Kalendarz- wydarzenia szkolne

    *** Rok szkolny 2014/2015***Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
W roku szkolnym 2014/2015 w zespole edukacji wczesnoszkolnej obejmującym uczniów z oddziałów Onkologii i Okulistyki realizowany był Program Kształtowania Wrażliwości na Odmienność "Przygody Innego". W ramach ośmiu spotkań uczniowie słuchali bajek terapeutycznych . Te opowieści sprawiały, że dzieci coraz bardziej interesowały się przygodami "Innego" dużej pacynki, która brała udział w każdym spotkaniu. Uczniowie dowiedzieli się z nich, że każdy człowiek ma prawo do odmienności i należy mu się szacunek i akceptacja. Zdobyli wiele cennych informacji dotyczących kultury romskiej, chińskiej, zetknęli się z problemami swoich rówieśników w Afryce. Mogli się przekonać co czują uchodźcy z Czeczeni i jakie zwyczaje mają wyznawcy judaizmu.
W ciągu kilkugodzinnych zajęć nie można uwrażliwić dzieci na wszystkie odmienności fizyczne, kulturowe, religijne, z którymi zetkną się one w przyszłości. Szczególnie na oddziale Onkologii potrzebne jest kształtowanie pozytywnego wizerunku "Innego", odmienności, zwłaszcza kiedy dzieci te zauważają różnice we własnym wyglądzie fizycznym i czują się inne niż ich rówieśnicy.

Czerwiec to miesiąc, w którym odbywa się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Nauczycielki Alina Zińczuk i Elżbieta Michalewicz zaproponowały dzieciom, aby wykonały ilustrację do ulubionej bajki. Do konkursu plastycznego "Bajki mojego dzieciństwa" przystąpiło 23 wychowanków. Powstały ciekawe prace, które ozdobiły hol główny UDSK. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

Po raz jedenasty mieliśmy przyjemność gościć grupy teatralne, które prezentowały różne formy sceniczne: inscenizacje bajek, kabaret, taniec, teatrzyk kukiełkowy.
27 maja uczniowie SP Nr 6 przedstawili inną niż znana wszystkim wersję bajki "Jaś i Małgosia". Był sympatyczny wilk i czarownica, która tylko udawała złą. Spotkanie z zespołem lalkarskim zakończyło się rozmową z "aktorami", zabawą kukiełkami i zrobieniem zdjęć pośród teatralnej scenografii. Kolejną propozycją (9.06.) były popisy taneczne dzieci z PS Nr32. Obejrzeliśmy tańce ludowe i nowoczesne. 11.06 Hilary Szczebrzeszyński i jego roztargniona asystentka pani Ania opowiedzieli Legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu. Który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie tworzyły rycerskie królestwo. W trakcie przedstawienia dzieci złożyły rycerskie ślubowanie , przez co powiększyły Zakon Rycerzy Grzeczności. 17.06 w świetlicy III Kliniki UDSK pojawiły się kolorowe pajacyki, miś i laki w balowych sukniach. Były to dzieci z PS Nr 1. Opowiedziały o przygodach zabawek w pokoiku lal. Ostatnim punktem XI Szpitalnej Wiosny Teatralnej (18.06) były występy uczniów z Zespołu Szkół Nr 2. Najpierw obejrzeliśmy spektakl " W dolinie Muminków" oparty na motywach popularnej książki T. Janssona. Potem przenieśliśmy się do starożytnej Grecji. Wysłuchaliśmy opowieści o kłopotach mieszkańców Olimpu. Okazało się, że ich rozwiązanie można znaleźć w XXI wieku

Na oddziale płucnym USK w dniu 19.06.2015r. odbyły się zajęcia otwarte pod tytułem ,,Reading for kids" . W czasie zajęć z języka angielskiego nauczycielka mgr Agnieszka Żakowicz czytała uczniom książkę pt. ,,Harold and the purple crayon" autora Crockett Johnson. Uczniowie rysowali rysunki przedstawiające przygody Harolda, uczyli się i poznawali nowe słówka z języka angielskiego. W lekcji wzięli udział uczennica i uczeń klasy I.

O tym, że matematyka jest ciekawa, a myślenie logiczne ma przyszłość, przekonali się nasi uczniowie podczas Szkolnych Dni Matematyki 18 czerwca 2015 roku. Impreza odbyła się w Zespole Szkół nr 15 już po raz drugi tym roku szkolnym. Żywe zmagania z zagadnieniami matematyki, rozwiązywanie łamigłówek i zagadek logicznych, własnoręczne wykonywanie brył w pomysłowy sposób oraz rywalizacja w czasie gier i zabaw, dowiodły, że matematyka może być przyjemna i pożyteczna. Imprezę przygotował i przeprowadził zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

18 czerwca w Klinice Onkologii odbyły się ostatnie warsztaty plastyczne realizowane w ramach projektu "URTICA DZIECIOM-SŁONECZNA GALERIA". Tematem spotkania były "Krajobrazy lata w różnych częściach świata". Uczestnicy malowali swoje prace farbami do tkanin na materiale nadając swoim pracom tytuły. Powstały ciekawe i pełne barw prace ilustrujące bogactwo krajobrazów.

16 czerwca, w Klinice Onkologii, odbyło się spotkanie muzealne: "Pisanie ikon", które poprowadziły panie: Ewa Zalewska i Katarzyna Antonowicz z Muzeum Ikon w Supraślu - oddział Muzeum Podlaskiego. Wprowadziły nas w symbolikę ikon, znaczenie kolorów i tajniki procesu ich tworzenia. Atmosfera skupienia towarzyszyła nam podczas samodzielnego pisania ikony. Powstały niepowtarzalne…

W dniach 06-16.06.1015 odbył się konkurs z j.angielskiego dla klas 4-6 szkoły podstawowej zainteresowanych kulturą krajów anglojęzycznych. Organizatorem były mgr Agnieszka Żakowicz(Zespół Szkół nr 15 w Białymstoku)i mgr Olga Wojciuk (Zespół Szkół nr 17 w Białymstoku) Cele konkursu:Konkurs miał formę pisemną i składał się z testu jednokrotnego wyboru. Zadania konkursowe obejmowały treści podstawy programowej nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej Prace uczestników sprawdzali organizatorzy konkursu. Pierwsze miejsce zajmie uczestnik, który otrzyma największą liczbę punktów w każdej ze szkół. Zwycięzcy otrzymali podziękowania za udział, dyplomy i upominki.

W dniach 08-11.06.2015 odbyła się w ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku kolejna edycja konkursu "Bawiąc się, pamiętaj o bezpieczeństwie" w formie rebusu. Zasadniczym celem konkursu było kształtowanie wśród młodzieży umiejętności dostrzegania zagrożeń i zapobieganiu im.
Konkurs zorganizował zarząd Koła TPD przy ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku. Jego koordynatorem była J. Sawicka-Nikołajew. Łącznie tworzyło rebusy 48 osób: z klas I-III SP -10 uczniów, z klas IV-VI -11 uczniów, z klas I-III gimnazjum 20 uczniów oraz 7 uczniów ze szkoły średniej.
Jury nagrodziło aż 8 prac oraz 8 wyróżniło. Hasła, które można rozszyfrować ze zwycięskich rebusów to :
I miejsce
" Koniecznie baw się bezpiecznie. ( Klaudia, kl. VI SP)
" Nie graj w piłkę na drodze. (Olaf, kl. III SP)

II miejsce
" Nie pal lasów. (Justyna, kl. VI SP)
" W zabawie nie używaj ostrych rzeczy. (Maja, kl. I SP)
" Nie pal ogniska w lesie. (Ewelina, kl. I LO)
" Nie graj w piłkę na ulicy. (Alicja, kl. III gimnazjum)

III miejsce
" Noś kask na rowerze.( Urszula, kl. II LO) Wystawę pokonkursową możemy podziwiać na oddziale płucnym w USK w postaci gazetki.

Białystok jako jedno z większych miast w północno-wschodniej Polsce okazuje się być atrakcyjnym miejscem dla przybyszów z całego świata. Mogli się o tym przekonać gimnazjaliści przebywający na oddziale dziennym, w których w dniu 11.06.2015 odwiedziła pani Eun Cho- Koreanka mieszkająca na co dzień w Białymstoku. Spotkanie odbyło się w języku angielskim a przygotowała je i poprowadziła nauczycielka tego języka pani Anna Mikołajczak, której pomogła pani Agnieszka Żakowicz. Eun CHo opowiadała o wrażeniach z przebywania w Polsce, a także o systemie szkolnictwa w Korei Południowej. Młodzież zasypywała ją gradem pytań o wspomnienia czasów nauki w szkole. Pani cho nie zdążyła przybliżyć uczniom przygotowanych przez siebie opowieści o Korei, jej tradycjach i zwyczajach. Obiecała zatem odwiedzić szpital ponownie w przyszłym roku szkolnym. Trzymamy za słowo.

11 czerwca odbyły się warsztaty plastyczne "Morskie głębiny - inspiracja linią", które odbyły się w Klinice Onkologii w ramach projektu "URTICA DZIECIOM- SŁONECZNA GALERIA". Uczestnicy pastelami rysowali na kartkach czarne serpentyny. Następnie dorysowywali roślinność i morskie stworzenia inspirowane powstałymi liniami. Efektem pomysłowości i kreatywności uczestników są kolorowe i piękne prace.

Czym jest kaloria i czemu służą wartości energetyczne żywności dowiedzieli się uczniowie naszego gimnazjum podczas lekcji otwartej nt. "Kalorie w chemii i matematyce" w dniu 10 czerwca 2015 roku. Uczniowie praktykowali zużycie energii podczas szybkiego spaceru mierząc czas jego trwania oraz obliczali, ile kalorii spalili podczas tegoż wysiłku fizycznego. Następnie przyglądali się sytuacjom życia codziennego i robili bilans energetyczny - ile kalorii dostarczono w pożywieniu a ile wydatkowano wykonując określone czynności. Młodzież brała aktywny udział w lekcji dowodząc, że tematyka kalorii jest istotna z punktu widzenia zdrowia i sprawności.

10 czerwca odbyły się warsztaty plastyczne "Fantazja, fantazja" . Było to ostatnie , w tym roku szkolnym, spotkanie artystyczne realizowane w ramach projektu "Mała Akademia Sztuki". Zaproponowaliśmy uczestnikom różne techniki plastyczne, m.in.: "domaluj do kleksa", mokre na mokrym, sucha pastela, technika łączona (tusz, pastele olejne, akwarela). Zachęcaliśmy do tworzenia prac, które podpowiada nam nasza wyobraźnia. Powstały wielobarwne prace będące odbiciem nastroju i możliwości twórczej ekspresji. Barwne plamy przy odrobinie wyobraźni stały się bogate w treść.

Dnia 9.06.2015 Spotkanie edukacyjne "Piękno zaklęte w kamieniach"
"Żaden dom nie powinien stać na wzgórzu lub czymkolwiek. Dom powinien być obok wzgórza, należeć do niego. Wzgórze i dom powinny być szczęśliwe"

Frank Lloyd Wright


O tym, na czy polega to kompozycyjne szczęście, o organizacji przestrzeni wewnątrz budowli i wokół niej, opowiadał uczestnikom spotkania historyk sztuki pan Jerzy Hermanowicz, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
W swojej barwnej narracji opatrzonej slajdami podkreślił fakt, że architektura jest zwierciadłem, w którym odbija się epoka tworząca ją i że nawet z jej szczątków można odczytać i stopień materialnej i moralnej lektury tych, którzy ją stworzyli. Uczniowie gimnazjum i szkoły średniej, wędrując przez epoki, poznawali najbardziej charakterystyczne dla każdej z nich budowle, osłuchiwali się z pojęciami opisującymi je. A wszystko to po to, by na egzaminie gimnazjalnym, a zwłaszcza na maturze wykazać się znajomością tej tematyki. Spotkanie w ramach cyklu "Inspiracje- spotkania ze sztuką zorganizowała polonistka Maria Siemieniuk.

3 czerwca studentki Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przedstawiły pacjentom Kliniki Onkologii i ich rodzicom temat: "Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki". Przygotowały ciekawą prezentację dotyczącą sezonowych owoców i warzyw, które właśnie pojawiły się na naszych straganach. Opowiadały o niezwykłych właściwościach i wartościach odżywczych w nich ukrytych przekonując i zachęcając nas do ich spożywania.

1 czerwca odbyło się w Klinice Onkologii spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Był to radosny czas wspólnej zabawy. Zaproponowaliśmy zabawy z chustą animacyjną, wesołe zawody: przenoszenie piłeczek na łyżkach, nawijanie cukierków, zabawę w balonową perkusję (zrobiło się strasznie głośno ale śmiesznie), nie zabrakło także drobnych upominków. Pani A. Bierć-Górna (mama byłej pacjentki) obdarowała wszystkie dzieci górą soczystych owoców.

