpiły w pięknych strojach ludowych, wspaniałe zatańczyły, zaśpiewały i opowiedziały o Nocy Świętojańskiej na Podlasiu. Widownię rozbawił występ grupy teatralnej ,,Jurki" działający przy Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie ,,Ukryta prawda w kurniku". Była to współczesna wersja bajki ,,Brzydkie kaczątko". ,,Szewczyk Dratewka" to kolejne widowisko Szpitalnej Wiosny Teatralnej ( Sportowa Szkoła Podstawowa w Supraślu). Oprócz tytułowego Szewczyka na scenie pojawiły się mrówki, kaczki, pszczoły i księżniczki w pomysłowych przebraniach. Wszystkich zachwyciła piękna bajkowa scenografia. Na zakończenie spotkań z teatrem widzowie spotkali się z uczniami SP Nr16 w Białymstoku. ,,Chrzest Polski" to była nie tylko opowieść o Mieszku i Dobrawie ale też pięknie wykonane piosenki ( ,,Gdzie chrzest tam nadzieja"' ,,Jesteśmy krajem chleba" ).

  W dniach 13-17 czerwca 2016 odbywał się pierwszy szkolny konkurs wiedzy "Postaci biblijne". Wzięli w nim udział uczniowie z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Test poprzedzały lekcje o biblizmach, czyli związkami frazeologicznymi mającymi źródło w Biblii. Konkurs miał być próbą wiedzy, ale tez zachętą do poznawania Słowa Bożego i uważnego słuchania go podczas niedzielnych Mszy św. 25 pytań ze Starego i Nowego Testamentu stanowiło duże wyzwanie, ale kilkoro z uczniów świetnie sobie z nimi poradziło i właśnie oni zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami książkowymi, przygotowanymi przez katechetki Annę Białous i Bożenę Sawicką.

  Spotkania edukacyjne

  "Bliżej mediów"
  Współczesne media stanowią tak integralny element naszej codzienności, że często są dla nas przezroczyste. Dopiero wtedy przestaną spełniać swoje zadanie, dostrzegamy, jak bardzo jesteśmy z nimi zrośnięci, ile zabierają nam czasu i jaki mają na nas wpływ.
  Włączając telewizor czy radio, biorąc gazetę do ręki nie zastanawiamy się nad tym, jak te media działają, jak wiele osób jest zaangażowanych w poszczególne produkcje.
  Cykl "Bliżej mediów" , skierowany do uczniów gimnazjum i szkół średnich, ma na celu przybliżyć te zagadnienia. W tym roku szkolnym polonistka Maria Siemieniuk zorganizowała trzy spotkania:

  11 maja 2016 roku " Świat w słowach i obrazach, jak powstaje program telewizyjny", którego gościem i wspaniałym narratorem była pani Katarzyna Wyspiańska-Mirończuk z TVP 3 Białystok.

  7 czerwca 2016r " Radiowa sztuka opowiadania" o której niezwykle energetycznie i zajmująco mówiła dziennikarka Radia "Akadera" pani Paula Wakuluk.

  15 czerwca 2016 " Świat na szpaltach" w sposób bardzo ciekawy, emocjonujący i obrazowy przedstawiła dziennikarka "Kuriera Porannego" pani Maryla Pawlak-Żalikowska.
  Cechą wspólną współczesnych mediów jest to, że zmierzają one do interaktywności ze swoim odbiorcą. Taką możliwość daje Internet. Jest on czwartym medium, ale o tym w przyszłym roku szkolnym.

  W dniach 14-15.06.2016 r. szkolne koło TPD przeprowadziło w ZS nr 15 konkurs -"Bawiąc się pamiętaj o bezpieczeństwie"
  Zwyciężyły rebusy pod hasłem "Zostań w domu w czasie burzy" oraz "nie skacz na główkę do wody".
  Miejsce II promowały zalecenia stosowane na wakacje:
  "Na słońce noś nakrycie głowy",
  "Nie baw się przy ulicy",
  "Twój rower musi być oświetlony".
  Podobnie miejsca III:
  "Nie pal ognia na łące",
  "Uważaj człowieku młody zanim skoczysz do nieznanej wody".
  Koordynatorem konkursu była J.Sawicka- Nikołajew, przy współpracy z B.Sawicką, B.Kruszewską, M.Berensztajn,A.Żakowicz, M.Siemieniuk, A.Białous, U. Wilczewska, W.Prymak i B. Zdanowicz.
  W konkursie wzięło udział 37 uczniów ZS nr 15.

  14 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie muzealne. Prowadziła je p. Magdalena Stulgis z Muzeum w Bielsku Podlaskim - jeden z oddziałów Muzeum Podlaskiego. Inspiracją tematu spotkania: "Wycinanka białoruska" była wystawa czasowa w siedzibie muzeum a mianowicie: "Wycinanka Olgi Baburyny", na której prezentowane są dwa cykle autorki: "Wieże. Drzewa. Wojownicy. Korzenie" oraz "Postacie historyczne". Prowadząca w kilku słowach opowiedziała nam o tej wystawie i procesie powstawania prac znanej wycinankarki. Zaprezentowała nam także kilka oryginalnych prac Olgi Baburyny. Następnie przystąpiliśmy i my do wycinankowej robótki. Motywy wycinankowe opracowała sama autorka wystawy. Były to głównie motywy zwierzęce: jeże, misie, kotki, pieski, ptaki a także roślinne. Każdy uczestnik wykonał wycinankę dobierając motyw według własnego uznania. Okazało się to pracą niełatwą, ale efekty warte były włożonego wysiłku.

  Dnia 3 czerwca 2016 roku w Bibliotece UDSK odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Na zaproszenie p. Anny Białous przybyli do nas uczniowie z PG Nr 9 w Białymstoku- członkowie szkolnego Klubu Czytelnika wraz ze swa opiekunką p. Anną Geniusz. Poprzebierani za bajkowe postacie czytali fragmenty znanych i mniej znanych bajek oraz książek, np. Bajkę o złotej rybce, Anię z Zielonego Wzgórza, Pipi Lamstrung, wiersze o zwierzątkach. Dzieci z uwagą słuchały, odpowiadały na zadawane później pytania. Czytanie przeplatane było krótkimi występami artystycznymi - usłyszeliśmy zagrane na skrzypcach znane piosenki dziecięce, 3 piosenki zaśpiewane solo przez jedną z gimnazjalistek. Na zakończenie dzieci otrzymały od p. Iwonki Sokół-Selau pamiątkowe książeczki oraz słodycze, a nasi utalentowani goście- także słodkości, zakładki i pocztówki. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkania w przyszłości.

  W dniach 26.05 -3.06 2016 odbyło się z ZS nr 15 dyktando, w którym wzięło udział wielu uczniów naszej szkoły. Dzieci początkowo niechętnie podchodziły do wiadomości o dyktandzie. W momencie, gdy dowiedziały się, że nie będzie złych ocen, podeszły bezstresowo do wykonywanego zadania.
  Dyktando służyło powtórzeniu zasad poprawnej pisowni wyrazów oraz zwróceniu uwagi na polską ortografię.
  Dyktando poprowadzili nauczyciele poloniści ZS nr 15.

  1 czerwca na oddziale Onkologii obchodziliśmy Dzień Dziecka. To spotkanie dostarczyło wiele radości szczególnie młodszym uczestnikom zabawy. Zaproponowaliśmy zawody: przenoszenie piłeczek na łyżkach, nawijanie cukierków na ołówki , rzuty do celu stojącego i ruchomego oraz wiele innych. Po skończonej zabawie każde dziecko otrzymało upominek.

  Już po raz kolejny w maju zaprosiliśmy uczniów kl. III SP do wzięcia udziału w interdyscyplinarnym konkursie wiedzy Mały Geniusz.
  Konkurs był przeznaczony dla najzdolniejszych trzecioklasistów, gdyż pytania niejednokrotnie wykraczały poza program realizowany w szkole. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Maciek Kościelniak z III Kliniki Chorób Dzieci, który zdobył maksymalną ilość 24 punktów. Serdecznie mu gratulujemy !
  (Organizator konkursu - Katarzyna Trypuć)

  W kwietniu i maju 2016r. został przeprowadzony konkurs biologiczno-chemiczny pt. "Żyj zdrowo". Konkurs przeznaczony był dla uczniów gimnazjum i liceum ZS nr 15 przy UDSK w Białymstoku. Celem konkursu jest propagowanie zdrowego stylu życia, profilaktyka antynikotynowa oraz racjonalne odżywianie.
  Organizatorami konkursu są: Beata Ostasiewicz - nauczyciel biologii oraz Bożena Kruszewska - nauczyciel chemii.
  W konkursie wzięło udział 36 uczniów gimnazjum oraz 11 z liceum.