W dniu 29.05.2015 na oddziale płucnym USK odbyły się zajęcia o zdrowym odżywianiu w klasach I-III. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania zostali zapoznani z piramidą zdrowego odżywiania wykonali plakat pod kierunkiem mgr Agnieszki Żakowicz. Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach.
Uczniowie poznali podział składników odżywczych, piramidę zdrowego stylu życia oraz wpływ witamin na pracę i funkcjonowanie całego organizmu. Zostały też zachęcone do regularnego spożywania owoców i warzyw 5 razy dziennie.

Na pewno wielu z nas spotkało się z sentencją "jesteś tym, co jesz". Czy jest ona prawdziwa? Mogli się o tym przekonać uczniowie gimnazjum przebywający na Oddziale Dziennym Psychiatrii, którzy wzięli udział w spotkaniu przygotowanym przez prof. dr hab. Barbarę Głowińską-Olszewską z II Kliniki Chorób Dzieci oraz przez nauczycielkę języka angielskiego Annę Mikołajczak. Wartość edukacyjna spotkania była podwójna- uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania, wartością odżywczą produktów oraz zdrowymi nawykami żywieniowymi... w języku angielskim. Pani profesor Olszewska we współpracy z p. Mikołajczak przeprowadziła pogadankę, omówiła piramidę żywieniową i przedstawiła najistotniejsze zasady zdrowego trybu życia i jedzenia. Uczniowie poszerzyli zatem nie tylko horyzonty prozdrowotne, ale i językowe. Na zakończenie zajęć wszyscy przyznali, iż wiele prawdy tkwi w stwierdzeniu: you are what you eat!

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję podjąć podwójne wyzwanie: zmierzyć się z zadaniami matematycznymi zapisanymi w języku angielskim. Jak co roku obcojęzyczne łamigłówki przygotowały p. Justyna Myślińska i p. Anna Mikołajczak. Na przełomie maja i czerwca 2015 roku uczniowie las IV-VI na wszystkich oddziałach UDSK WSZ zmierzyli się z zadaniami dostosowanymi poziomem trudności do ich umiejętności. Okazało się, że z pozoru trudne i zawiłe polecenia w języku angielskim okazały się łatwe do odczytania a następnie do rozwiązania, przysparzając młodym konkursowiczom mnóstwo satysfakcji. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Uczniowie klas I-III z oddziału Onkologii przystąpili do ogólnopolskiej kampanii Ja czytam konsekwencją której było założenie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego którego opiekunkami zostały Małgorzata Fiłonowicz i Anna Łaszcz.. Celem tej kampanii społecznej "jest wywołanie mody na czytanie wśród dzieci i młodzieży- tak by czytanie stało się potrzebą, nawykiem, przeżyciem i przyjemnością" Honorowy patronat nad akcją objęła pani minister edukacji Joanna Kluzik- Rostkowska.
W tym roku szkolnym odbyły się trzy spotkania DKE. Pierwsze z nich 22.04.2015 było spotkaniem wprowadzającym na którym uczniowie otrzymali atrakcyjne zakładki z magnesem i nalepki przysłane przez wydawnictwo Operon będące organizatorem kampanii. Na tym spotkaniu uczniowie wypracowali zasady dyskusji, które zamieszczone zostały w świetlicy Kliniki Onkologii i przed każdym spotkaniem staramy się je sobie przypomnieć.

Drugie spotkanie 29.04.2015 dotyczyło książki pani Elżbiety Zubrzyckiej "Czy mogę pogłaskać psa?. Jak stwierdziła autorka książki w filmie, który obejrzeliśmy przed spotkaniem "Zanim dotkniesz psa, najpierw sprawdź, czy możesz mu zaufać". Wyjściem do dyskusji był stosunek do czworonogów ale tak naprawdę rozmawialiśmy o tym, kiedy należy być ostrożnym a kiedy warto się na coś odważyć.

Kolejne nasze spotkanie odbyło się 20 maja i koncentrowało się wokół bajki z księgi Bratka " O tym jak Bratek i jego koledzy Nowy Rok bezpiecznie przywitali, bo 3 kroki wykonali". To bardzo pouczający tekst dzięki któremu dzieci nauczyły się, że jeśli koledzy namawiają ich do czegoś co budzi wątpliwości należy w wyobraźni wykonać spacer składający się z trzech kroków. Potem nasi uczniowie odgrywali scenki do wymyślonych sytuacji i ćwiczyli trzy kroki.
Kampania ta cieszy się powodzeniem nie tylko wśród uczniów ale także rodziców, którzy uczestniczą w naszych spotkaniach . Mamy nadzieję, że zachęcimy rodziców do wspólnego czytania z dziećmi.
Kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego już we wrześniu.

"Majowa łąka" to tytuł warsztatów plastycznych realizowanych w ramach projektu "Urtica dzieciom - SŁONECZNA GALERIA". Odbyły się one: 27 maja w Klinice Onkologii i 28 maja jako spotkanie ogólno szpitalne, które prowadziła p. Maria Siemieniuk. Poznaliśmy charakterystyczne kwiaty majowej łąki , m.in." stokrotki, mniszek lekarski. Dowiedzieliśmy się, dlaczego kwiaty mają żółte "środki". Po czym przystąpiliśmy do pracy artystycznej, wykonując poszczególne jej etapy. Powstałe prace stworzyły olbrzymią kolorową łąkę pełną kwiatów a w artystach wywołały wiele przyjemnych emocji a przede wszystkim uśmiech satysfakcji: z efektów własnej pracy.

27 maja w UDSK odbyły się połączone obchody "Dnia Rodziny" i "Dnia Dziecka. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie tańcem integracyjnym. Następnie dzieci młodsze zajęły się tworzeniem portretów swoich rodzin a dzieci starsze "budowały" karuzelę marzeń, czyli rysowały, wyklejały i pisały "co chciałyby robić z rodzicami, gdyby miały nieograniczoną ilość czasu i pieniędzy. Po pracy twórczej przyszedł czas na konkursy i zabawy indywidualne i zespołowe. Oczywiście udział w konkursach nagradzany był różnorodnymi nagrodami. Dodatkową atrakcją była obecność dwóch uczennic liceum plastycznego w Supraślu, które na twarzach wychowanków wyczarowywały przepiękne rysunki.

26 maja, w Klinice Onkologii, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki: "Mama na medal". W temat spotkania wprowadziły wiersze o Mamie. Następnie uczestnicy za pomocą kart dialogowych (OH, MORENA)wypowiadali swoje skojarzenia ze słowem "Mama" a także opowiadali o ulubionych formach wspólnego spędzania czasu wolnego. Był także czas na relaksujące masażyki w parach (mama-dziecko), czy taniec z chustami. Dzieci wykonały mamom "Złote medale" a także bransoletki i breloczki a mamy zaś opowiadały o wybranej przez siebie przygodzie z dzieciństwa. Spotkanie upłynęło w ciepłej atmosferze, pełnej przyjemnych uczuć.

26 maja odbyło się ogólnoszkolne spotkanie edukacyjne w ramach kampanii "Pola Nadziei". Uczestnicy zapoznali się z ideą wolontariatu i różnymi jej formami. Dowiedzieli się jaki jest cel kampanii "Pola Nadziei". Obejrzeli teledyski zrealizowane na dziecięcym oddziale onkologicznym pokazujące codzienność życia podczas hospitalizacji.

22 maja, w Klinice Onkologii, odbyły się warsztaty plastyczne "Co w trawie piszczy?" w ramach cyklu "URTICA DZIECIOM -SŁONECZNA GALERIA". Prowadziła je Marta Mieczkowska - nauczyciel przedszkola. Pacjenci próbowali wymieniać jak najwięcej owadów i innych zwierząt zamieszkujących nasze łąki. Z wymienionej mnogości wybierali jedno z nich, aby je narysować. Prace malowane były pastelami olejnymi na specjalnie przygotowanych podkładach z kaszy manny. Powstały kolorowe rysunki motyli, ważek, ślimaków, chrząszczy i biedronek. Uczestnicy warsztatów, podczas tworzenia prac świetnie się bawili, ale też trochę się natrudzili, bo rysowanie pastelą wymagało wysiłku, ale warto było:…

21.05.2015 Spotkanie edukacyjne "Zza kulis teatru"
Teatr jest sztuką słowa i obrazu. Powstał już w starożytnej Grecji, aby pobudzić widza do aktywnej refleksji nad samym sobą. Trwa z tą ideą przez tysiąclecia.
Rok 2015 jest Rokiem Teatru Publicznego. 19 XI dwieście lat temu Stanisław August Poniatowski powołał do życia Teatr Narodowy, który finansowany przez króla miał stać się powszechnie dostępnym. Dziś bezpośrednim spadkobiercą ówczesnej idei są Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa oraz sieć ponad 100 teatrów, instytucji artystycznych dotowanych obecnie ze środków publicznych. W tym gronie jest również białostocki Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Aby uhonorować to wydarzenie polonistka Maria Siemieniuk zaprosiła na spotkanie z uczniami gimnazjum i szkoły średniej emerytowaną aktorkę Teatru Węgierki panią Helenę Sztark-Wizłło.
W swojej barwnej opowieści zobrazowanej fotografiami pani Helena mówiła o początkach swojej kariery, o pracy zawodowej na różnych krajowych scenach o konkretnych rolach i spektaklach o ich przygotowywaniu przez zespół teatralny oraz przez wypracowanej przez siebie technice zapamiętywania długich tekstów, także o udziale w tworzeniu przedstawienia inspicjenta, suflera , krawcowych, fryzjerów, elektryków, stolarzy.
Przed zafascynowaną tą narracją młodzieżową publicznością pani Helena wystąpiła z dwiema bajkami. Mickiewicza oraz deklamacją koncertu Jankiela z "Pana Tadeusza". Rzęsiste oklaski były podziękowaniem uczniów za ten niezwykły spektakl umiejętności aktorskich i osobistego czaru gościa, wręcz charyzmy jak to określiła jedna z uczestniczek spotkania
"Teatr swoją prawdę osiąga dopiero w widzu. W tym co i jak widz odbiera z przedstawienia"
A. Hausbrandt
Ogromny wpływ na magię spotkania miało również miejsce tj biblioteka szpitalna oraz scenografia przygotowana przez M. Siemieniuk i Iwonę Sokół- Selau.

Dnia 20 maja odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem "Kwiatki na dzień matki". Po wprowadzeniu i przeczytaniu wiersza D. Gellner "Moja mama" oraz po rozwiązaniu zagadek dzieci przystąpiły do wykonania kwiatków techniką orgiami. Powstały piękne kwiaty, które zostały wręczone mamom chorych dzieci. Organizatorami warsztatów byli nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych.

19 maja odbyło się spotkanie muzealne "Malowanie na drewnie-wzornictwo podlaskie". Spotkanie poprowadziła p. kierownik Alina Dębowska - etnograf z Muzeum w Bielsku Podlaskim. W kilku słowach opowiedziała nam o ciekawych działaniach i projektach realizowanych w muzeum. Zapoznała nas z charakterystycznymi roślinnymi motywami popularnymi na Podlasiu wykorzystywanymi do zdobienia przedmiotów użytkowych. Następnie, korzystając z przygotowanych wzorów, uczestnicy ozdabiali drewniane koniki, bransoletki, podkładki a efekty zadziwiły samych autorów prac.

14.05.2015 Spotkanie edukacyjne "Jak patrzeć na obraz".
"Poezja to mówiące malarstwo.
Malarstwo zaś jest to milcząca poezja"

Symonides


Języka poezji uczniowie uczą się od szkoły podstawowej. Omawiając wiersze, nazywają obrazy i środki poetyckie użyte do ich budowania. Przysłowiowe schody zaczynają się, gdy trzeba opisać obraz malarski. Brakuje słów i pojęć związanych z ta dziedziną sztuki. Aby wzbogacić ten język polonistka Maria Siemieniuk zorganizowała w bibliotece szpitalnej spotkanie edukacyjne "Jak patrzeć na obraz" Uczniowie gimnazjum i szkoły średniej "zobaczyli" te pojęcia na własne oczy. Architekt z zawodu i malarka z zamiłowania Małgorzata Maksimowicz malowała i opowiadała o tym jak buduje przestrzeń obrazu o kompozycji, o liniach i plamach, o kolorach i perspektywie, o roli światła, o dynamice i statyce dzieła, o tym od czego zacząć i jakimi pędzlami wydobyć poszczególne walory. Uczniowie byli zasłuchani i zapatrzeni nie tylko w obraz powstający tu i teraz ale też w akwarele i oleje, z których utworzono małą galerię sztuki. Zapewne ta wiedza i doznania emocjonalno-estetyczne pomogły uczestnikom spotkania wykonać zadanie plastyczne polegające na dorysowaniu dowolnych elementów do postaci z obrazu "Krzyk Munka. Powstały ciekawe prace, każda inna trochę definiujące wykonawców. Zdobywanie wiedzy przez przeżywanie jest głównym założeniem cyklu "Inspiracje- spotkania ze sztuką", który drugi rok z rzędu realizuje M. Siemieniuk.