  W dniach 24.05 2016 i 31.05.2016 w Zespole Szkół Nr 15 świętowaliśmy Dni Rodziny, które tradycyjnie już w naszej szkole organizują nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
  Przedszkolaki, uczniowie kl. I-III oraz ich rodzice ozdabiali rysunki rodzin, rozwiązywali rodzinne zagadki oraz wesoło śpiewali i tańczyli przy tonach karoke. Chętni mogli skorzystać z profesjonalnego malowania twarzy w wykonaniu uczennic z liceum plastycznego z Supraśla, które przyjechały na zaproszenie B. Kruszewskiej.
  Starsi uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści i licealiści w formie plastycznej wyrażali swoje pragnienia dotyczące rodzinnego spędzania wolnego czasu tworząc wspólnie karuzelę marzeń. Poza tym młodzież brała udział w wielu ciekawych zabawach towarzyskich z elementami współzawodnictwa.
  Wszystkim dopisywał dobry humor. Na pamiątkę obu imprez każdy uczestnik otrzymał upominek.

  24.05.2016 r. odbył się konkurs matematyczny klas I -III na oddziale Płucnym. Wzięło udział 6 uczniów, wszyscy otrzymali nagrody - kredki, książeczki i notesiki, a nawet nożyczki.

  25.05.2016r. odbyły się Dni Rodziny - malowanie słowem i pędzlem "Moja mama". w spotkaniu wzięło udział 6 uczniów, którzy stworzyli ciekawe opisy mamy, potwierdzone dodatkowo rysunkami.

  W dniu 23.05.2016 roku w WSZ na oddziale neurologii dziecięcej mgr Bożena Kruszewska i Anna Iwaniuk zorganizowały spotkanie edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Spotkanie stało się świetną okazją do bliższego poznania zawodu strażaka i niebezpieczeństw z nim związanych. Panowie Strażacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci a także przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa . Największą atrakcja dla uczniów była możliwość zobaczenia wozu strażackiego od wewnątrz. Każdy uczeń mógł przymierzyć buty , kurtkę i maskę tlenową .

  W 3 kolejne czwartki miesiąca maja w kaplicy UDSK wszyscy chętni mogli uczestniczyć w nabożeństwach majowych organizowanych przez naszego ks. kapelana Marka Wysockiego i panie katechetki. Kaplica była wypełniona rozśpiewaną młodzieżą i dziećmi, a także ich rodzicami, babciami i opiekunami. Dołączali do nas pracujący lekarze i pielęgniarki. Polecaliśmy wspólnie Matce Bożej wszystkie chore dzieci, szczególnie te które nie mogły do nas dołączyć. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała sprawowana była Msza św. po której złożyliśmy nasze podziękowanie i życzenia ks.Markowi z okazji 20-tej rocznicy jego święceń kapłańskich. Księże Marku serdecznie dziękujemy za Twoją obecność wśród nas i Twoja posługę słowa i sakramentów!

  Muzyka poważna jest ważna
  Z generalnego punktu widzenia, muzyka może wprowadzać w doskonały nastrój, relaksować, albo wręcz odwrotnie - męczyć, czy wręcz irytować. Muzyka klasyczna ma natomiast wpływ pozytywny na samopoczucie, emocje, czy stan napięcia - odprężenia.
  Ucho jest organem nie tylko do słyszenia i słuchania, a przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo dynamizowanie kory mózgowej poprzez dźwięki, niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów - m.in.: poprawę koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawę zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji, opóźnienie objawów zmęczenia mięśniowego (np.: muzykę Mozarta wykorzystuje się do walki z takimi chorobami jak: epilepsja, autyzm, dysleksja, zaburzenia emocjonalne, nadpobudliwość psychoruchowa - tj. ADD i ADHD, oraz wieloma innymi). Badania pokazały, że na oddziałach szpitalnych, w których przez 15 minut dziennie puszczano muzykę relaksacyjną, odnotowywano zmniejszone zapotrzebowanie pacjentów na środki znieczulające i uspokajające. Stwierdzono także, że muzyka oddziaływuje również na człowieka pogrążonego w śpiączce. Nie jest cudownym lekarstwem, ale potrafi stymulować powrót do zdrowia lub łagodzić objawy choroby.
  W przeciwieństwie do muzyki klasycznej, jest np. głośna muzyka rockowa, która jak pokazały badania naukowe, ma na ogół szkodliwy wpływ na młode umysły i ich rozwój zaburzenia zachowań, nadpobudliwość, lęki, kłopoty z zapamiętywaniem, a nawet obniżenie inteligencji). Hałas powoduje niedosłuch, podwyższenie ciśnienia krwi, niepokój, niepewność.
  Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu. Muzyka Mozarta ma szczególny charakter, gdyż potrafi wpływać na układ nerwowy i aktywność sensomotoryczną, poprawia pamięć i koncentrację. I między innymi dlatego studenci Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku wystąpili z audycjami muzycznymi pod tytułem : " Muzyka poważna jest ważna".

  7 kwietnia 2016 r wystąpił kwartet obojowego złożony ze studentów Uniwersytrtu Muzycznego w Białymstoku - wydział instrumentalny. Wykonany został utwór W. A. Mozzarta.

  23 maja 2016 r zaprezentowano utwory B. Romberga. Głównym instrumentem był kontrabas. Oprócz muzyki studenci w interesujący sposób przekazali wiadomości o wykonywanych utworach i o instrumentach , które pojawiły się przed słuchaczami.

  Wszystkim podobały się audycje muzyczne, a wykonawcy zostali nagrodzeni głośnymi brawami.

  W dniu 19.05.2016 odbyło się spotkanie z panią dietetyk w ramach lekcji Healthy Eating na oddziale dziennym UDSK. Spotkanie prowadziła nauczycielka mgr Agnieszka Żakowicz oraz pani dietetyk mgr Paulina Zambrzycka. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie wypełniali karty pracy w j.angielskim sprawdzające poznaną wiedzę.

  10 maja odbyło się spotkanie muzealne pod hasłem "Dzieciaki lepią zwierzaki", które poprowadził p. Krzysztof Kukliński z Muzeum Rzeźby A. Karnego w Białymstoku. W interesujący i barwny sposób przedstawił sylwetkę A. Karnego, wzbogacając ją o fotografie i anegdoty z życia artysty. Przybliżył nam także warsztat pracy artysty i jego twórczość prezentując zdjęcia rzeźb zgromadzonych w siedzibie muzeum oraz o samym procesie powstawania danego dzieła. Następnie uczestnicy przystąpili do rzeźbienia w glinie. Powstały ciekawe prace pomysłowo ozdobione wzorami i jak się okazało niekoniecznie były to zwierzątka, ale najważniejsza była radość tworzenia i satysfakcja z własnego dzieła.

  9 maja w UDSK odbył się konkurs matematyczny dla klas I-III szkoły podstawowej "Mały matematyk". Każdy uczestnik konkursu mógł wykazać się praktycznymi umiejętnościami matematycznymi. Ile siatki potrzeba na ogrodzenie działki o podanych wymiarach, którego dnia wróci babcia z sanatorium albo ile dag mąki potrzeba do upieczenia podanej ilości ciasta. Tego typu zadania miały na celu uświadomienie uczniom konieczności doskonalenia własnych umiejętności matematycznych potrzebnych wszystkim nam w życiu. Jeśli uczeń wyraził chęć na rozwiązanie dodatkowych zadań mógł skorzystać ze stanowiska "Dla orłów" Wygrała osoba, która zdobyła najwięcej pieczątek. Każdy uczestnik konkursu otrzymał symboliczną nagrodę.

  Dnia 06.05.2016 r odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu szkół szpitalnych "Pasje budują - nałogi rujnują". Organizatorem konkursu był ZS Nr 15 w Białymstoku. Zadaniem konkursowym było stworzenie pracy plastycznej, opatrzonej hasłem w języku angielskim lub niemieckim, które będzie zachęcało do poszukiwania pasji i rozwijania talentów, jako alternatywy dla złudnie kuszącego świata używek. Napłynęły piękne kolorowe prace z różnych stron Polski. Jury w składzie Joanna Malinowska, Agnieszka Żakowicz i Monika Berensztejn nagrodziły prace następujących uczniów:

  I miejsce: Natalia - Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 w USD w Krakowie
  II miejsce: Mateusz - ZS Nr 15 przy UDSK w Białymstoku
  III miejsce: Michał - Zespół Szkół Specjalnych w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem.
  III miejsce: Nikola - Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie
  Wyróżnienie: Joanna - Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem.
  Wyróżnienie: Julia- ZS Nr 15 przy UDSK w Białymstoku

  Nagrody zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Białegostoku za pośrednictwem Departamentu Edukacji i wysłane pocztą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom a zwycięzcom gratulujemy.