13 maja odbyły się kolejne ogólnoszkolne warsztaty plastyczne z cyklu: "Słoneczna galeria" sponsorowane przez firmę Urtica w ramach projektu "URTICA DZIECIOM-SŁONECZNA GALERIA". Tym razem tematem spotkania były: "Krajobrazy". Po obejrzeniu reprodukcji i zdjęć ilustrujących piękno i różnorodność krajobrazów na świecie uczestnicy przystąpili do działania. Mieli do wyboru kilka technik plastycznych, m.in.: "dorysuj, domaluj do obrazka" wykonywaną kredkami akwarelowymi czy techniki malarskie (malowanie na tkaninie, malowanie farbami akrylowymi). Pobrzmiewająca w tle muzyka pobudzała wyobraźnię. Powstały barwne prace odzwierciedlające nastroje i upodobania artystów.

Dnia 12 maja 2015 r. w Zespole Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbyła się lekcja otwarta na temat: Czytamy w językach obcych - na przykładzie "The very hungry caterpillar" by Eric Carle.
Na lekcji obecne były dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodzice i inni nauczyciele. Podczas lekcji nauczycielki starały się ukazać korzyści płynące z obcowania z literaturą obcojęzyczną, zachęcić do czytania książek w obcych językach, a także przedstawić rodzicom możliwości ich wkładu w edukację językową dzieci poprzez zapoznanie z możliwymi sposobami pracy z książeczką obcojęzyczną.
Podczas zajęć dzieci poznały słownictwo z języka angielskiego z zakresu dni tygodnia, nazw wybranych owoców i artykułów spożywczych, przymiotniki takie jak tiny, little, big, fat, hungry oraz kilka innych kluczowych słów: caterpillar, egg, cocoon, butterfly, leaf, the moon, the sun.

12 maja w Klinice Onkologii gościliśmy zespół teatralno-wokalny ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku pracujący pod kierunkiem pani Anny Sokołowskiej. Członkowie zespołu zaprezentowali pantomimę "Mosty miłości" a następnie zaśpiewali kilka piosenek ze swojego bogatego repertuaru, z przesłaniem, że najważniejsza jest miłość, życzliwość wobec drugiego człowieka. Nie obyło się bez wzruszeń i oklasków. Goście obdarowali nas kolorowymi motylami i słodkościami a od nas otrzymali serca wykonane w technice decoupage.

7 maja w Klinice Onkologii odbyło się spotkanie muzealne , którego tematem była: "Sztuka pisania". Gościliśmy Panią Martę Bagnowską z Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy - oddziału Muzeum Podlaskiego. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy dawne sposoby porozumiewania się ludzi i przekazywania informacji (pismo węzełkowe, obrazkowe, klinowe, czcionkę). Mieliśmy okazję tworzenia pismem obrazkowym podanej informacji, pisania na glinianych tabliczkach, czy piórem i atramentem na papierze, projektowania ozdobnego inicjału. Spotkanie było bardzo ciekawe, pełne interesujących treści i doświadczeń. Wyszliśmy ubogaceni i zadowoleni.

7 maja 2015 r. w szpitalu UDSK gościliśmy Panią Kustosz z Muzeum Przyrodniczego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu. Tematem spotkania była "Wiosna w Puszczy Knyszyńskiej".Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać walory Puszczy Knyszyńskiej - zarówno flory, jak i fauny.

6 maja odbyło się edukacyjne spotkanie o tematyce przyrodniczej "Skrzydlaci przyjaciele" skierowane do dzieci z klas 0-III. Poprowadził je pan Jędrzej Grygoruk ze Stowarzyszenia "Nasza Natura". W barwny sposób opowiedział o ptakach zamieszkujących tereny województwa podlaskiego. Sporo uwagi poświęcił bocianowi . Opowieść wzbogaciły zaprezentowane przepiękne zdjęcia ptaków i przyrody. Podczas spotkania trwała także przyrodnicza zgaduj-zgadula. Każdy otrzymał tematyczne upominki, które bardzo ucieszyły uczestników.

6 maja odbyło się w Klinice Onkologii spotkanie europejskie. Uczestnicy spotkania, dzięki prezentacji multimedialnej, zapoznali się z informacji dotyczącymi Unii Europejskiej , historią jej powstania, flagą, hymnem. W języku angielskim wykonali zadanie dopasowywania stolicy do danego kraju. Obejrzeli prezentację ilustrującą charakterystyczne elementy kulturowe wybranych krajów UE (m.in.: słynne budowle, zabytki, kulinaria, zwyczaje, itp.) a także rozpoznawali kraje pochodzenia zgromadzonych pamiątek.

5 maja 2015 r. pacjentów oddziału pediatrii i neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego odwiedził strażak - st. aspirant Ireneusz Wiluk, z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Dzieci poznały tajniki pracy strażaka oraz zasady bezpiecznego zachowania na wypadek pożaru. Doskonałym uatrakcyjnieniem tego spotkania była możliwość przymiarki prawdziwego ubioru strażackiego, jak i wykonania zdjęcia w kasku strażaka.

29 kwietnia w Klinice Onkologii odbyło się spotkanie muzealne "Wycieczka po muzeum". Zwiedzaliśmy wirtualnie wnętrza Muzeum A. Karnego w Białymstoku - oddziału Muzeum Podlaskiego, na którą zaprosił nas p. Cezary Szymaniuk pracujący w tamtejszej siedzibie. Poznaliśmy historię i wnętrze domu, w którym mieści się muzeum. Obejrzeliśmy prace rzeźbiarza - A. Karnego i jego narzędzia pracy twórczej (niektóre z nich udało nam się obejrzeć z bliska, gdyż nasz gość przyniósł kilka z nich z muzeum) a także zobaczyliśmy kolekcje artysty, m.in. książek.
Po czym przystąpiliśmy do wykonania własnych rzeźb z gliny (niektórzy nie wierzyli, że potrafią coś stworzyć) a powstały ciekawe formy: zwierząt, przedmiotów, naczyń itp.. Artyści byli dumni ze swoich rzeźb. Wspólnie podziękowaliśmy za ciekawe spotkanie.

29 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty plastyczne z cyklu "Urtica dzieciom - Słoneczna galeria", których pomysłodawcą i sponsorem jest firma URTICA. Zaproponowaliśmy temat: "Duże zwierze". Po obejrzeniu prezentacji ze zdjęciami różnorodnych zwierząt oraz albumów przyrodniczych uczestnicy przystąpili do twórczej pracy w wybranej technice plastycznej (pastele suche, olejne, farby plakatowe, kredki akwarelowe). Powstały ciekawe i barwne prace wyzwalając w artystach wiele przyjemnych emocji podczas ich tworzenia.
Organizatorem warsztatów był zespół nauczycieli wychowawców grup wychowawczych.

W dniu 27.04.2015r na oddziale płucnym USK odbyła się uroczystość Święto Flagi. Nauczycielka Agnieszka Żakowicz wyświetliła uczniom prezentację multimedialną o symbolach narodowych oraz omówiła święta majowe. Uczniowie obejrzeli również filmik o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, Uczniowie dyskutowali o symbolach narodowych i ich poszanowaniu. W uroczystości wzięli udział uczniowie ew, sp, pg i lo.

27.04.2015 w UDSK odbył się konkurs matematyczny dla klas I-III szkoły podstawowej "Mały matematyk". Konkurs miał na celu dostarczenie każdemu uczniowi możliwości wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi oraz sprawdzenie umiejętności posługiwania się nimi w życiu. Każdy uczestnik konkursu otrzymał kartę konkursową z imieniem i nazwiskiem. Następnie losował zestaw przeznaczony dla swojej klasy przy każdym z trzech stanowisk (Linijki i miary, Magiczna matematyka, Kalendarze i zegary).Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie uczestnik konkursu otrzymywał pieczątkę od nauczyciela opiekuna stanowiska. Jeśli uczeń wyraził chęć na rozwiązanie dodatkowych zadań mógł skorzystać ze stanowiska "Dla orłów" Wygrała osoba, która zdobyła najwięcej pieczątek. Był to uczeń klasy I. Każdy uczestnik konkursu otrzymał symboliczną nagrodę.

Dnia 25 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku pani Beata Ostasiewicz (nauczycielka biologii) oraz pani Anna Pogorzelska (nauczycielka języka angielskiego) przeprowadziły lekcję otwartą na temat: Gdzie były i co robiły nasze ręce? (Where have been to and what have your hands done?). Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie drobnoustroje występują na dłoniach, jakie choroby wywołują, a także jakie przedmioty/obiekty znajdujące się w ich otoczeniu stanowią największe źródło zarazków. Podopieczni nauczyli się ponadto prawidłowego sposobu mycia rąk. W trakcie lekcji uczniowie mieli możliwość przyswojenia sobie tych wiadomości nie tylko w języku ojczystym, ale także w języku angielskim. Efektem końcowym lekcji otwartej było wspólne wykonanie gazetki ściennej pod hasłem "Czyste ręce". W ramach pracy domowej polecono uczniom rozwiązanie krzyżówki w języku angielskim, do której odpowiedzi i hasło mogli sprawdzić wchodząc na stronę internetową szkoły szpitalnej.

23.04.2015 Wiosenne zabawy z Bajkowozem
Nauczycielki przedszkola Anna Dyjak i Elżbieta Michalewicz zaprosiły najmłodszych pacjentów UDSK do wiosennej zabawy. Były to pierwsze zajęcia z Wędrującą Szpitalną Biblioteką w naszej szkole.
Pani wiosna ukryła w "Bajkowozie" kartki z zadaniami. Dzieci musiały wykazać się sporą wiedzą na temat oznak wiosny, pomysłowością i sprawnością ruchową. Były między innymi zagadki, naśladowanie wiosennych odgłosów, zadania ruchowe. Do wykonania niektórych zadań konieczne było odnalezienie książeczki lub magicznego przedmiotu ukrytego w szufladzie "Bajkowozu". Rodzice również wykazali się dużą aktywnością.
Po zajęciach był czas na wypożyczenie atrakcyjnych książeczek z Wędrującej Szpitalnej Biblioteki.

Światowy Dzień Ziemi 2015
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej
- Dzień Ziemi 2015 obchodzony był pod hasłem - " Z energią zmieńmy źródła".

Kilka słów o historii obchodzonego święta. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
W Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku również obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach, grach edukacyjnych. Na zakończenie i podsumowanie spotkania integracyjnego została wykonana praca plastyczna, którą umieszczono na wystawie w WSS w Białymstoku

Konkurs plastyczny "Świat malowany kolorami wiosny" trwał trzy tygodnie. Od 27.03.2015 do 17.04.2015. Jego celem było rozwijanie zainteresowań plastycznych. Wzięły w nim udział dzieci uczęszczające do świetlic szkół białostockich. Najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyeksponowane na holu szpitala UDSK. Organizatorkami konkursu były: E. Michalewicz i M. Ossowska.

Dnia 15.04.2015 uczniowie- pacjenci mieli okazję uczestniczyć w warsztatach "Magiczny świat bajek i baśni" w ramach Małej Akademii Sztuki pod kierunkiem nauczycieli wychowawców grup wychowawczych. Była to wspaniałą okazja do przypomnienia sobie bajek i baśni.

W dniu 10.04.2015r. rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs z języka angielskiego i niemieckiego Zdrowie jest najważniejsze (Health is above wealth / Gesundheit geht vor Reichtum), zorganizowany przez nauczycielki z Zespołu Szkół nr 15 panią Monikę Berensztejn oraz panią Annę Pogorzelską.
Konkurs skierowany był do trzech grup wiekowych, uczących się na zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli placówek szpitalnych na terenie Polski: uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów gimnazjum oraz uczniów szkół średnich.  Celem uczestnictwa dzieci i młodzieży w konkursowych zmaganiach było: motywowanie podopiecznych do poszerzenia słownictwa związanego ze zdrowiem z języków angielskiego i niemieckiego, rozwijanie wyobraźni, wrażliwości artystycznej oraz kreatywności; rozbudzanie zainteresowania uczniów profilaktyką prozdrowotną; stworzenie dodatkowych możliwości ciekawego spędzenia czasu podczas pobytu w szpitalu, a także popularyzacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży przewlekle chorej.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej do wybranego przysłowia, powiedzenia lub samodzielnie wymyślonego hasła w języku angielskim lub niemieckim, które promować miało zdrowy styl życia bądź też pozytywnie odnosić się do tematu zdrowia.
W odpowiedzi na nasz apel napłynęło 68 ciekawych i barwnych prac z następujących szkół przyszpitalnych:
- Zespół Szkół Szpitalnych przy DSK w Lublinie
- Zespół Szkół dla Dzieci Przewlekle Chorych przy WSZ w Koninie
- Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy
- Zespół Szkół przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie
- Zespół Szkól Szpitalnych w Szczecinie
- Zespół Specjalnych Szkół Przyszpitalnych w Tarnowie
- Zespół Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku.

Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom zgodność pracy z tematem konkursu, pomysłowość i oryginalność oraz estetykę pracy, samodzielność wykonania, poprawność napisanego tekstu oraz wartość profilaktyczno-edukacyjną.
Ostatecznie komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. Laureatami konkursu Zdrowie jest najważniejsze zostali:

W kategorii szkoła podstawowa - język angielski:
I miejsce - DAMIAN, Rzeszów
II miejsce - SZYMON, Rzeszów
III miejsce - MATYLDA, Lublin
Wyróżnienie - MIKOŁAJ, Rzeszów
Wyróżnienie - MAGDALENA, Lublin
Wyróżnienie - DARIA, Lublin
Wyróżnienie - JULIA, Lublin
Wyróżnienie - GABRIELA, Rzeszów

W kategorii szkoła podstawowa - język niemiecki:
I miejsce - OLIWIA, Tarnów
II miejsce - NORBERT, Szczecin
III miejsce - KARINA, Rzeszów

W kategorii gimnazjum - język angielski:
I miejsce - MAGDALENA, Rzeszów
II miejsce - KAMIL, Rzeszów
III miejsce - KAROLINA, Bydgoszcz
Wyróżnienie - MAŁGORZATA, Lublin
Wyróżnienie - LIDIA, Białystok
Wyróżnienie - EWELINA, Lublin

W kategorii gimnazjum - język niemiecki:
I miejsce - NATALIA, Rzeszów
II miejsce - NATALIA, Rzeszów
III miejsce - KINGA, Rzeszów
Wyróżnienie - PATRYCJA, Konin

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna - język angielski:
I miejsce - SYLWIA, Rzeszów
II miejsce - SYLWIA, Rzeszów
III miejsce - PATRYCJA, Rzeszów
Wyróżnienie - MAJA, kl. 1, Bydgoszcz
Wyróżnienie - MARTYNA, kl. 1, Rzeszów
Wyróżnienie - DOMINIKA, kl. 2, Rzeszów

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna - język niemiecki:
I miejsce - MAGDALENA, Rzeszów
II miejsce - ALEKSANDRA, Rzeszów
III miejsce - ANNA, Bydgoszcz
Wyróżnienie - NATALIA, Rzeszów
Wyróżnienie -MAGDALENA, Białystok
Wyróżnienie -WIKTORIA, Konin

Nagrody ufundowane przez dyrekcję ZS15 oraz Wydawnictwa Pearson, Macmillan oraz WSiP, a także dyplomy oraz podziękowania zostały przesłane pocztą. Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe zaprezentowano szerszemu gronu odbiorców na wystawie pokonkursowej w holu UDSK w Białymstoku. Organizatorzy: M. Berensztejn, A. Pogorzelska

31 marca na oddziale Onkologii i Hematologii odbyło się spotkanie z okazji zbliżających się świat wielkanocnych. Rozpoczęło się ono malowaniem ozdób świątecznych przygotowanych przez pracowników Muzeum Historycznego w Białymstoku panią Joannę Januszkiewicz i pana Pawła Okolota. Dzieci z przyjemnością malowały zajączki, kurczaczki, jajeczka i dekorowały różnorodnymi materiałami. W podziękowaniu za wizytę nasi uczniowie wręczyli gościom własnoręcznie wykonane pisanki.
W drugiej części spotkania nauczyciele wspólnie z dziećmi przypomnieli tradycje związane ze świętami wielkanocnymi. Każdy opowiadał co znajduje się w jego koszyczku wielkanocnym. Dzieci i rodzice odczytywali symbole wielkanocne i skojarzenia wypisane na pisance. Na koniec rozdano słodkości i skromne upominki dzieciom oraz personelowi oddziału sponsorowane przez lodowisko miejskie.

Tematem ogólnoszkolnych warsztatów orgiami w ramach projektu "Mała akademia sztuki" były wielkanocne ozdoby. Nauczyciele wychowawcy 31.03.2015 wspólnie z dziećmi składali z papieru koszyczki i zajączki wykonane z serwetek, które mogą stanowić piękną dekorację wielkanocnego stołu. Życząc wszystkim radosnych świąt w rodzinnym gronie podziękowaliśmy uczestnikom za udział. Warsztaty spodobały się nie tylko dzieciom, ale również współuczestniczącym rodzicom.

Dnia 25.03.2015roku o godz. 10.00 odbyło się uroczyste przekazanie dwóch "Bajkowozów" Zespołowi Szkół Nr 15 przez Fundację Serdecznik z Poznania.
Bajkowozy to biblioteki na kółkach, które mogą podjeżdżać do szpitalnych łóżek. To 100 wyselekcjonowanych książek dla dzieci w każdym wieku. Będą umilać czas dzieciom, które przebywają w szkole szpitalnej na oddziałach dwóch białostockich szpitali UDSK na ul. Waszyngtona i USK na ul. Żurawiej.
Bajkowóz to nie tylko książki. Są tu też magiczne szuflady, w których znajdują się różne magiczne przedmioty. A one świecą, wydają dźwięki. Jest także szuflada, w której mieszka duch bajkowozu.
Kto czyta ten wie: książka może być naszym najlepszym przyjacielem, mądrym doradcą, lekarstwem na smutki. Taki przyjaciel, w takim miejscu, jest na wagę złota.

25 marca 2015 r. w cyklu spotkań z utalentowanymi ludźmi znalazło się w naszej szkole przedstawienie p.t . "Tam, gdzie spadają anioły". Aktorami byli uczniowie PG 9 w Białymstoku, działający w Szkolnym Kole Wolontariusza i Kole Literacko - Czytelniczym. Mogliśmy zobaczyć i taniec pięknego anioła i zmagania ze złym "czarnym" duchem. Wysłuchaliśmy też dwóch piosenek. Śledziliśmy losy rodziny, w której córka widzi anioła, zostaje doświadczona ciężką chorobą, ale ma nadzieję i ta nadzieja przemienia rodziców dziewczyny i ich wzajemne relacje, skoncentrowane wcześniej na zaspokajaniu egoistycznych potrzeb. Utalentowani gimnazjaliści pierwszy raz występowali w naszej szkole, ale zapowiedzieli, że chętnie do nas wrócą ale może około 1 czerwca z jakimś radosnym repertuarem.:)

W dniach 24-31.03.2015 odbył się konkurs,, How your grammar works? W konkursie wzięło udział 45 uczniów z zespołów PG1, PG2, PG3, PG4, PG5, PG6, PG7. Konkurs przeprowadzili nauczyciele z Zespołu Nauczycieli Języków Obcych, organizatorem była mgr Agnieszka Żakowicz.
Celem konkursu było:
1. Motywowanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy z tego zakresu.
2. Poprawa ogólnej kompetencji językowej wśród uczestników konkursu - zwiększenie zasobu słownictwa i struktur gramatycznych, udoskonalanie sprawności czytania.
3. Rozwijanie umiejętności selekcjonowania, analizowania i porównywania wiadomości.

W dniu 19.03.2015r. na Oddziale Płucnym w USK odbyły się warsztaty plastyczne pt. ,,Pisanki wielkanocne" prowadzone przez panią Ninę Kochowiec. Celem głównym zajęć było pokazanie uczniom malowania jajek markerami, korektorami. Każdy zrobił po jednym jajku i wziął dla siebie na pamiątkę. Na koniec w podziękowaniu uczniowie wręczyli Pani Ninie stroik wielkanocny i kartkę świąteczną.

W dniach 18-19.03 2015 r. odbyły się w ZS Nr15 Rekolekcje Wielkopostne. W UDSK i Szpitalu Wojewódzkim nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami mogli skorzystać z posługi sakramentalnej ks. kapelana Marka Wysockiego w konfesjonale i uczestniczyć we Mszy Świętej. "Nie mam czasu" A ten współczesny problem poruszył ks. Kapelan w swoich homiliach, zachęcając byśmy znajdowali czas dla Pana Boga, dla najbliższych, dla potrzebujących pomocy. Słowo Boże przypomniało nam, że krzyż i cierpienie mogą być darem i skarbem jaki możemy ofiarować Panu Bogu. W szpitalu w Dojlidach uczestnicy rekolekcji modlili się wspólnie i obejrzeli film pt. "Największy cud".

Pięć arcydzieł literatury polskiej- spotkanie edukacyjne 18.03.2015
"Nikt nie tworzy literatury dla samego siebie, każdy utwór jest częścią dialogu- ze sobą i z bliźnim"

Zygmunt Karol Mysłakowski


Uczestnicy spotkania, uczniowie gimnazjum i liceum, próbowali określić tematy "pisarskich rozmów" z czytelnikiem wybitnych twórców: J. Kochanowskiego( treny, pieśni, fraszki), I. Krasickiego(bajki), A. Mickiewicza(Dziady cz.II), A. Fredry(Zemsta) i H. Sienkiewicza( Krzyżacy). Aby lepiej odczytać przekaz tych dzieł, analizowali również filozofię danej epoki oraz życiorysy pisarzy. W szukaniu kontekstów pomagały im organizatorki spotkania , polonistki B. Fiedorczuk-Zdanowicz i M. Siemieniuk, które dostarczyły potrzebne materiały oraz kierowały pracą poszczególnych zespołów. Efekty swoich twórczych działań uczniowie zaprezentowali w formie plakatów oraz omawiających je wystąpień liderów grup.
Prace zostały wyeksponowane w hollu szpitala tak, aby osoby chętne np. uczniowie klasy III gimnazjum czy licealiści mogli przed egzaminem i maturą przypomnieć i utrwalić wiadomości na temat tych lektur.

16-18.03. 2015 nauczyciele ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku przeprowadzili XIII edycję Konkursu Matematycznego Dedal .
Z matematyką miało odwagę się zmierzyć 49 osób z II, III i IV poziomu edukacyjnego wszystkich zespołów klasowych naszej szkoły. Dedal cieszył się największą popularnością wśród uczniów klas IV szkoły podstawowej, III gimnazjum i w I klasie szkoły średniej.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele matematyki naszej szkoły, czyli J. Falkowska, I. Kurowska, J. Myślińska, J. Sawicka-Nikołajew, E. Sokólska i U. Wilczewska. Jak co roku konkurs był sponsorowany przez TPD przy ZS nr15 oraz GWO.

12 marca, w IV Klinice odbyło się spotkanie muzealne "Kartka wielkanocna", które poprowadzili: p. Iwona Piaskowska i p. Piotr Gutowski z Białostockiego Muzeum Wsi - oddziału Muzeum Podlaskiego. Zaprezentowali nam charakterystyczne motywy wielkanocne umieszczane dawniej na pocztówkach. Następnie uczestnicy projektowali własne kartki korzystając z różnorodnych materiałów. Każdy wykonał ciekawą kartkę.

Czym jest cyberprzemoc oraz jak jej przeciwdziałać dowiedzieli się uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas gimnazjum Zespołu Szkół nr 15. 11 marca 2015 roku gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili spotkanie edukacyjne pt. "Cyberprzemoc". Na zajęciach przedyskutowano problemy związane z niewłaściwym wykorzystaniem internetu oraz wspólnie omówiono strategie postępowania w sytuacjach nadużyć. W dzisiejszym świecie wiedza ta potrzebna jest tak naprawdę każdej osobie mającej dostęp do sieci internetowej.

W dniach 09.03-20.03.2015 nauczycielki mgr E. Michalewicz i mgr M. Ossowska zaprosiły do konkursu plastycznego "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna" dzieci z białostockich szkół podstawowych z klas 0-III. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i ekspresji plastyczno-technicznej. Wpłynęło 17 prac, które były wykonane różnymi technikami: między innymi quillingu, decaupage. Komisja konkursowa nagrodziła 4 prace i 3 wyróżniła. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W dniu 05.03.2015r. z inicjatywy pani Agnieszki Zalewskiej do naszej szkoły przybył pan podleśniczy Adam Prokop. Celem spotkania było:
*zapoznanie dzieci z pracą leśnika
*zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy
*kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody
*pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym
*uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
Podleśniczy opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pan podleśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje w prezentacji.
Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowe ołówki, długopisy, opaskę odblaskową na rękę, broszurkę oraz miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział.
Na koniec uczniowie gorąco podziękowali panu Adamowi dużymi brawami i wręczyli oficjalne podziękowanie i laurkę.W marcu 2015 r. w Zespole Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku pani mgr Urszula Wilczewska oraz pani mgr Beata Ostasiewicz przeprowadziły konkurs: "Sprawdź się". Uczestniczyło w nim trzydziestu uczniów klas III gimnazjum. Test obejmował zadania z egzaminu gimnazjalnego z zakresu biologii i fizyki. Celem konkursu było podniesienie i powtórzenie wiadomości z biologii i fizyki oraz sprawdzenie swoich sił przed egzaminem gimnazjalnym.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Zespole Szkół nr 15
1. marca 2015 r. po raz czwarty obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W związku z tym wydarzeniem w Zespole Szkół nr 15 odbył się cykl spotkań edukacyjnych poświęconych żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tydzień Języka Ojczystego
Dnia 21.02.2015 roku po raz 15 w Polsce był obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
W naszej szkole akcentujemy to wydarzenie Tygodniem Języka Ojczystego.
W dniach 23-27.02.2015 na lekcjach języka polskiego były przeprowadzone quizy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie poprawności językowej i zasobu słownictwa, poruszano także kwestie dotyczące znaczenia języka w życiu narodu i każdego z nas. Zależeć powinno nam bowiem na tym, "aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa", mądrze i poprawnie w mowie i piśmie.
Mowa ludzka, to jest stary, tajemniczy bór, pełen życia, pełen śpiewów głośnych i wesołych, strasznych, nieznanych szeptów, pełen wesela i smutku. Błąd w mowie, to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać, to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią tworzyli. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.

W dniu 25.02.2015 r. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja "Ząbka" Bieluczyka ze Stowarzyszenia "Grupa Wschód". Podczas "żywej" lekcji historii mogliśmy poznać losy Żołnierzy Wyklętych, dowiedzieć się, w jaki sposób walczyli oraz jak byli uzbrojeni. W czasie wykładu można było też sprawdzić wagę broni i przyjrzeć się umundurowaniu żołnierzy z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło także ciekawostek z okresu powojennej walki podziemia niepodległościowego z władzami komunistycznymi.

Z kolei 4.03.2015 r. naszą szkołę odwiedził pan dr Łukasz Lubicz-Łapiński, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który przybliżył nam zagadnienia dotyczące działalności i znaczenia Żołnierzy Wyklętych, przedstawił wybrane sylwetki niezłomnych bohaterów podziemia antykomunistycznego, również tych z obszaru białostocczyzny.

Tematyka dotycząca Żołnierzy Wyklętych wyraźnie zainteresowała zarówno uczniów-pacjentów, jak i nauczycieli ZS 15. W kolejnych latach z pewnością zorganizowane zostaną spotkania edukacyjne poświęcone temu wydarzeniu.
Cykl spotkań z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przygotowali pan mgr Karol Urbański oraz pani dr Anna Pogorzelska.

W dniu 27.02.2015 r. na oddziale płucnym USK odbyło się spotkanie edukacyjne pt. ,, Oblicza Gruzji'' w ramach Dni Języków Obcych . W ramach spotkania edukacyjnego pani Mira Dudel zapoznała uczniów ZS nr 15 przy UDSK z kulturą Gruzji. Opowiedziała o ciekawostkach związanym z tym krajem oraz o przydatności j.obcego w czasie podróży. Spotkanie zorganizowała mgr Agnieszka Żakowicz. Pani Mira otrzymała od uczniów podziękowanie za przyjście.

26 lutego w Klinice Onkologii odbyło się spotkanie muzealne "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - stroje wizytowe i balowe", które poprowadzili: Joanna Januszkiewicz i Paweł Okolot z Muzeum Historycznego - oddziału Muzeum Podlaskiego. Obejrzeliśmy stare fotografie, na których mogliśmy zobaczyć trendy w modzie damskiej i męskiej obowiązujące podczas spotkań oficjalnych, bankietów i bali. Kilka niezbędnych wówczas dodatków mogliśmy przymierzyć, np. cylinder, muszka, rękawiczki, torebka (eksponaty muzealne). Następnie każdy mógł zostać projektantem stylowej kreacji , którą tworzył na przygotowanym szablonie, w tle rozbrzmiewały ówczesne przeboje.

26 lutego odbyło się podsumowanie konkursu "Wielkanocna kartka świąteczna" ogłoszonego przez firmę "Urtica" a odbywającego się w ramach projektu "URTICA DZIECIOM-SŁONECZNA GALERIA". Obradujące jury: Wiesława Abramczyk-przewodnicząca i Jolanta Woźniczka, wytypowało najciekawsze prace, które zostaną przesłane do Organizatora. Wybór był trudny, bo kartki bardzo pomysłowe zarówno pod względem kompozycji jak i wykorzystanych materiałów. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, pod których kierunkiem powstawały pocztówki, serdecznie gratulujemy!!!

Dnia 24 lutego 2015r odbyło się spotkanie edukacyjne z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej. Było ono skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej . Gościliśmy czterech Panów Strażaków, którzy opowiadali o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca strażaka, a także jak należy postępować w razie wypadku czy pożaru. Popisywały się znajomością numerów alarmowych, zadały wiele ciekawych pytań , na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Miały tez okazję zapoznania się z ekwipunkiem strażaka, przymierzenia hełmu strażackiego czy zrobienia wielu pamiątkowych zdjęć. W spotkaniu wzięli też udział rodzice i opiekunowie dzieci. Takie spotkania zawsze uczą i wychowują , pozostawiają niezapomniane wrażenia na długo. W ramach Dni Języków Obcych został zorganizowany konkurs mądrość w trzech językach-po polsku, angielsku i niemiecku. Konkurs trwał od 16-20.02.2015r.Wzięło w nim udział 35 uczniów z gimnazjum i 30 uczniów z liceum. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie, gdyż mogli zapoznać się z przysłowiami po angielsku i niemiecku a jak wiadomo powiadają, że przysłowia są mądrością narodów, bo każde ma w sobie ziarnko prawdy. Uczniowie otrzymali podziękowania oraz upominki.
Organizatorem była mgr Agnieszka Żakowicz i mgr Monika Beresztejn oraz Zespół Języków Obcych.

W dniach 19.02.2015 - 5.03.2015 w ZS Nr 15 odbył się konkurs "Warto uczyć się języków obcych". Konkurs został zorganizowany przez Zespół Nauczycieli Języków Obcych w ramach Dni Języków Obcych.
Uczniowie w dowolnej formie pisemnej, plastycznej, lub mieszanej mieli za zadanie przedstawić swoje argumenty, dlaczego warto uczyć się języków obcych.
Celami konkursu było:
* zachęcenie do refleksji na temat potrzeby znajomości języków obcych,
* rozwijanie pomysłowego i kreatywnego argumentowania,
* stworzenie sytuacji i zadań umożliwiających odnoszenie sukcesu,
Udział w konkursie wzięli uczniowie z trzech etapów edukacyjnych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Jury w składzie A. Pogorzelska, M. Berensztejn wyłoniły trzy najciekawsze prace. Prace uczniów stały się częścią plakatów zachęcających do nauki języków obcych wywieszonych w salach lekcyjnych na oddziałach.

W dniu 17.02.2015r. na Oddziale Chorób Płuc i Gruźlicy USK odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów szkoły przyszpitalnej . Było wiele ciekawych konkursów poprzedzonych zabawami i tańcami integracyjnymi. Każdy aktywnie i chętnie włączał się do nich. Inicjatorką balu była Agnieszka Zalewska.

13 lutego, w piątek w Klinice Onkologii obchodziliśmy Imieniny Walentego- Walentynki. Wspólne zabawy z "serduszkiem w tle" wprawiły nas wszystkich w dobry nastrój. Były to m.in.: łączenie bohaterów literackich w pary, wysłuchanie bicia własnego serca (z użyciem stetoskopu), dmuchanie serduszek czy wreszcie wykonanie ozdobnych serduszek w formie zawieszek lub pików. Usłyszeliśmy także piękną historię o miłości ,opowiedzianą przez p. Marię-polonistkę, która zapadła nam głęboko w serca. Na zakończenie każdy otrzymał słodkie serce.

12 lutego odbyło się w Klinice Onkologii "Spotkanie z archeologią" w ramach spotkań muzealnych. Tym razem gościliśmy panią Katarzynę Rusin z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zostaliśmy wprowadzeni w klimat pracy archeologa. Dowiedzieliśmy się o ciekawych odkryciach dokonanych podczas prac badawczych na terenie miasta Białegostoku jak i województwa podlaskiego. W białych rękawiczkach oglądaliśmy przyniesione eksponaty, m.in. naczynie gliniane sprzed ok. 2 tysięcy lat zachowane w całości, fragmenty narzędzi z krzemienia , monety oraz biżuterię poznając historię tych przedmiotów. Było to bardzo interesujące spotkanie, które wzbogaciło nas poznawczo, z przyjemnością słuchaliśmy opowieści naszego gościa o dziejach człowieka i jego działalności na przestrzeni wieków.

"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek…" , polska tradycja stała się okazją do spotkania integracyjnego w Klinice Onkologii, które miało miejsce 12 lutego. Przypomnieliśmy przysłowia i wiersze związane z Tłustym Czwartkiem, a także przepis na pączki podczas zabawy w "masażyki". Produkty potrzebne do wykonania pączków rozpoznawaliśmy zmysłami. Na zakończenie nie zabrakło smakowitych pączków i pączusiów nadziewanych, lukrowanych, popijanych aromatyczną herbatką.
Sponsorem pączków byli pracownicy Miejskiego Lodowiska, którym serdecznie dziękujemy.

Dnia 12 lutego 2015roku odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Miejskiej i przeprowadzili warsztaty dla przedszkolaków pt. "Autochodzik". Dzieci poznawały zasady ruchu drogowego i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Miały też okazję wcielić się w rolę policjanta kierującego ruchem, a także w rolę auta poruszającego się po ulicach i skrzyżowaniach. W nauce pomogły bezpieczne makiety - piankowe autka, sygnalizatory, jezdnie itp. Mali pacjenci żywo i ochoczo brali udział w zajęciach i widać było, że te bardzo im się podobały.

11 lutego , w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, odbyło się spotkanie skierowane do dzieci z klas IV-VI dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmów przedstawiających sytuacje z jakimi można się spotkać będąc użytkownikiem Internetu czy innych komunikatorów. Na kanwie przedstawionych historii uczestnicy formułowali najważniejsze zasady pozwalające na bezpieczniejsze korzystanie z sieci. Uczniowie otrzymali naklejki , foldery i ulotki przygotowane przez organizatora DBI.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) . DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W roku 2015 DBI obchodzony był 10 lutego. Hasło tegorocznych obchodów "Razem tworzymy lepszy Internet" zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
W ramach obchodów DBI 2015 zorganizowałam w ZS15 przy UDSK w Białymstoku zajęcia dydaktyczne na lekcjach z przedmiotów: zajęcia komputerowe (kl. 4-6 SP) i informatyka (kl. 1-3 GIM oraz kl. 1 LO) poświęcone tematyce bezpieczeństwa w oparciu o materiały dydaktyczne ze stron: www.sieciaki.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Lekcje odbyły się w dniach 9-13.02.2015 roku w trzech szpitalach: UDSK, "Śniadecji", WSS Zakaźnym.

4 lutego odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyły dzieci i młodzież szkolna przebywająca na leczeniu w UDSK. Był to czas wspólnych zabaw integracyjnych i tanecznych.
W drugiej części imprezy, studentki Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz solistka z Dziecięcego Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowały muzyczną niespodziankę. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane piosenki i utwory filmowe a także bawiliśmy się w zaproponowaną przez nie muzyczną zgaduj-zgadulę.
Na zakończenie naszej zabawy każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
Organizatorem był zespół nauczycieli wychowawców grup wychowawczych

Dnia 4 lutego na oddziale Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej odbył się bal karnawałowy dla dzieci młodszych. Nauczycielki przedszkola przygotowały wiele konkursów zabaw ruchowych przy muzyce. Do zabawy zostali zmobilizowani również rodzice dzieci. Przypomnieli oni sobie swoje zabawy z dzieciństwa.21 stycznia w Klinice Onkologii obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dzieci wysłuchały wierszy o babciach i dziadkach, które wywołały w nich wspomnienia tych najbardziej ukochanych bliskich. Opowiadały też o przygodach przeżytych z dziadkami. Spotkanie to dostarczyło wiele radości szczególnie wtedy, kiedy najmłodsze dzieci naśladowały czynności wykonywane przez dziadków. Okazuje się, że każda babcia piecze najsmaczniejsze ciasta a dziadek to dobry kompan do spacerów czy gier. Na zakończenie dzieci wykonały laurki z serduszkiem dla babci i kwiatkiem dla dziadka.

21 stycznia odbyły sie warsztaty plastyczne pt. "Życzenia dla Babci i Dziadka" Dzieci przedszkolne wykonywały kartki okolicznościowe techniką scrapbookingu. Dzięki materiałom przekazanym przez fundację Rossa powstały piękne kartki.

15 stycznia nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali warsztaty plastyczne pt. "Karnawałowe maski" w ramach projektu "Mała akademia sztuki". Dzieci i młodzież podczas warsztatów własnoręcznie wykonały maski karnawałowe. Wycinały, wyklejały i ozdabiały je według własnych pomysłów. Wychowankowie wykorzystali kolorowe papiery, bibuły, brokaty, koraliki i skrawki papieru. To przy ich użyciu stworzyły bardzo oryginalne maski, które mogły zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi swoim bliskim.

W dniach od 13.01.1015 r. do 20.01.2015 r. przeprowadzony został szkolny konkurs "Geografia po niemiecku", który skierowany był do chętnych uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych biorących udział w czasie pobytu w szpitalu w lekcjach jęz. niemieckiego. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Monika Berensztejn - nauczyciel języka niemieckiego. Bezpośrednio przed konkursem nauczyciel wyjaśnił uczniom kluczowe słownictwo, oraz omówił trudniejsze zagadnienia geograficzne występujące w teście konkursowym. Celem konkursu było nie tylko sprawdzenie wiedzy z zakresu geografii krajów niemieckojęzycznych, ale przede wszystkim jej nabycie lub poszerzenie. Uczniowie mogli podczas konkursu korzystać z przygotowanych mapek. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Upominki z informacją o udziale w konkursie i zajętym miejscu zostaną wysłane pocztą na adres szkoły.