  29 kwietnia odbyło się spotkanie muzealne, które prowadziła p. Anna Malesińska z siedziby głównej Muzeum Podlaskiego - z Ratusza, koordynatorka spotkań muzealnych odbywających się w szkole szpitalnej cyklicznie od kilku lat. Temat brzmiał: "Bliżej gwiazd z Antkiem astronomem". P. Ania przedstawiła nam poprzez prezentację zdjęć obrazy ze zbiorów muzeum, inspirowane obserwacjami astronomicznymi na których widoczne było niebo. Dzięki temu dowiedzieliśmy, że rozgwieżdżone niebo czy zachód słońca często były inspiracją dla artystów do stworzenia dzieł malarskich. Przypomnieliśmy sobie nazwy planet z Układu Słonecznego i ich cechy charakterystyczne. Obejrzeliśmy zdjęcia gwiazdozbiorów wielu gwiazdozbiorów obserwowanych na niebie. Następnie tworzyliśmy znane gwiazdozbiory na kartkach czarnego papieru.

  W roku szkolnym 2015/16 w ramach Programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyły się dwa cykle zajęć edukacyjnych " Ratujemy i uczymy ratować" skierowane do uczniów klas I - III SP , przebywających w szpitalu i uczestniczących w zajęciach lekcyjnych w ZS 15 w Białymstoku, prowadzone przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.
  Przeprowadzone zostały w sposób warsztatowy, gdzie wszyscy uczestniczący w nich uczniowie mieli możliwość przećwiczenia poszczególnych etapów zachowania się w trudnej sytuacji , ratowania poszkodowanych oraz resuscytacji z wykorzystaniem fantomów.
  Poprzez zabawę dzieci poznały:
  *zasady wzywania i udzielania pierwszej pomocy
  *uczyły się reagować i właściwie zachowywać w sytuacjach trudnych, takich jak wypadek czy zagrożenie życia,
  *uczyły się przełamywać opory ,
  *pokonywać stres związany z udzielaniem pierwszej pomocy .
  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów . Dzieci traktują je bardzo poważnie i wiedzą jak wielką i ważną sprawą jest umiejętność ratowania ludzkiego życia.
  Po zajęciach chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym " Umiemy ratować".

  "Zjednoczeni chrztem" - takie było hasło patriotycznego spotkania edukacyjnego poświęconego 1050-tej rocznicy chrztu Polski, które odbyło się w auli UDSK 27 kwietnia. Nauczyciele historii wprowadzili uczniów w tematykę krótkim wstępem i prezentacją multimedialną. Po niej nastapiła część warsztatowa spotkania prowadzona przez p. Marię Siemieniuk - omówienie cech plakatu i wykonanie plakatu pt. "1050 rocznica chrztu Polski" pod opieką wychowawców. Owoce prac grup z poszczególnych pięter i oddziałów były na koniec prezentowane na forum i nagradzane gromkimi brawami. Efekty wspólnych działań artystycznych będzie można oglądać jesienią na wystawie przy auli, obok prac z ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tym samym temacie. Konkurs i spotkanie przygotował zespół nauczycieli humanistów ZS Nr 15.

  W dniu 29.04.2016 odbyła się impreza w ramach Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja na oddziale płucnym USK. Spotkanie prowadziły nauczycielki mgr Monika Berensztejn i mgr Agnieszka Żakowicz. Podczas spotkania uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat Polski w quizie. Następnie uczniowie ułożyli puzzle przedstawiające postacie z legend Polskich, obejrzeli filmik Polak Mały oraz dyskutowali o tradycjach związanych z obchodami Święta Flagi i Konstytucji 3ego Maja.
  Podobna impreza odbyła się również w szpitalu WSZ, poprowadziła ją mgr Anna Mikołajczak
  W ramach obchodów Święta Flagi nauczyciele zespołu języków obcych zaprosili wszystkich uczniów ZS 15 do udziału w I Szkolnym Turnieju Wiedzy o Polsce. W dniu 28.04.2016 reprezentacje poszczególnych zespołów odpowiadały na pytania dotyczące symboli narodowych, historii Polski. Była to okazja nie tylko do wykazania się wiedzą, jej wzbogacenia, ale też do świetnej zabawy.

  Obchody Dnia Ziemi 2016
  W zamyśle Dzień Ziemi miał uczulać ludzi na problemy naszej planety. Miał być to dzień tworzenia "bilansu", który miałby pokazywać, co udało się zrobić w ciągu poprzedniego roku dla ochrony planety, a gdzie należy wzmóc wysiłki. Dzień Ziemi 2016 jest zatem okazją, aby podsumować ubiegły rok.
  W Polsce Dzień Ziemi kojarzony jest przede wszystkim ze zbieraniem śmieci przed uczniów i sadzeniem drzewek. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej tematycznych akcji, które mają uświadamiać społeczeństwo, jak wielkie zmiany w ekosystemie planety powoduje działalność człowieka.
  Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji.
  Nauczyciel Edyta Kopijkowska na zajęciach z przyrody mówiła, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz uczyła, jakie działania należy podjąć, aby nastąpiła dobra zmiana.
  Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

  14 kwietnia odbyło się spotkanie muzealne pod hasłem: "Słowem malowane". Gościliśmy panie: Katarzynę Śliwowską i Ewę Jachowską z Muzeum w Tykocinie - Oddział Muzeum Podlaskiego. Dzięki prezentacji zdjęć mogliśmy zobaczyć jak wygląda budynek i wnętrze synagogi w Tykocinie. Panie zapoznały z charakterystycznymi motywami wykorzystywanymi do zdobienia synagogi czy przedmiotów używanych w kulturze żydowskiej do kultu religijnego. W trakcie spotkania był również czas na nasze działania artystyczne: naszym zadaniem było ozdobienie tekstu napisanego w języku hebrajskim z wykorzystaniem charakterystycznych motywów roślinnych i zwierzęcych a ponadto każdy z nas miał napisać swoje imię w języku hebrajskim.
  Było to bardzo interesujące spotkanie, które wzbogaciło nas o nową wiedzę na temat kultury żydowskiej. Zostaliśmy też zachęceni do udziału w "Nocy muzeów"a szczególnie do odwiedzenia Tykocina.

  Lekcja z Bratkiem " O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów" odbyła sie 11.04.2016.
  Zazdrość o zwycięstwa i sukcesy innych, to problem niemal każdego dziecka. Bratek pomaga wyjaśnić, że każdy z nas ma mocne i słabe strony a robi to na przykładach zwierząt. Dzieci dochodzą do wniosku, że nie możemy zmienić swojej natury, pokonać niektórych swoich ograniczeń ( np. niepełnosprawności), dlatego nie wolno nam poniżać drugiej osoby tylko za to, że czegoś nie potrafi zrobić tak dobrze, jak inni.

  W dniu 6 kwietnia odbyły się warsztaty "Radosna wiosna" w ramach projektu "Akademia kreatywności". Podczas zajęć rozwijaliśmy zainteresowania artystyczne uczestników. Wprowadzeniem do spotkania były: wiersz "Wiosenna łąka", zagadki tematyczne oraz zabawa ruchowa "Taniec motyli". Po czym przystąpiliśmy do kilkuetapowego działania: "Żaba w stawie" z wykorzystaniem wybranych elementów kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii- "Edukacja przez ruch" D. Dziamskiej. Uczestnicy wykonali: "Trawkę"- rytmicznie nacinając kartkę w takt muzyki, "Staw" - kreśląc koła do wybranego utworu, "Żabę" - składając ją w technice orgiami płaskie z koła w taki sam sposób złożyły biedronkę. Po wykonaniu poszczególnych elementów łączyły ją w całość. Wykonane pracy zostały zaprezentowane w takt muzyki do pląsu "Zielona ściana tataraku". Wszyscy, w wiosennych nastrojach, rozeszli się na swoje oddziały

  W miesiącu marcu 2016 roku w zespole Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. K. Dłuskiego i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku pani mgr Urszula Wilczewska (nauczycielka fizyki) oraz pani mgr Beata Ostasiewicz (nauczycielka biologii) przeprowadziły konkurs pt. "Sprawdź się". Uczestniczyło w nim trzydziestu uczniów klas III gimnazjum. Test obejmował zadania z egzaminu gimnazjalnego z zakresu biologii i fizyki. Celem konkursu było podniesienie i powtórzenie wiadomości z biologii i fizyki oraz sprawdzenie swoich sił przed egzaminem gimnazjalnym.