W dniach 12-16.01.2015r. w Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku odbył się ogólnoszkolny konkurs "Geografia z językiem angielskim", w którym wzięło udział 21 gimnazjalistów oraz 24 licealistów. Konkurs miał formę pisemną i składał się z 7 zadań. Celem konkursu było:
-zainteresowanie uczniów kulturą krajów anglojęzycznych i wzbogacenie ich wiedzy na ten temat;
- motywowanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiadomości;
- poprawa ogólnej kompetencji językowej wśród uczestników konkursu.
Ogólnoszkolny konkurs "Geografia z językiem angielskim" został przygotowany przez panią wicedyrektor mgr Joannę Malinowską, panią mgr Agnieszkę Żakowicz oraz panią dr Annę Pogorzelską. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z nauczycielami języka angielskiego: panią mgr Barbarą Halicką, panią mgr Anną Mikołajczak oraz panem mgr Markiem Sawickim na terenie szpitali UDSK, WSZ oraz USK.

18 grudnia na oddziale Onkologii odbyło się spotkanie opłatkowe z licznie zgromadzonymi dziećmi i ich rodzicami. Na kanwie wiersza dzieci przeżyły przygotowania do świąt. Podczas rozmów o wigilijnych potrawach zmysły dzieci pobudziły zapachy przygotowanych produktów(suszone grzybki, migdały, orzechy, wanilię….). Szczególnie trudne było rozpoznawanie figurek do szopki, którą w trakcie spotkania wykonały dzieci pod okiem nauczycieli. Wszystko to odbywało się przy śpiewie kolęd z akompaniamentem gitary. Na koniec dzieci poczuły zapach świąt przy wyciskaniu soku z pomarańczy i zajadaniu przepysznych pierników. Każdy uczestnik spotkania otrzymał też mały podarunek: czapkę Mikołaja, aniołka z porcelany i owoce.

17 grudnia szkolny teatr nauczycieli Kroplówka wystawił Jasełka "Wśród nocnej ciszy". Jest to unowocześniona wersja Jasełek. Bohaterowie biorą udział w eksperymentalnej wersji Jasełek. Maryja cała w fochach i pretensjach wypomina Józefowi, że od ponad dwóch tysięcy lat rodzi dziecko w szopie. Królom ginie mirra i kadzidło, zjadane przez osła i woła. Herod jest jak do rany przyłóż. Ostatecznie wszystko się wyjaśnia i jak zwykle górę bierze tradycyjna polska szopka.


W dniu 10.12.2014 na oddziale zakaźnym USK odbyły się zajęcia z uczniami w ramach Akademii Czystych Rąk ,,Carex". Uczniowie SP IV-VI i I-III sp rozwiązywali krzyżówki zagadki słowne dotyczące higieny. Uczniowie zostali zapoznani z rodzajami bakterii , skutkami nie mycia rąk. Uczniowie także dostali instrukcje mycia rąk oraz zostali zapoznani z prawidłowym sposobem mycia rąk. Wspólnie z nauczycielka mgr Agnieszką Żakowicz przećwiczyli mycie rąk. Uczniowie otrzymali nalepki z instrukcją mycia rąk.

10 grudnia odbyły się ogólnoszpitalne "Potyczki matematyczne" prowadzone przez studentów z koła "Math 4 you" przy Politechnice Białostockiej wraz z opiekunami: dr Ewą Girejko i dr Marzeną Filipowicz.
Goście zaproponowali ciekawe zabawy, gry oraz zadania, m.in.: dixit, oust, samotnik, wycinanie masek.
Spotkanie odbyło w dwóch grupach wiekowych: z dziećmi z klas IV-VI oraz z młodzieżą gimnazjalną i licealną w ramach Szkolnych Dni Matematyki.
Wszyscy świetnie się bawili a jednocześnie rozwijali umiejętności matematyczn

Dnia 9 grudnia odbyło się, w Klinice Onkologii, spotkanie muzealne "Świąteczna pocztówka", które poprowadzili: Joanna Januszkiewicz i Paweł Okolot z Muzeum Historycznego w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego). W kilku słowach przedstawili nam historię świątecznej kartki, wysłanej po raz pierwszy w Anglii w 1843 roku. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia starych pocztówek ze zbiorów muzealnych. Zainspirowani dawnymi wzorami, przy użyciu kolorowych materiałów tworzyliśmy własne kartki do wysłania bliskim osobom.

Dzieci z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej UDSK6 grudnia od samego rana czekały na przybycie wyczekiwanego gościa. Wiedziały, że św. Mikołaj nie zapomni o nich, ponieważ były bardzo grzeczne i dzielne. Wcześniej przygotowały kartki z życzeniami, niektóre nauczyły się wierszy. Pojawienie się w drzwiach szpitalnej sali miłych i wesołych pomocnic św. Mikołaja(wolontariuszki z koła PCK w Suchowoli) wywołało uśmiechy na ustach dzieci. Tym bardziej, że goście przybyli z wielkim workiem prezentów. Panie obiecały, że wszystkie życzenia wypowiedziane przez pacjentów będą przekazane św. Mikołajowi, który zawita do nich w Święta Bożego Narodzenia z jeszcze większym workiem prezentów. Na pamiątkę miło spędzonego czasu wolontariuszki, dzieci i personel medyczny pozowali do wspólnego zdjęcia.

4 grudnia na oddziale Pediatrii Gastroenterologii Alergologii Dziecięcej odbyły się zajęcia otwarte "Kartka do świętego Mikołaja". Dzieci wraz z rodzicami wykonały kartki techniką dowolną z różnorodnych materiałów podarowanych przez fundację Rossa.

4 grudnia, w Klinice Onkologii, odbyło się integracyjne spotkanie "Przygotowania do imienin Mikołaja". Ubrani w mikołajowe czapki i rogi reniferów odgadywaliśmy zagadki związane z mikołajkami. Z łupin po orzeszkach wykonaliśmy renifery a z odcisków naszych dłoni - Mikołaje. Na koniec nie zabrakło drobnych upominków ufundowanych przez Lodowisko Miejskie. Zabawa wprawiła nas wszystkich w dobry nastrój.

W dniach 1-5.12.2014r. w Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku odbyła się VI edycja Szkolnego Konkursu Fizycznego "Tygrysek". Miał charakter jednorazowego testu zawierającego zadania zamknięte. Uczestniczyło w nim 50 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrody i dyplomy ufundowało Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Organizatorzy konkursu: Iwona Kurowska, Urszula Wilczewska - nauczyciele fizyki w ZS nr 15 w Białymstoku.

1grudnia został otwarty na holu szpitala UDSK kiermasz świąteczny.
Pocztówki i stroiki wykonywały dzieci pod kierunkiem nauczycieli Wiesławy Abramczyk Jolanty Woźniczko i Elżbiety Skowrońskiej. Dochód przeznaczony zostanie na zakup gier i materiałów papierniczych

27.11.2014 na oddziale Pediatrii i Nefrologii odbyły się Andrzejki, czyli terapeutyczna moc dobrej wróżby. Dzieci pod kierunkiem nauczycielki przedszkola Anny Dyjak zapoznały się z gawędą o tradycji andrzejkowych wróżb. Następnie odbyły się popularne wróżby: z ser-duszkiem, talerzyki, koło fortuny, horoskop, znaki zodiaku, tęczowy horoskop, wróżba z bu-tów. Wszyscy świetnie się bawili.

26 listopada na oddziale onkologii odbyły się warsztaty plastyczne "Jesienna szaruga". Był to jeden z warsztatów zaplanowanych w ramach cyklu spotkań Fundacji "Rosa". Dzieci wykonywały prace plastyczne techniką "mokra akwarela". Zajęcia prowadziła Wiesława Abramczyk.

W dniach 24-28.11.2014 r. w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku odbyła się IV edycja ogólnoszkolnego Dyktanda z języka angielskiego. Konkurs adresowany był do wszystkich chętnych uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Konkurs miał formę pisemną i polegał na poprawnym wypełnieniu zadań zamieszczonych na kartach konkursowych. Zwycięzcą został uczestnik, który popełnił najmniej błędów. Tekst dyktanda obejmował treści podstawy programowej nauczania języka angielskiego w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej.
Ogólnoszkolne Dyktando z języka angielskiego zostało zorganizowane przez panią dr Annę Pogorzelską. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z nauczycielami języka angielskiego: panią mgr Barbarą Halicką, panią mgr Anną Mikołajczak, panią mgr Agnieszką Żakowicz oraz panem mgr Markiem Sawickim na terenie szpitali UDSK, WSZ oraz USK na oddziałach objętych dydaktyką.
Celem dyktanda była:
* popularyzacja nauki języków obcych wśród uczniów;
* doskonalenie sprawności językowych wychowanków;
* motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
W konkursie wzięło udział 31 gimnazjalistów oraz 24 uczniów klas ponadgimnazjalnych (łącznie 55 uczestników). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Macmillan.

Quiz przyrodniczo-geograficzny
W dniach 24-26.11.2014 roku w Zespole Szkół Nr 15 odbył się quiz przyrodniczo-geograficzny. Uczestnikami były osoby chętne, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Quiz miał na celu zapewnienie uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju, sprawdzenie swojej wiedzy na temat otaczającego nas świata oraz rozwijanie zainteresowań.
Organizatorem konkursu dla uczniów szkoły podstawowej była pani Edyta Kopijkowska- nauczyciel przyrody, dla uczniów gimnazjum pani Joanna Malinowska-nauczyciel geografii.


Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie!
Od roku szkolnego 2010/11 Szkoła Podstawowa Nr 40 przy U DSK w Białymstoku bierze udział w Programie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. " Ratujemy i uczymy ratować".
Programem tym objęci są uczniowie edukacji wczesnoszkolnej , którzy aktualnie są hospitalizowani i uczestniczą w zajęciach lekcyjnych szkoły szpitalnej.
Dnia 24.11.2014 r, po raz kolejny , uczniowie klas I - III, przebywający w szpitalu mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach, w których poprzez zabawę i ćwiczenia poznawali zasady postępowania i zachowania się w sytuacji wypadku, zagrożenia życia, oraz uczyli się profesjonalnego udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów .
Dzieci traktują je bardzo poważnie i wiedzą jak wielką i ważną sprawą jest umiejętność ratowania ludzkiego życia.
Naszym priorytetem jest takie przygotowanie małego, dzielnego człowieka, który może pomóc ratować życie i który jako dorosły człowiek będzie wiedział co robić.
Zajęcia prowadzą nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: mgr Alina Malecka - koordynator, mgr Małgorzata Fiłonowicz, mgr Katarzyna Trypuć , mgr Anna Iwaniuk
W ramach zajęć uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym " Umiemy ratować".

25 listopada odbyło się, w Klinice Onkologii, spotkanie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mieliśmy okazję poznać historię powstania pluszowego misia, przeprowadzić plebiscyt na najpopu-larniejszego misia (zwyciężył Miś Uszatek) a także wykonać obrazek w technice decoupage z moty-wem misia i obejrzeć fragmenty znanych bajek z misiami w roli głównej. Uczestnicy spotkania otrzy-mali pluszowe misiaczki ufundowane przez Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W listopadzie ogłoszono wyniki konkursu plastyczno- literackiego pt.: "Mój przyjaciel miś", który w październiku 2014 nauczycielki przedszkola Anna Dyjak i Elżbieta Michalewicz zaproponowały dzieciom. Powstały 34 prace wykonane różnymi technikami. Jurorzy mieli kłopot z wyłonieniem zwycięzców , ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe. Ostatecznie przyznano 2 nagrody i 6 wyróżnień. Dzieci uhonorowano dyplomami i upominkami. W celu zaprezentowania szerszemu gronu prace wyeksponowano w holu szpitalnym.

24.11.2014 odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w oddziałach przed-szkolnych. Uroczystość rozpoczęto zabawą integracyjną w kole- "Misiowy uścisk" Następnie zapoznano przedszkolaków z historią powstania tego dnia sięgającą 1902 roku. W dalszej części odbyła się prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci oraz opowiadanie o swoich misiach "Miś to mój mały przyjaciel". Następnie dzieci z rodzicami bawiły się przy muzyce śpiewając piosenki "Pokochaj pluszowego misia", "Dwóm tańczyć się zachciało", "Krasno-ludki". Na podsumowanie dzieci narysowały swoich ulubionych przyjaciół, a następnie nau-czycielki rozstrzygnęły konkurs plastyczny.

21.11.2014 mali pacjenci UDSK mieli przyjemność obejrzeć wesoły spektakl "Czarne i białe" w wykonaniu "Teatru pod Orzełkiem". Poeta Pan Cezary i Malarka Pani Biała tworzyli książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie poznali perypetie jego mieszkańców bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Publiczność jak zwykle była oczarowana przesympatycznymi aktorami.

18 listopada odbyło się spotkanie "Pod jesiennym parasolem otul się kolorem" w ramach, realizowanego przez zespół nauczycieli wychowawców, projektu "Mała Akademia Sztuki". Uczestnicy spotkania bawili się kolorem poprzez zabawy integracyjne z chustą animacyjną, kartami dialogowymi ECCO a także poprzez działania plastyczne. Zostały zaproponowane różne techniki, m.in.: malowanie nicią, mokre na mokrym, collage oraz domalowywanie kleksów. Powstały bardzo kolorowe, ekspresyjne prace.

Konkurs interdyscyplinarny "My nie palimy, to nie dla nas" w ZS nr 15 w Białymstoku.
Czy to prawda, że palacz ma zdrowsze mięśnie, ponieważ pobudza układ oddechowy do zwiększonego wysiłku? Z tego typu zadaniami zmierzyli się w dniach 17-20.11.2014 uczestnicy XII konkursu interdyscyplinarnego "My nie palimy, to nie dla nas". Celem kon-kursu było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży i zapobieganie uzależnie-niu.
W konkursie wzięło udział 97 osób ze wszystkich zespołów klasowych klas IV-VI SP, gimnazjum i liceum ZS nr15. 4 laureatów uzyskało maksymalny wynik, 5 osób dostało wy-różnienia.
Konkurs organizował i sponsorował Zarząd Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku przy UDSK w osobach: J. Sawicka-Nikołajew, B. Sa-wicka i B. Ostasiewicz.

W dniach 13 i 14 listopada nasi uczniowie gimnazjum i klas I - III szkoły podstawowej wzięli udział w IX Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i klas IV - VI szkoły podstawowej konkurs zostanie powtórzony w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, ze względu na awarię serwerów organizatorów. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

Dnia 10 listopada 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Tym razem obejrzeli oni adaptację filmową jego po-wieści "Szaleństwa panny Ewy".
Przed projekcją w przede dniu Narodowego Święta Niepodległości polonistka Maria Siemieniuk opowiedziała o patriotycznym nurcie w twórczości pisarza.
Od 14 roku życia "pełnym miłości czerwonym atramentem" w wierszach, pieśniach żołnierskich i powieściach pisał on o ciemiężonej Polsce, wspierał budzącą się do nowego życia Rzeczpospolitą. Jego bohaterowie to uczciwi, radośni młodzi ludzie, gotowi do po-święceń dla ojczyzny.
W powieściach przygodowych bohaterkami są często postrzelone, ale odważne dziew-czynki, które swoją serdecznością budziły zatwardziałe sumienia, otwierały w słusznej sprawie serca i portfele.
Powieść "Szaleństwa panny Ewy" a więc też i film przekazują prostą życiową mądrość Makuszyńskiego: "Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu".
Uczestniczący w spotkaniu uczniowie ten dzień wykorzystali w pełni.


6 listopada na zaproszenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przybył do naszej szkoły funkcjonariusz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Uczniowie byli bardzo zaintereso-wani codzienną pracą Straży Granicznej. Obejrzeli filmy z różnych akcji prowadzonych w powietrzu, na wodzie i na lądzie. Na koniec mieli okazję obejrzeć sprzęt, jakim posługują się funkcjonariusze straży a nawet przymierzyć kamizelki. Oczywiście największym powodze-niem cieszyła się kamizelka kuloodporna i mimo tego, iż sporo waży nawet najmłodsze dzieci z przyjemnością prezentowały się w niej rodzicom, którzy chętnie fotografowali swoje pocie-chy.


Świeto Niepodległości w Zespole Szkół Nr 15:
* 04.11.2014- śpiewanie piosenek patriotycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
* 05.11.2014 - Uroczysty apel " O Polsce, wolności i patriotyźmie" w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym
* 05.11.2014 - Uroczysty apel " O Polsce, wolności i patriotyźmie" w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
* 07.11.2014 - spotkanie edukacyjne dla uczniów " Józef Piłsudski- droga do wolności.. " w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
* Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły do własnoręcznego wykonania kokard narodowych w barwach narodowych. Barwy narodowe wywodzą się z herbu piastowskiego - biały orzeł na czerwonym polu. Na fladze polskiej biel symbolizująca orła jest na górze, a czerwień, barwa tarczy - na dole. Analogicznie na kokardzie narodowej biel - symbolizująca orła - powinna być w środku, a czerwień - symbolizująca kolor tarczy - powinna być tłem.Apel w ramach Dnia Niepodległości W dniu 07.11.2014 odbyło się spotkanie z pracownikiem Muzeum Rzeźby Alfons Karnego panem Cezarym Szymańskim pt.Józef Piłsudski -droga do wolności. Gazetkę ścienną przy-gotowała nauczycielka Agnieszka Zalewska z uczniami. Nauczycielka Beata Zdanowicz wy-głosiła słowo wstępne. Pan Cezary Szymański przedstawił prezentacje o Józefie Piłsudskim. Następnie uczniowie wspólnie wykonywali kotyliony z pomocą nauczycielek Agnieszki Żakowicz, Beaty Zdanowicz, Aliny Ignatiuk, Agnieszki Zalewskiej. Uczennica wręczyła panu Cezaremu Szymańskiemu podziękowania. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Aliny Igna-tiuk.


W dniu 29.10.2014 odbyła się na oddziale płucnym USK w ramach Akademii Czystych Rąk,, Carex" impreza szkolna .W spotkaniu brali udział uczniowie przedszkola, szkoły podstawo-wej, . W ramach spotkania pani Jolanta Lubicz koordynator ds. promocji zdrowia USK poka-zała prawidłowy sposób mycia rąk. Uczniowie brali udział w ćwiczeniach i zabawach doty-czących higieny: krzyżówce, rozsypance wyrazowej, wykreślance, zdania na TAK i NIE, uzupełnianie zadań, przybory do dbania higienę. Zajęcia prowadziły mgr Alina Ignatiuk i mgr Agnieszka Żakowicz. Uczniowie dopasowywali do obrazków instrukcje mycia rąk w j.angielskim.


Dnia 28.10.2014 w bibliotece szpitalnej UDSK odbyło się spotkanie edukacyjne pt. "Uśmiechnięte książki pana Kornela". Polonistka M. Siemieniuk opowiedziała licznie zgromadzonym uczniom o życiu(ciekawostki) i twórczości Kornela Makuszyńskiego, podkreśliła, że postacie stworzone przez pisarza zawierają cząstkę jego duszy: kochającego życie optymisty, człowieka o głębokim sercu, który piórem chciał zmienić świat na lepsze. Uczestnicy spotkania na własne oczy(ujęcia z filmów) i uszy (fragmenty powieści) mogli poznać małą Basię z "Awantury o Basię", Jacka i Placka z "O dwóch takich co ukradli księżyc", Adasia Cisowskiego z "Szatana z siódmej klasy". Było wielkie zapatrzenie i zasłuchanie , dlatego też uczniowie bez żadnych trudności potrafili odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tematyką spotkania. Ich wiedza i zaangażowanie zostały nagrodzone książkami. "Uśmiechnięte książki pana Kornela" wpisują się w cykl imprez związanych z obchodami Roku Kornela Makuszyńskiego w naszej szkole.

22 października nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali warsztaty plastyczne na temat "Muzyką malowane" w ramach projektu "Mała akademia sztuki", których celem było rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie technik plastycznych. Wprowadzeniem był taniec integracyjny "Orzeszek a następnie malowanie barw jesiennych liści kredkami akwarelowymi do muzyki A. Vivaldiego "Cztery pory roku- Jesień" oraz malowanie pastelami olejnymi pnia drzewa. Na koniec dzieci zaprezentowały wykonane przez siebie prace w formie jesiennego drzewa.

22 października 2014 najmłodsi pacjenci UDSK spotkali się z policjantami. Pani asp. szt. Anetta Grochowska - Kasperowicz z KWP w Białymstoku i pan sierż. Michał Leonowicz z KMP w Białymstoku opowiedzieli dzieciom o pracy policjanta, jak również wytłumaczyli najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Jedną z atrakcji zajęć były elementy tzw. autochodzika - sygnalizator świetlny, znaki drogowe i przejście dla pieszych, dzięki którym roześmiani mali pacjenci mogli w praktyczny sposób przećwiczyć prawidłowe przechodzenie przez przejście dla pieszych. Funkcjonariuszom towarzyszyła pani Anna Tomaszewska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, która wyjaśniła dzieciom jak należy zachowywać się, aby być widocznym i bezpiecznym po zachodzie słońca. Dzieci otrzymały odblaskowe naklejki, które po spotkaniu miały przykleić na kurtkę lub do plecaka, aby być lepiej widocznym po zmierzchu. Na zakończenie mali pacjenci otrzymali od gości upominki. A w ramach podziękowania za spotkanie dzieci wręczyły zaproszonym osobom własnoręcznie przygotowane laurki.
Organizatorem spotkania była mgr Emilia Sorko.

21 października w Klinice Onkologii odbyła się audycja muzyczna "Południe młodych melomanów" poświęcona instrumentom dętym drewnianym z rodziny fletów. Zgromadzeni słuchacze poznali różne rodzaje fletów, ich kształt i brzmienie. Audycję poprowadziły panie: Kinga Pancerz - flecistka i Kinga Szmigulska- oboistka z orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Było to spotkanie pełne wrażeń i pięknej muzyki.

16 października, w Klinice Onkologii, odbyło się spotkanie muzealne: "W sklepie kolonialnym". Pani Joanna Hanuszkiewicz i Pan Paweł Okolot z Muzeum Historycznego w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku) przenieśli nas do sklepu kolonialnego (który około 100 lat temu istniał w Białymstoku). Na globusie odszukiwaliśmy kraje i lądy, z których docierały produkty i towary sprzedawane w takim sklepie. Rozpoznawaliśmy przyprawy i przeróżne ziarna (wspaniałe wrażenia zapachowe) umieszczone w starych puszkach ze zbiorów muzealnych. Mogliśmy też doświadczyć, niektórych zajęć , którymi zajmował się sprzedawca. Próbowaliśmy w moździerzach rozetrzeć ryż na mąkę a w starym młynku mieliliśmy ziarna kawy. Było to bardzo aromatyczne i ciekawe poznawczo spotkanie. Spontanicznymi oklaskami na koniec podziękowaliśmy naszym gościom.

Dnia 16.10.2014 r. w kaplicy UDSK odbyła się uroczystość z okazji Dnia Papieskiego. W uroczystości wzięły udział dzieci ze wszystkich oddziałów szpitalnych. W tym roku Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem "Jan Paweł II- Świętymi bądźcie". Spotkanie przygotowali wspólnie Zespół Nauczycieli Języków Obcych i nauczyciele religii. Zaangażowaliśmy także uczniów z różnych etapów edukacyjnych. Czytali oni wiersze ks. Jana Twardowskiego o świętych, jak też wspomnienia kolegów papieża z jego czasów szkolnych i studenckich. Towarzyszyła nam na żywo muzyka: gitara i skrzypce na których pięknie zagrały nasze koleżanki z zespołu. Modlitwę Różańcową poprowadził ks Marek, który wcześniej zaśpiewał z nami "Taki duży taki mały może święty być". Na koniec rozstrzygnięty został konkurs przeprowadzony przez nauczycieli religii o Janie Pawle II. Obecni laureaci otrzymali dyplomy i upominki, nieobecnym zostaną one dostarczone pocztą.
Treść całej uroczystości została tak skomponowana, aby przekazać naukę Jana Pawła II zawartą w słowach : "Świętość jest powołaniem wszystkich, a nie przywilejem niektórych."

Statuetka Nauczyciela Mądrego Sercem została przyznana przez Prezydenta Miasta Białegostoku w roku szkolnym 2014/2015 Pani Marii Siemieniuk. Jest to prestiżowa nagroda dla osoby, która swoją postawą i czynami uczy i mądrze kieruje uczniami; jest dla nich szczególnym autorytetem i niedoścignionym ideałem.
Dnia 15 października 2014 roku, wzorem lat ubiegłych, Prezydent Miasta Tadeusz Truskolaski wręczył białostockim wychowawcom wyróżnienia "Nauczyciel Mądry Sercem" podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej Prezydent Miasta Białegostoku . Honorowe wyróżnienia zostały przyznane w tym roku po raz ósmy.


15. 10. 2013r. na oddziale płucnym USK przy ul. Żurawiej odbyła się uroczysta akademia poświęcona Janowi Pawłowi II przygotowana przez Bożenę Sawicką-katechetkę i Agnieszkę Żakowicz-nauczycielkę j.angielskiego. Wychowawczyni mgr Agnieszka Zalewska przygotowała gazetkę ścienną o tematyce z hasłem XIV Dnia Papieskiego- Bądźcie Świętymi. Uczniowie zostali zapoznani przez nauczycielki z ważnymi faktami na temat życia Jana Pawła II, z wspomnieniami z młodości Jana Pawła II. Przeprowadzony został również quiz wiedzy na temat życia i dzieł Jana Pawła II.