  W roku szkolnym 2015/2016 nauczyciele ZS nr 15 przystąpili do realizacji programu profilaktycznego: "Nie pal przy mnie proszę" - skierowanego do uczniów klas I-III szkoły podstawowej i "Znajdź właściwe rozwiązanie", którego treści przeznaczone są do realizacji w klasach gimnazjalnych. Program inicjowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowany w szerokim partnerstwie lokalnym.
  Głównym założeniem projektu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży poprzez warsztaty i spotkania edukacyjne, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, wykształcenie w uczniach umiejętności radzenia sobie w sytuacjach gdy inni przy nich palą bądź nakłaniają ich do tego samego. Koordynatorzy projektu Beata Ostasiewicz i Anna Iwaniuk dbają aby w czasie spotkań edukacyjnych informacje o szkodliwości palenia papierosów były przekazywane w sposób adekwatny do wieku odbiorcy, aby zajęcia były różnorodne i ciekawe, w tym celu wykorzystują następujące metody aktywizujące: wizualizacja, drama, krzyżówki, burze mózgów. Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży jak i ich rodziców.

  Konkurs plastyczny "Kartka Wielkanocna" trwał dwa tygodnie (8-22.03.2016).
  Jego celem było rozwijanie zainteresowań plastycznych i literackich dzieci i młodzieży przebywającej na leczeniu na Oddziale Płucnym i Zakaźnym.
  Uczniowie wykonali 15 bardzo ciekawych i pomysłowych kartek świątecznych.
  Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.
  Wszystkim dzieciom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.
  Organizatorami konkursu były B. Zdanowicz Fiedorczuk, Alina Ignatiuk oraz Marzanna Ossowska.

  14-17.03. 2016 nauczyciele ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku przeprowadzili XIV edycję Konkursu Matematycznego Dedal .Z matematyką zmierzyły się 63 osoby z II, III i IV poziomu edukacyjnego wszystkich zespołów klasowych naszej szkoły. Dedal cieszył się największą popularnością wśród uczniów klas VI szkoły podstawowej, I gimnazjum i w I klasie szkoły średniej.
  Organizatorami konkursu byli nauczyciele matematyki naszej szkoły, czyli J. Falkowska, J. Sawicka-Nikołajew, E. Sokólska, M. Szypulska i U. Wilczewska. Dedala Koordynowałą J.Sawicka-Nikołajew.
  Jak co roku konkurs był sponsorowany przez TPD przy ZS nr15 oraz GWO.

  Pięć arcydzieł literatury polskiej. Kto jest autorem "Zemsty"? Dlaczego "Krzyżacy" to powieść napisana ku pokrzepieniu serc?Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź na spotkaniu edukacyjnym pt."Pięć arcydzieł literatury polskiej". Zajęcia przeznaczone dla uczniów gimnazjum prowadzili nauczyciele ZS nr 15 Beata Zdanowicz Fiedorczuk i Maria Siemieniuk w dniach 2 i 9 marca 2016 r. w bibliotece szkolnej. Celem spotkania było przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego.

  03 marca w Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku w ramach programu profilaktyki palenia tytoniu pt. "Znajdź właściwe rozwiązanie" i picia alkoholu odbyło się spotkanie ze strażnikiem miejskim. Na spotkaniu gimnazjaliści dowiedzieli się o ubocznych skutkach działania tych używek. Spotkanie zorganizowały mgr Justyna Myślińska i mgr Beata Ostasiewicz.

  W dniu 03.03.2016 mgr Agnieszka Żakowicz przeprowadziła lekcje biblioteczną w ramach zajęć zachęcających do czytania ,,Bo w nich jest cały świat." Nauczycielka czytała dzieciom zgromadzonym w bibliotece książkę ,,The Cracow Dragon". Dzieci uważnie i z zainteresowaniem słuchały opowieści, uczyły się nazw części ciała w j.angielskim, zaśpiewały piosenkę o częściach ciała. Zagrały w grę powtarzającą poznane podczas lektury książki słownictwo z j.angielskiego. Lekcja odbyła się w bibliotece Książnicy Podlaskiej w UDSK.

  W tygodniu 29.02-04.03.2016 na oddziale płucnym USK odbywały się podczas lekcji j.angielskiego pokazy filmów kulturowych o krajach anglojęzycznych w ramach Tygodnia Języków Obcych. Zajęcia prowadziła mgr Agnieszka Żakowicz. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się ze sposobami nauki j.obcych, zwrotami wyrażeniami w innych językach, wzięli udział w quizie edukacyjnym, przygotowali plakat zachęcający do nauki j.obcych oraz motywującym do nauki j.obcych odpowiadając na pytanie dlaczego warto uczyć się j.obcych ,,Why we should learn foreign languages?''

  W dniu 29.02.2016 na oddziale płucnym USK odbyło się spotkanie ze strażakiem Młodszym Kapitanem Waldemarem Sadowskim z 4 jednostki Straży Pożarnej w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie SP-3, Pg-5 i LO-1. W czasie spotkania pan strażak zapoznał uczniów jak należy wzywać pomoc, zaprezentował strój strażaka hełm, sprzęt jakim dysponuje strażak podczas akcji ratowniczej. Omówił jak przeprowadzana jest akcja ratownicza. Udzielił informacji na temat zawodu, jakie szkoły należy ukończyć, aby wykonywać ten zawód oraz predyspozycje jakie należy mieć aby być strażakiem. Spotkanie zorganizowała mgr Agnieszka Żakowicz.

  Dnia 23.02.2016r. gościliśmy w naszej szkole Panów Strażaków z Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Było to spotkanie edukacyjne skierowane do najmłodszych uczniów szkoły szpitalnej tj. dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I - III SP. Strażacy opowiadali o swojej pracy na co dzień, o trudnych akcjach czy nietypowych przygodach w czasie interwencji. Dzieci dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca strażaka, a także jak należy postępować w razie wypadku czy pożaru. Popisywały się znajomością numerów alarmowych, zadały wiele ciekawych pytań , na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Miały tez okazję do zapoznania się z ekwipunkiem strażaka, przymierzenia hełmu strażackiego czy zrobienia pamiątkowych zdjęć. W spotkaniu wzięli też udział rodzice i opiekunowie dzieci. Takie spotkania zawsze uczą i wychowują oraz pozostawiają niezapomniane wrażenia na długo.

  23.02.2016 r. odbyło się spotkanie z Panią Kustosz Muzem Przyrodniczego Puszczy Knyszyńskiej. Temat spotkania to " Wiosna w Puszczy Knyszyńskiej ". Uczniowie dowiedzieli się o walorach puszczy i zwyczajach zwierząt w okresie wiosennym. Organizatorzy spotkania - Bożena Kruszewska i Beata Ostasiewicz

  W dniu 22.02.2016 roku w Zespole Szkół nr 15 odbyło się spotkanie edukacyjne z "Ortografią na wesoło". W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas II- III szkoły podstawowej. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę ortograficzną poprzez zabawę. Uczestnicy rozwiązywali rebusy ortograficzne, układali puzzle ortograficzne, wyszukiwali wyrazy z trudnością ortograficzną . Na zakończenie spotkania wyłoniliśmy króla ortografii, nikt nie wyszedł z pustymi rękoma każdy uczeń otrzymał drobny upominek.

  "Człowiek rozumny jest rządcą języka.
  Bez woli jego nic z ust nie wynika"

  Elżbieta Drużbacka (1698/9-1765, poetka, tłumaczka, jedna
  z pierwszych autorek w literaturze polskiej)

  Dnia 21.02.2016 w Polsce obchodzony był po raz 16 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole wagę tego wydarzenia podkreśliliśmy Tygodniem Języka Polskiego.

  W dniach 22.02.-26.02.2016r. na zajęciach polonistycznych były poruszane zagadnienia dotyczące znaczenia języka ojczystego w życiu narodu i każdego z nas. Przeprowadzono quizy sprawdzające wiedzę umiejętności uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i placówek ponadgimnazjalnych w zakresie poprawności językowej i zasobu słownictwa, jakim dysponują. Ich wyniki miały pomóc uczniom ocenić swoje kompetencje językowe, zauważyć błędy oraz ukształtować postawę dbałości o poprawność językową nie tylko w szkole, sytuacjach oficjalnych, ale też w mowie potocznej.

  W związku z obchodami przygotowaliśmy uczniom naszej szkoły spotkania edukacyjne propagujące bezpieczne zachowania w Internecie dobierając treści stosownie do wieku uczestników. Wybraliśmy i opracowaliśmy materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci zarówno dzieciom jak i ich rodzicom a także nauczycielom, aby mogli umieścić je w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia. - "Zasady bezpieczeństwa i Netykieta w sieci" - spotkanie skierowane do dzieci z klas I-III szkoły podstawowej (18 luty). Uczestnicy z serwisu WWW.sieciaki.pl zapoznali się z działem "SiecioHistoria" a także z czteroma najważniejszymi zasadami bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu, obejrzeli kreskówkę o tej tematyce, odpowiadali na pytania quizowe w SiecioMacieLosującym. Z SiecioRadia wysłuchali audycję dotyczącą zasad Netykiety. - "Internet to nie wszystko" - 24 lutego odbyło się spotkanie skierowane do młodzieży gimnazjalnej a 10 marca odbyło się ono dla młodzieży licealnej. Obejrzeliśmy filmy: "Na zawsze", "Wyloguj się do życia" oraz kreskówkę "Zalogowana". Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę młodych ludzi na troskę o relacje z ludźmi zarówno w sieci jak i w świecie realnym, by rozwijali zainteresowania i dbali o swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci. - "3, 2, 1 Internet" - 25 lutego odbyło się spotkanie dla dzieci z klas IV-VI ze szkoły podstawowej. Pokazaliśmy uczestnikom kreskówki z komentarzami Krzysztofa Hołowczyca. Były one chętnie oglądane i komentowane. Dodatkowo uczestnicy mogli obejrzeć różne zakończenia kreskówki omawiające dane zagadnienie. Pobudzały do refleksji i ciekawych wypowiedzi uczniów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami z różnych sytuacji, które miały miejsce w Internecie. - "Dbaj o fejs" - 8 marca w szpitalu wojewódzkim odbyło się spotkanie skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Po obejrzeniu filmów zachęcaliśmy uczestników, by zwracali uwagę na swój wizerunek w sieci w myśl kampanii "Myślę, więc nie ślę".


  16 lutego odbyło się spotkanie muzealne "Pisanie ikon", które poprowadziły: p. Ewa Zalewska i p. Izabela Markowska z Muzeum Ikon w Supraślu - Oddziału Muzeum Podlaskiego. Panie, w kilku słowach, opowiedziały nam o sztuce pisania ikon, jak też i o samym muzeum i jego specyfice zachęcając do zwiedzania. Uczestnicy otrzymali materiały potrzebne do wykonania ikony i z ochotą przystąpili do twórczych działań pracując w skupieniu i ciszy. Z pamiątkową, bo pierwszą własnoręcznie wykonaną ikoną, uczestnicy w dobrych nastrojach rozeszli się na swoje oddziały. Powstały piękne ikony.

  11 lutego odbyły się ogólnoszkolne warsztaty plastyczne, w ramach projektu: "Akademia Kreatywności". Ich tematem była zima. Mogliśmy tworzyć krajobrazy zimowe lub przedstawić Białystok zimą. Po krótkim wprowadzeniu, prezentacji zdjęć budowli oraz zabytków miasta z różnych okresów historycznych, uczestnicy przystąpili do działań twórczych. Zaproponowaliśmy kilka technik plastycznych, m.in. dorysuj, domaluj do obrazka ( w naszym przypadku były to czarno-białe kopie zdjęć Białegostoku) dorysowywane pastelami suchymi bądź olejnymi lub domalowywane białą farbą a także technika collage z wykorzystaniem gazet, kolorowych papierów, białych papierów o różnej fakturze. Powstały ciekawe prace, część z nich została przesłana na miejskie konkursy a pozostałe wyeksponowaliśmy w małej galerii w holu szpitalnym UDSK. Można podziwiać pomysłowość wykonanych prac i talent artystyczny ich autorów. Wszystkim gratulujemy twórczego podejścia do tematu.

  Papież Polak Jan Paweł II ogłosił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. W tym dniu Ojciec Święty szczególnie modlił się za wszystkich chorych , ich rodziny, opiekunów, lekarzy, pielęgniarki. Z okazji 24 rocznicy tego wydarzenia Anna Dyjak ogłosiła konkurs plastyczny i literacki pod hasłem "Mój Anioł Stróż". Nagrodzone prace plastyczne i pisemne prześlemy do Ojca Świętego Franciszka do Watykanu jako formę podziękowania za wszystkie modlitwy.

  9 lutego odbyło się spotkanie muzealne na koniec karnawału, które poprowadzili: p. Joanna Januszkiewicz i p. Paweł Okolot z Muzeum Historycznego w Białymstoku. Jego tematem były "Ozdoby karnawałowe". Dowiedzieliśmy się o tradycjach i przygotowaniach Białostoczan do bali w okresie karnawału. Mieliśmy także okazję zaprojektowania i wykonania opaski oraz broszki z wykorzystaniem ciekawych materiałów: filcu, tiuli, cekin, koralików. Powstały oryginalne, bardzo pomysłowe ozdoby, które z powodzeniem można byłoby wykorzystać jako dodatek do karnawałowego stroju.

  21 stycznia 2016 r. to czas bardzo radosny w UDSK. Tego dnia przedszkolaki bawiły się na balu karnawałowym oraz świętowały Dzień Babci. Impreza miała miejsce w świetlicy na piątym piętrze. Nauczycielki przedszkola przygotowały liczne zabawy taneczne do muzyki współczesnej oraz z dawnych lat. Przedszkolaki razem z rodzicami bawiły się świetnie. Na zakończenie czekała na dzieci pyszna niespodzianka w postaci słodkich pączków i rogalików zorganizowana przez panią J. Keil.
  Organizatorami spotkania były nauczycielki wychowania przedszkolnego ZS Nr 15 przy UDSK.

  20 stycznia odbyła się impreza karnawałowa, w której uczestniczyły dzieci i młodzież szkolna przebywająca na leczeniu w UDSK. Był to czas wspólnych zabaw integracyjnych i tanecznych.
  Na zakończenie wspaniałej zabawy każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
  Organizatorem był zespół nauczycieli wychowawców grup wychowawczych.

  14 stycznia 2016r., w bibliotece UDSK odbyło się drugie spotkanie z cyklu Bajki Poczytajki. Tym razem było to opowiadanie Małgorzaty Rożyńskiej pt. ,,O tym jak Bratek i jego koledzy Nowy Rok bezpiecznie przywitali, bo 3 kroki wykonali."
  Ciekawy tekst porusza problem asertywnego odmawiania. Jego rezolutny bohater Bratek pokazał metodę trzech kroków, jak odmówić, w sytuacji, gdy ktoś proponuje nam coś być może atrakcyjnego, ale nie do końca bezpiecznego. Przygoda dzielnego chłopca pokazała też, że umiejętne odmawianie, nie musi oznaczać utraty kolegów.
  Każdy z uczestników miał okazję do wypróbowania metody trzech kroków, aby asertywnie odmówić.
  Cykliczne zajęcia w bibliotece, oprócz nabywania przez dzieci konkretnych umiejętności mają przede wszystkim na celu zachęcenie uczniów do klas I -III do czytania książek. Służą pokazaniu, że spotkanie z ciekawą lekturą jest zawsze niezapomnianym przeżyciem. Książki przecież nie tyko bawią, ale też uczą.

  Konkurs plastyczny "Zaczarowana zima" trwał dwa tygodnie. Od 04.01.2016 do 15.01.2016. Jego celem było rozwijanie zainteresowań plastycznych. Wzięły w nim udział dzieci uczęszczające do świetlic szkół białostockich. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Organizatorkami konkursu były: M.Ossowska i A.Supronik.

  Cykl "Cudzoziemcy, którzy wybrali Białystok" można już nazwać tradycją naszej szkoły, jako że z uwagi na duże zainteresowanie ze strony uczniów odbywa się on po raz kolejny. Każde spotkanie z obcokrajowcem daje młodzieży możliwość poznania elementów innej kultury i tradycji oraz jednocześnie praktycznego wykorzystania znajomości języka obcego, jako że cała prezentacja i rozmowa prowadzona jest w języku angielskim.
  W bieżącym roku szkolnym zaproszenie organizatorki cyklu, p. Ani Mikołajczak, przyjął po raz kolejny Luca Neccia- Włoch mieszkający od 14 lat w Białymstoku. Tym razem 14.01.2016 odwiedził uczniów szkół średnich przebywających w I Klinice Chorób Dzieci. Opowiadał o trudnych początkach nowego życia po przeprowadzce z Włoch do Białegostoku oraz o swojej pracy zawodowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zaprezentował przy tym swój instrument i wykonał kilka utworów, zachęcając młodzież do uczestnictwa w koncertach symfonicznych. Początkowo onieśmieleni uczniowie coraz chętniej zadawali gościowi pytania- po raz kolejny okazało się, że język angielski przełamuje międzynarodowe bariery i pozwala komunikować się osobom pochodzącym z najodleglejszych zakątków świata.

  12 stycznia 2016 odbyło się pierwsze w Nowym Roku ogólnoszkolne spotkanie muzealne "Święto Purim i maski purimowe", które poprowadziła p. Katarzyna Śliwowska z Muzeum w Tykocinie - oddział Muzeum Podlaskiego. Poznaliśmy historię biblijną z Księgi Estery wyjaśniającą powstanie żydowskiego święta Purim. Dowiedzieliśmy się o znaczeniu, zwyczajach i tradycjach związanych z obchodami tego święta w kulturze żydowskiej.
  Wykonaliśmy maski purimowe ozdabiając je według własnego pomysłu.
  Spotkanie zaciekawiło uczestników, wzbogaciło wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej i było okazją do plastycznej ekspresji.

  22 grudnia odbyło się ogólnoszkolne spotkanie muzealne "Kartka świąteczna", które poprowadzili: p. Joanna Januszkiewicz i p. Paweł Okolot z Muzeum Historycznego w Białymstoku - Oddział Muzeum Podlaskiego. Przypomnieli nam historię wysyłania kartek świątecznych. Następnie uczestnicy własnoręcznie wykonali kartki wykorzystując zgromadzone materiały plastyczne, m.in. kolorowe papiery brokatowe, ozdobne dziurkacze, itp. Kartki zostały zapakowane do kolorowych kopert, gotowe do wysłania lub podarowania bliskiej osobie. Powstały estetyczne, pomysłowe kartki, których wykonanie sprawiło wiele radości dzieciom, które tuż przed świętami przebywały jeszcze w szpitalu.

  22 grudnia w Klinice Onkologii odbyło się przedświąteczne spotkanie Bożonarodzeniowe. Odśpiewaliśmy kilka wesołych kolęd. Opowiadaliśmy o zwyczajach świątecznych w naszych domach. Przywołaliśmy smaki i zapachy związane ze świętami proponując uczestnikom zmysłową zgaduj-zgadulę. Obejrzeliśmy świąteczne teledyski włączając się do wspólnego śpiewania kolęd. Złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia. Drobne upominki ufundowane przez prywatnego sponsora przypominały nam, że czas świąt to czas obdarowywania innych.

  W dniu 16.12.2015 r. na oddziale Onkologii i Hematologii odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone tradycjom bożonarodzeniowym w Wielkiej Brytanii- Christmas traditions. Spotkanie przygotowali- B. Halicka, nauczyciel języka angielskiego i E. Lewczuk wychowawca grupy na oddziale Onkologii. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję nauczyć się tradycyjnej angielskiej kolędy oraz utrwalić słownictwo związane z Bożym Narodzeniem. Wiele radości sprawiły przygotowane przez organizatorów upominki w formie Christmas crackers.

  W ramach realizacji kierunków polityki oświatowej- rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa
  W dniu 14.12.2015 mgr Agnieszka Żakowicz przeprowadziła lekcje biblioteczną w ramach zajęć zachęcających do czytania ,,Bo w nich jest cały świat." Nauczycielka czytała dzieciom zgromadzonym w bibliotece książkę ,,Dom's Dragon" autorstwa Yvonne Cook . Dzieci uważnie słuchały przygód bohatera książki Dom's Dragon poznawały nowe słownictwo i utrwalały znane im zwroty. Wypełniały kartę pracy. Następnie zaprezentowały swoje prace. Zagrały w grę powtarzającą poznane podczas lektury książki słownictwo z j. angielskiego. Lekcja odbyła się w bibliotece Książnicy Podlaskiej w UDSK. W lekcji uczestniczyło 4 uczniów z klas I-III zespołu SP5.

  W dniach 7-11.12.2015 (w szpitalach: UDSK, WSZ i USK) odbyła się VII edycja konkursu fizycznego "Tygrysek". Uczestniczyło w nim 38 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Organizator konkursu: U. Wilczewska - nauczyciel fizyki w ZS nr 15 w Białymstoku.

  7 grudnia odbyło się w Klinice Onkologii spotkanie mikołajkowe. Mikołajkowe czapki, w które ubrali się uczestnicy spotkania wprowadziły nas w klimat a opowiedziana legenda o Św. Mikołaju przybliżyła jego postać. Dzięki zagadkom z mikołajkowej czapki przypomnieliśmy sobie charakterystyczne zwyczaje związane z Mikołajkami. Wykonaliśmy ciekawe portrety Mikołaja. Nie zabrakło także drobnych upominków ufundowanych przez p. Alicję Bierć-Górną (mamę jednej z byłych pacjentek), której bardzo serdecznie dziękujemy

  03.12.2015 r. odbyła się lekcja otwarta pt. "Fakty i mity o HIV i AIDS" prowadzona przez nauczyciela chemii - Bożenę Kruszewską. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest wiedza o drogach zarażanie się wirusem HIV, o sposobach zapobiegania zakażenia, jak i o mechanizmie działania tego wirusa w organizmie człowieka. Poruszony też został aspekt społeczny osób żyjących z wirusem HIV i AIDS.

  26 listopada 2015 roku nauczycielki Anna Dyjak i Joanna Keil zorganizowały obchody Światowego Dnia Misia. Dzieci powitano zabawą w kole "Misiowy uścisk". Zapoznano z celem spotkania i historią pluszowego misia. W trakcie spotkania odbyła się prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci "Oto mój Miś". Nauczycielki odbyły także pogadankę z dziećmi na temat misiów występujących w książkach dla dzieci, bajkach telewizyjnych, wierszykach. Dzieci obejrzały książki z wierszykami i bajkami poświęconymi misiom, wysłuchały bajki pt. "Złotowłosa i trzy niedźwiadki". W trakcie spotkania odbyły się zabawy muzyczno-ruchowe: "Pokochaj pluszowego misia", "Stary niedźwiedź", "Pociąg", "Mój stary dobry Miś". Podsumowaniem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego "Miś mój przyjaciel"

  25 listopada odbyły się edukacyjne warsztaty przyrodnicze, które były realizowane w ramach kampanii edukacyjnej: "Jeż-swój zwierz" dofinansowanej z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Program PLO2 "Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów"
  W naszej szkole spotkania adresowane do trzech grup (uczniowie klas I-III, IV-VI oraz z Kliniki Onkologii) poprowadziła p. Barbara Kuprel -Poźniak. W barwny sposób opowiadała o środowisku życia, charakterystycznych zwyczajach jeży. Pokazała filmy dotyczące życia tych kolczastych ssaków. Zaprezentowała wiele pięknych ale i zabawnych zdjęć jeży zapoznając z różnymi ciekawostkami dotyczącymi ich życia. Opowiedziała o niebezpieczeństwach czyhających na jeże wynikających z działalności człowieka jak również o sposobach niesienia pomocy i ochrony tych zwierząt.

  W dniach 23- 27.11.2015 r. w Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku odbyła się czwarta edycja Ogólnoszkolnego Dyktanda z języka angielskiego. Konkurs skierowany był do wszystkich chętnych uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
  Konkurs miał formę pisemną. Zadanie uczestników polegało na poprawnym uzupełnieniu luk w tekście zapisanym w języku angielskim. Tekst dyktanda obejmował treści podstawy programowej nauczania języka angielskiego w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej.
  Dyktando zostało przygotowane przez panią dr Annę Jabłońską. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z nauczycielami języka angielskiego: panią mgr Barbarą Halicką, panią mgr Anną Mikołajczak, panią mgr Agnieszką Żakowicz oraz panem mgr Markiem Sawickim na terenie szpitali UDSK, WSZ oraz USK na oddziałach objętych dydaktyką.
  Celem dyktanda była:
  - popularyzacja nauki języków obcych wśród uczniów,
  - podnoszenie umiejętności językowych wychowanków.
  W dyktandzie wzięło udział 70 osób (46 gimnazjalistów oraz 24 licealistów). W poszczególnych klasach największą liczbę punktów uzyskali:
  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Pawła II. W naszej szkole honorowaliśmy pamięć o tym wybitnym Polaku wielokrotnie zarówno na lekcjach religii jak i języka polskiego, również w czasie zajęć wychowawczych i tematycznych uroczystości.
  Dnia 23.11.2015 w sali audytoryjnej UDSK odbyło się spotkanie edukacyjne "Jak być dobrym człowiekiem". Wzięły w nich udział dzieci i młodzież, rodzice i opiekunowie uczniów.
  Obejrzeli oni prezentację "Jan Paweł II" opatrzoną ciekawym komentarzem katechetki Bożeny Sawickiej. Przejściem do tytułowego zagadnienia była radosna piosenka Arki Noego pt. "Święty uśmiechnięty" animowana przez katechetkę Annę Białous.
  Gawędę o drodze ku prawości przedstawiła polonistka Maria Siemieniuk. W swojej opowieści o małych i dużych marzeniach, o zabawie i radości z niej płynącej, o szacunku do ludzi i dbałości o ziemię, o gotowości do niesienia pomocy innym i pracy nad samym sobą, o modleniu się i patriotyzmie odwoływała się do życia Jana Pawła II. Narracji towarzyszyły piękne ilustracje z książki M. Skowrońskiej i ks. Nęcka pt. "Jak być dobrym człowiekiem"
  Uczestnicy spotkania słuchali tego w wielkim skupieniu. Należy więc mieć nadzieję, że w wielu z nich zrodziło się przekonanie, że dobro ma swoje źródło w nas samych poprzez małe codzienne uczynki na rzecz innych ludzi i ciągłą dbałość o swój rozwój.
  Spotkanie zakończyło wspólne wykonanie "Barki" ulubionej pieśni Papieża Polaka. Jej słowa podkreśliły główną myśl tej uroczystości. Zwłaszcza ta oto zwrotka:
  "Jestem ubogim człowiekiem,
  Moim skarbem są ręce gotowe
  Do pracy z Tobą
  I czyste serce"

  Konkurs interdyscyplinarny "My nie palimy, to nie dla nas" w ZS nr 15 w Białymstoku.
  Czy to prawda, że nikotyna ma wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego? Z tego typu zadaniami zmierzyli się w dniach 18-19.11.2015 uczestnicy XIII konkursu interdyscyplinarnego "My nie palimy, to nie dla nas". Celem konkursu było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży i zapobieganie uzależnieniu.
  W konkursie wzięło udział 67 osób ze wszystkich zespołów klasowych klas IV-VI SP, gimnazjum i liceum ZS nr15. 6 najlepszych uczniów zdobyło dyplomy i nagrody w postaci książek , a 6 osób dostało wyróżnienia w postaci dyplomów.
  Konkurs organizował i sponsorował Zarząd Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku przy UDSK w osobach: J. Sawicka-Nikołajew, B. Sawicka i B. Ostasiewicz.

  Dnia 17 listopada odbyło się spotkanie muzealne "Historia pieniądza". Poprowadził je pan Paweł Okolot z Muzeum Historycznego w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego). Poznaliśmy ciekawą historię pieniądza przedstawioną na prezentacji. Dzięki spotkaniu usłyszeliśmy wiele ciekawostek, dotyczących monet, ich kształtów i materiałów, z których były wykonywane na przestrzeni dziejów. Obejrzeliśmy dawne banknoty oraz monety pochodzące z różnych stron świata, jak i te używane na terenie Podlasia a obecnie eksponaty ze zbiorów muzealnych.
  Na koniec podjęliśmy próbę zaprojektowania własnej monety. Powstały ciekawe pomysły graficzne. Ubogaceni w nową wiedzę uczniowie rozeszli się na swoje oddziały.

  W ZS nr 15 przy UDSK w dniach 12-19.11.2015 odbył się konkurs How your grammar works? dla uczniów szkoły średniej. W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Konkurs miał na celu odkrywanie i rozwijanie talentów i uzdolnień uczniów, wzmacnianie poczucia własnej wartości, zachęcanie uczniów do nauki poprzez wzmacnianie motywacji i rozwijanie zainteresowań. konkurs zorganizowała mgr Agnieszka Żakowicz, a pomogli przeprowadzić nauczyciele ZNJO

  10.11.2015 r. odbyła się lekcja otwarta zorganizowania przez nauczycieli matematyki (Justynę Myślińską) oraz chemii (Bożenę Kruszewską). Temat lekcji to "Kalorie w chemii i w matematyce". Uczniowie zapoznali się z ze znaczeniem znajomości wartości kalorycznej produktów spożywczych. Finał lekcji okazał się dla wszystkich przepyszny - uczniowie sami wykonali sałatki owocowe, obliczyli ich wartości kaloryczne, no i oczywiście na koniec skonsumowali.

  Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla gimnazjów 2015/2016 na oddziale płucnym
  We wtorek 10.11.2015, na oddziale płucnym, uczennica klasy III gimnazjum zespołu klasowego PG1 Ewelina Choroszewska ( ze szkoły macierzystej PG nr30 w Białymstoku), pisała w naszej szkole Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla gimnazjów 2015/2016 etap szkolny. Konkurs odbył się za zgodą rodziców Eweliny oraz jej lekarza prowadzącego Marii Sosnowskiej. Doktor Sosnowska stwierdziła, iż wydolność wysiłkowa uczennicy pozwala na udział w konkursie . Konkurs przeprowadziła Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Joanna Sawicka-Nikołajew (przewodnicząca) oraz Edyta Kopijkowska (członek).

  W dniu 4 listopada 2015 roku w WSZ "B" (Wojewódzki Szpital Zespolony oddział Neurologii) odbyło się spotkanie z pracownikiem Muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku panem Cezarym Szymaniukiem " Droga ku wolności". Celem spotkania było wzmocnienie poczucia wartości narodowej wśród uczniów, kształtowanie postaw patriotycznych i zapoznanie z symbolami narodowymi. Nasz gość przedstawił ciekawą prezentację multimedialną poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu a w drugiej części spotkania dzieci wykonały kotyliony.

  Dnia 29.10.2015 w bibliotece odbył się konkurs recytatorski "Jesienne wierszyki". Był skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Po powitaniu dzieci, rodziców i nauczycieli, kolejno swój talent recytatorski prezentowało 15 uczestników. Dzieci z przejęciem recytowały lub pięknie czytały jesienną poezję. Były za to nagradzane wielkimi brawami. Jury w składzie: Iwona Sokół-Selau i Katarzyna Trypuć zdecydowało, że wszyscy uczestnicy zasługują na nagrody. W oczekiwaniu na werdykt zaproszono wszystkich uczestników konkursu i widownię do udziału w jesiennej zgaduj-zgaduli. Spotkanie z jesienną poezją zorganizowały: Iwona Sokól-Selau, Marzena Ossowska, Elżbieta Michalewicz.

  27 października odbyło się spotkanie muzealne. Tym razem gościliśmy P. Ireneusza Kryńskiego z Oddziału Archeologii Muzeum Podlaskiego. Przedstawił nam temat: "Świat skamieniałości". Cofnęliśmy się wiele milionów lat wstecz, by nieco przybliżyć ówczesny świat flory i fauny. Dawne formy życia możemy dziś oglądać w formie skamielin, szczątków roślin i zwierząt odciśniętych na fragmentach skalnych podziwiając ich różnorodność. Zobaczyliśmy też kilka eksponatów, które są podobne do tych, zamieszczonych na czasowej wystawie w Ratuszu pod tym samym tytułem. Było to spotkanie, które wniosło wiele nowych i ciekawych wiadomości.

  15 października odbyły się (w dwóch grupach wiekowych) warsztaty edukacyjne w ramach projektu: „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną” . Poprowadziła je p. Barbara Kuprel -Poźniak. Zapoznała nas z ciekawymi informacjami dotyczącymi sposobu życia bocianów, ich przelotów przez Europę do Afryki. Obejrzeliśmy piękne zdjęcia bocianów a także obejrzeliśmy filmiki o wędrówkach tych ptaków i ich przystosowaniach do długich przelotów. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach na jakie narażone są bociany a także o różnych formach działalności człowieka sprzyjających ochronie bociana białego. Spotkanie pogłębiło naszą dotychczasową wiedzę o bocianie, pomogło w uświadomieniu nas o różnego rodzaju zagrożeniach życia tego gatunku ptaka symbolicznie związanego z Polską.

  13 października 2015 r. w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Organizatorami uroczystości byli nauczyciele zespołu matematyczno - przyrodniczego. Obchody Dnia Edukacji Narodowej urozmaicił występ wychowanków ze Szkoły Estradowej Heleny Mieszkaniec w Białymstoku. Pomiędzy występami dzieci ze szkoły estradowej były czytane wiersze o tematyce szkolnej przez uczniów naszej szkoły. Prowadzącą uroczystość była p. Edyta Kopijkowska.
  Wszyscy obecni na uroczystości uczniowie i nauczyciele otrzymali upominki - wykonane własnoręcznie przez nauczycieli zespołu matematyczno - przyrodniczego.
  Spotkanie z młodzieżą oddziału płucnego w USK, poświęcone Dniu Edukacji Narodowej, przeprowadził 13.10.2015 zespół matematyczno-przyrodniczy w składzie Joanna Sawicka-Nikołajew, Jolanta Siłkin i Edyta Kopijkowska. Uczniowie szkoły szpitalnej zastanawiali się nad pytaniem "Jaki wpływ na Polskę i Polaków miało powołanie Komisji Edukacji Narodowej". Spotkanie było też okazją do dyskusji na temat "Kim chciałbym zostać oraz jaką rolę pełni w tych planach nauczyciel". Na zdjęciach widać młodzież, która buduje wiersze poświęcone Dniu Edukacji Narodowej

  12 października 2015 roku w bibliotece szpitalnej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Bajki czytajki" zaproponowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którego głównym celem jest zachęcanie dzieci do czytania. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I-III ze wszystkich oddziałów UDSK, ich rodzice i nauczyciele. Był też niespodziewany gość "Inny"- bohater Programu Kształtowania Wrażliwości na odmienność "Przygody Innego". Jest to pacynka przy pomocy której Małgorzata Fiłonowicz prowadząca spotkanie odczytała jedną z bajek terapeutycznych "Inny i spotkanie z ciemnością". W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję użyć swoich zmysłów (wzroku, słuchu, węchu) i chociaż przez chwilę poczuć świat osób niewidomych. Bohaterka bajki Kaja zachęciła również dzieci do czytania, udowadniając, że nawet niewidomi przy pomocy specjalnego alfabetu potrafią i lubią czytać.

  W dniu 7.10.2015 r. w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z pracownikami Straży Granicznej, w którym uczestniczyli uczniowie kl. I-VI. Goście opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali pokaz multimedialny na temat zadań związanych z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego.
  Funkcjonariusze zaprezentowali uczniom szereg elementów wyposażenia stosowanego na co dzień w pracy, należały do nich m. in. urządzenia do kontroli radiometrycznej, urządzenia termowizyjne, urządzenia do kontroli autentyczności dokumentów. Uczniowie z zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

  6 października uczestniczyliśmy w spotkaniu "Muzealny zwierzyniec". Prowadziła je p. Ewelina Kamieńska z siedziby głównej Muzeum Podlaskiego - Ratusza. Pokazała nam ,na slajdach, kilka wybranych obrazów - pejzaży znajdujących się w galerii obrazów w Ratuszu, na których widoczne były zwierzęta. Jednym z zadań, podczas spotkania, było odgadnięcie nazw zwierząt, z których sierści zostały wykonane pędzle przyniesione przez naszego gościa (nie brakowało przy tym śmiechu). Kolejne zadanie to wykonanie magnesów z wybranym przez siebie zwierzątkiem. Wykorzystywaliśmy w tym celu arkusze piankowe lub filcowe a także folię magnetyczną. Uczestnicy wykonali bardzo estetyczne, pomysłowe magnesy-zwierzaki.

  W dniu 29.09.2015 mgr Agnieszka Żakowicz przeprowadziła lekcje biblioteczna w ramach zajęć zachęcających do czytania ,,Bo w nich jest cały świat." Nauczycielka czytała dzieciom zgromadzonym w bibliotece książkę ,,Harold i fioletowa kredka" Dzieci uważnie słuchały, rysowały przygody bohatera książki Harolda. Następnie zaprezentowały swoje prace. Zagrały w grę powtarzającą poznane podczas lektury książki słownictwo z j.angielskiego. Lekcja odbyła się w bibliotece Książnicy Podlaskiej w UDSK.

  W dniu 25.09.2015 odbyło się spotkanie w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych na oddziale płucnym USK. Spotkanie prowadziły nauczycielki mgr Monika Berensztejn i mgr Agnieszka Żakowicz. Podczas spotkania uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat języków w quizie językowym, wysłuchali nagrania audio: jak brzmią powitania w różnych językach. Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielami szukali argumentów, dlaczego warto uczyć się języków obcych, oraz jak efektywnie się uczyć. Na koniec wykonany został plakat podsumowujący spotkanie.

  Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku po raz kolejny zaprosił wszystkie Placówki Oświatowe do udziału w Kampanii " Sprzątanie Świata - Polska 2015".
  Akcja sprzątania w naszym Zespole Szkół nr 15 odbywała sie w dniach: 18.09 - 21.09.2015r.
  Brały w niej udział dzieci i młodzież z oddziału płucnego USK oraz z oddziału dziennego UDSK w Białymstoku.
  " Sprzątanie Świata" jest międzynarodową akcją związaną z promocją ochrony środowiska, której głównym organizatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Akcja zainicjowana w Polsce w 1994r cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
  " Wyprawa - poprawa" pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja " Sprzątanie Świata - Polska".
  Celem tegorocznej edycji było ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami w gminie każdy z nas. Oprócz wspólnego wesołego sprzątania terenu wokół UDSK w Białymstoku dzieci i młodzież miała okazję usystematyzować swoją wiedzę z zakresu segregacji odpadami, jak również wykonać gazetkę ścienną, która zachęcała innych do segregacji odpadów

  17 września odbyło się spotkanie muzealne skierowane do dzieci 6-12 lat: "Muzealne przeboje". Poprowadziła je p. Joanna Januszkiewicz z Muzeum Historycznego - oddział Muzeum Podlaskiego. Uczestnicy obejrzeli ciekawe przedmioty pochodzące ze zbiorów muzealnych, m.in.: żelazko z duszą, grający patefon, płyty winylowe. Za pomocą zmysłu dotyku mieli rozpoznać przedmioty znajdujące się w skrzyniach i narysować je. Po zakończeniu działań plastycznych w grupach porównywaliśmy rysunki z ukrytymi przedmiotami. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

  Spotkanie z okazji rocznicy napaści ZSRR na Polskę. 17 września 2015 roku był okazją na oddziale płucnym w USK przy Żurawiej do dyskusji na temat rocznicy napaści ZSRR i Niemiec na Polskę w 1939roku. Młodzież wspólnie z nauczycielami J. Sawicką-Nikołajew oraz K.Urbańskim zastanawiała się nad tym czy Polska wygrała II Wojnę Światową i jakie były i są tego skutki dla nas i naszego kraju.

  17 września odbyło się spotkanie muzealne skierowane do dzieci 6-12 lat: "Muzealne przeboje". Poprowadziła je p. Joanna Januszkiewicz z Muzeum Historycznego - oddział Muzeum Podlaskiego. Uczestnicy obejrzeli ciekawe przedmioty pochodzące ze zbiorów muzealnych, m.in.: żelazko z duszą, grający patefon, płyty winylowe. Za pomocą zmysłu dotyku mieli rozpoznać przedmioty znajdujące się w skrzyniach i narysować je. Po zakończeniu działań plastycznych w grupach porównywaliśmy rysunki z ukrytymi przedmiotami. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

  10.09.2015
  "Czytanie narodowe Lalki"
  "Czytanie dobrych książek jest jak niczym rozmowa
  z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
  Kartezjusz
  A interlokutorzy to czytelnik, pisarz, narrator i bohaterowie jego dzieła. Tym razem lekturą przedstawioną w ramach akcji "Narodowe czytanie" była "Lalka" B. Prusa.
  Szkolne spotkanie odbyło się 10.09. w stylowo zaaranżowanej bibliotece szpitalnej u pani Iwony Sokół-Selau. Zaproszeni gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, rodzice z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wybranych przez polonistkę Marię Siemieniuk fragmentów "Lalki" oraz obejrzeli korespondujące z nimi kadry z filmu W. Hassa, będącego ekranizacją tej powieści. Z wielkim artyzmem książkę czytali dyrektor szkoły Ryszard Zimnoch, pani doktor Agata Korzeniecka-Kozerska, nauczycielka matematyki Justyna Myślińska oraz anglistka i polonistka Anna Jabłonowska. To nasze szkolne czytanie, mimo że przesunięte w czasie realizuje cele prezydenckiej akcji tj. popularyzuje fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej oraz promuje kulturę żywego słowa.

  Dnia 3.09.2015 roku w Zespole Szkół nr 15 odbyło się spotkanie inaugurujące rok szkolny 2015/2016. Pan dyrektor mgr Ryszard Zimnoch przywitał serdecznie uczestników spotkania. Następnie szkolny Nauczycielski Teatr "Kroplówka" wprowadził uczniów w tematykę szkolną. W dalszej części spotkania głos zabrała pani mgr Łucja Orzechowska - dyrektor Departamentu Edukacji, która w imieniu prezydenta Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego, wręczyła medale "Diligentiae- za pilność" w kategorii nauczyciel - pani wicedyrektor mgr Jolancie Falkowskiej oraz w kategorii uczeń - Patrycji Sawickiej. ***Powrót***