Dnia 14 października 2014 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie-pacjenci przygotowali część artystyczną, podczas której nauczyciele wysłuchali uroczystych życzeń w postaci wierszy. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku, którzy z pasją wykonali aranżacje największych przebojów muzyki rozrywkowej. Nauczyciele otrzymali w podzięce symboliczne laurki.

Dnia 9 października w UDSK odbyły się warsztaty plastyczne "Kartka dla nauczyciela" we współpracy z fundacją Rosa. Dzieci w wieku przedszkolnym wykonały wesołe, kolorowe kartki, które rozdane zostały nauczycielom naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nauczyciele pracujący w Szpitalu USK na oddziale Płucnym i Zakaźnym nawiązali współpracę z panią Joanną Lubicz z Promocji Zdrowia USK. We wrześniu i październiku wykonywali prace na konkurs plastyczny „Szpital w UE”.

O kolorowych liściach, kasztanach i innych jesiennych skarbach opowiadały przedszkolaki i uczniowie klas I-III podczas konkursu recytatorskiego „Jesienne wierszyki”, który odbył się 6.10.2014 w bibliotece. Wzięło w nim udział kilkanaścioro dzieci z różnych klinik UDSK. Wszyscy bardzo się starali, aby jak najlepiej zaprezentować wybrany przez siebie wiersz. Maluchy najlepiej radziły sobie z krótkimi rymowanymi wierszykami. Starsze dzieci wybrały dłuższe wiersze. Publiczność nagradzała uczestników wielkimi brawami. Komisja konkursowa zadecydowała, że wszyscy zasługują na nagrody (dyplomy i książki). Za znajomość tekstu i piękną deklamację wyróżniono 3 osoby, które dodatkowo otrzymały drobne upominki. W oczekiwaniu na werdykt dzieci wzięły udział w jesiennej zgaduj-zgaduli.
Spotkanie z jesienną poezją zorganizowały I. Sokół-Selau, M. Ossowska, E. Michalewicz.

Dnia 7 października o godz. 10.30 odwiedzili nas piłkarze Jagiellonii Białystok. Kapitan żółto-czerwonych Rafał Grzyb zawodnik doświadczony i wychowanek klubu Patryk Malinowski czekający na debiut w ekstraklasie. Piłkarze stanęli w ogniu pytań krzyżowych: Czym się zajmuje kapitan? - Czy trawa na boisku jest miękka? - Czy piłkarze mogą nosić okulary? - Ile macie par butów do grania?..... i wiele innych pytań. Uczniowie otrzymali od zawodników zdjęcia z autografami, zdjęcia całej drużyny. Kapitan przekazał szkole koszulkę meczową. Zdjęciom nie było końca. Atmosfera była bardzo radosna, uczniowie zainteresowani, sala żółto-czerwona. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

W konkursie plastycznym "Jesień na Podlasiu" wzięli udział uczniowie klas I-III uczęszczających do świetlic szkolnych SP5, SP26, SP6 na terenie miasta Białegostoku. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i ekspresji plastyczno-technicznej. Wszystkie prace były ciekawe i pomysłowe. Trzy prace zostały nagrodzone i dwie wyróżnione. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom. Życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorami konkursu były: Elżbieta Michalewicz i Marzanna Ossowska.

02 października 2014 odbyła się prelekcja dotycząca zdrowego odżywiania przeprowadzona przez dietetyka z Naturhouse dla uczniów gimnazjum w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku. Prelekcja dotyczyła zasad zdrowego odżywiania i problemu nadwagi, który niestety coraz częściej dotyka również dzieci i młodzieży. Prelekcja miała formę prezentacji. W czasie prelekcji uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywieniową oraz informacją aby wiedzę na temat zdrowych produktów nie czerpać z reklam telewizyjnych, kolorowych czasopism, Internetu tylko czytać należy informacje żywieniowe o produkcie zawarte na etykiecie czy opakowaniu żywności (tj. zawartość tłuszczów w 100 g produktu, zawartość cukrów prostych, masa produktu w gramach, wartość energetyczna 100 g danego produktu, marka, data przydatności do spożycia). Uczniowie aktywnie uczestniczyli w prelekcji zadawali pytania. Pani dietetyk opowiedziała uczniom o zawodzie dietetyka. O tym że dietetyk może zajmować się :
●badaniem produktów żywnościowych
●badaniem pochodzenia żywności
●oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia
● stosowaniem zasad racjonalnego odżywiania się
● planowaniem żywienia indywidualnego i zbiorowego dla wszystkich grup ludności
● planowaniem żywienia dla osób zdrowych, w stanach chorobowych i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego np. ciąża
● planowaniem żywienia dla osób w różnym wieku
● planowaniem jadłospisów - opracowywaniem diet żywieniowych
● opracowywaniem metod leczenia zaburzeń żywieniowych nadwagi, niedożywienia
● opracowywaniem procesu przygotowywania potraw i obróbki termicznej produktów żywnościowych
● profilaktyką żywieniową chorób
● leczeniem żywieniowym chorób
● nadzorowaniem żywienia w placówkach żywienia zbiorowego.
Pani dietetyk Paulina Ławrynowicz przyszła na zaproszenie mgr Agnieszki Żakowicz . Uczniowie na zajęciach lekcyjnych utrwalili swoją wiedzę rozwiązując ćwiczenia z j.angielskiego.

1 października nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali warsztaty plastyczne na temat: "Jestem Eko", których celem było popularyzowanie zachowań proekologicznych oraz pobudzenie twórczej inwencji uczestników. Wprowadzeniem był wiersz "Ekologia" a następnie próbowaliśmy zdefiniować pojęcie "ekologia" metodą promyczkowego uszeregowania. Podczas spotkania dzieci wykonały technikami łączonymi prace plastyczne na konkurs organizowany przez Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie.
Były to pierwsze warsztaty realizowane w ramach projektu "Mała Akademia Sztuki"

30 września 2014 rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań muzealnych w Klinice Onkologii i Hematologii. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po Muzeum A. Karnego, jednego z oddziałów Muzeum Podlaskiego. Zwiedzając poszczególne sale poznawaliśmy twórczość artysty-rzeźbiarza pochodzącego z Białegostoku. Pani Katarzyna Karpińska i Panu Stanisław Suchowolec - pracownicy muzeum, których gościliśmy, opowiedzieli nam kilka ciekawostek z biografii A. Karnego, o jego pasjach artystycznych i kolekcjonerskich. Następnie uczestnicy tworzyli w glinie własne rzeźby wykazując się pomysłowością i talentem.

24 wrześnie 2014 r. odbyły się zajęcia czytelnicze w bibliotece szpitalnej pod hasłem "Wspólne czytanie na bibliotecznym dywanie. - Jak powstaje książka?". Na początku przedszkolaki poznały zasady zachowania się w bibliotece, opowiadały co można w niej robić, a czego nie wolno, dowiedziały się jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Następnie dzieci bawiły się chustą animacyjną, co jak zwykle sprawiło im dużo radości. Aby lepiej zrozumieć pracę pani bibliotekarki maluchy wysłuchały wiersza M. Przewoźnika pt.: " Kłopoty w bibliotece" oraz obejrzały ilustracje na ten temat.
Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci w jaki sposób powstaje książka, aby tego się dowiedzieć mali pacjenci UDSK obejrzeli film z cyklu: "Dlaczego? Po co? Jak?". Dowiedziały się z niego kim jest autor, ilustrator oraz drukarz.
Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonały album o zwierzętach.
Zajęcia zorganizowały i poprowadziły: mgr Emilia Sorko - nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz mgr Iwona Sokół-Selau - bibliotekarz.

Medale "Diligentiae- za pilność" przyznawane jest dla najlepszych uczniów. Wyróżnienie to stanowi kontynuację historii Białegostoku sprzed ponad dwustu lat. Wręczane są na miejskiej inauguracji roku szkolnego w Auli Magna Pałacu Branickich Spośród dwustu uczniów uczennica naszej szkoły Katarzyna Borko również otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Ze względu na stan zdrowia Kasia nie mogła odebrać medalu na uroczystości w Pałacu Branickich.17 września 2014 wręczono tę nagrodę w Auli uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Nagrodę w imieniu prezydenta Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego wręczyła pani Lucja Orzechowska - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji. Kasi towarzyszyli rodzice, nauczyciele Zespołu Szkoł nr 15, personel medyczny z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej z Panią Dr Anną Kitszel, wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokółce - Eugenia Garbuz, wychowawczyni Joanna Czemiel i szkolny pedagog - Krystyna Możejko-Andryszczyk oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 15.
Kasi życzymy wielu sukcesów


17.09.2014r., w 75-tą rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 70-tą rocznicę Powstania Warszawskiego, w auli UDSK oraz w świetlicy Szpitala Wojewódzkiego odbyło się wspaniałe spotkanie ze świadkiem historii ppłk. Zbigniewem Narskim.
Wstępem był krótki film dokumentalny wprowadzający w tematykę września 1939 roku. Po nim miał miejsce żywy dialog z naszym gościem -uczestnikiem konspiracji , członkiem Kedyw-u AK, który już jako nastolatek uczestniczył w akcjach sabotażowych skierowanych w czasie II wojny światowej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Urodzony w 1924r. i mieszkający w Warszawie ppłk Narski z zadziwiającą ,,fotograficzną" pamięcią i poczuciem humoru opowiadał o swych wojennych przeżyciach z początku wojny, jej kolejnych miesięcy i lat, aż do wspomnień z obrony stolicy Polski w VIII 1944 roku.
Gość dzielił się z nami atmosferą zaufania panującą pośród okupowanych Polaków i podkreślał jej wielką rolę w wojennej rzeczywistości. Dowiedzieliśmy się, jakie menu było dostępne powstańcom w poszczególnych tygodniach obrony Warszawy, jakiej broni używali walczący młodzi Polacy, co powodowało największe straty materialne.
Odpowiadając na pytania przybyłych na spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli ppłk Narski opowiadał także o tym, jak biegła znajomość języka niemieckiego oraz odporność psychiczna pomogła mu w czasie wojny uniknąć śmierci. Usłyszeliśmy też relację z powojennej ucieczki z aresztu z Polski na Zachód Europy.
Nasze spotkanie uwieczniliśmy na kilku zdjęciach i zakończyliśmy obejrzeniem teledysku z piosenką ,,Warszawskie dzieci pójdziemy w bój".
Chwała bohaterom!
Cześć ich pamięci.
Opracowała: Anna Białous

W dniach 17 -19 .09. 2014r na terenie ZS 15 w Bialymstoku odbyła się poraz 8 akcja pod hasłem " Sprzątanie świata- Polska 2014r" -TURYSTO SZANUJ ŚRODOWISKO"
W tym czasie uczniowie mieli okazję zapoznać się z celem akcji, jak również czynnie uczestniczyć w sprzątaniu naszego terenu. Dowodem naszego udziału w sprzątaniu są zrobione przez nas zdjęcia . Była to interesująca metoda pracy wychowawczej.
Akcja " Sprzątanie świata - Polska 2014" - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia , edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań , dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W dniach 8-12 września w naszej szkole na lekcjach języka polskiego uczniowie gimnazjum i szkoły średniej czytali wybrane fragmenty "Trylogii" H. Sienkiewicza. Zwieńczeniem akcji było głośne czytanie fragmentów "Potopu" dnia 11 września bibliotece szkolnej. Spotkanie przygotowała polonistka M. Siemieniuk we współpracy z bibliotekarką I. Sokół-Selau. Czytającymi byli: dyrektor szkoły R. Zimnoch, polonistki I. Nieścier, A. Pogorzelska, M. Siemieniuk i I. Sokół-Selau. Przed lekturą książki były wyświetlane wybrane kadry filmu J. Hoffmana. Poprzedzały one czytany tekst i razem opowiadały o przemianie wewnętrznej Kmicica, od zabijaki, lekkoducha do bohatera. Uczniowie słuchali tego z wielkim zainteresowaniem. Tymi działaniami nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską wrześniową akcję narodowego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej.
Warsztaty plastyczne "Słoneczna galeria"
Zakończyliśmy realizację warsztatów plastycznych, które były organizowane we współpracy z firmą Urtica w ramach projektu URTICA DZIECIOM - SŁONECZNA GALERIA. Odbyły się następujące warsztaty:
24.06.2014 - "Barwy lata"
08.07.2014 - "Cztery pory roku"
09.07.2014 - "Głębiny mórz i oceanów"
21.07.2014 - "Artystyczne kleksy"
04.09.2014 - "Zatrzymane w kadrze"
18.09.2014 - "Kolory świata"
warsztaty realizowali nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych

Warsztat "Artystyczne kleksy" gościnnie prowadziła Renata Kaczyńska-Łuba, nauczyciel plastyki VII Liceum a jednocześnie ilustratorka książek dla dzieci, który odbył się w Klinice Onkologii i Hematologii, której serdecznie dziękujemy.


03.09.2014 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2014/2015. Szkolny Nauczycielski Teatr "Kroplówka" wprowadził uczniów w tematyką szkolną. W uroczystościach uczestniczyli dzieci, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 15.


01.09.2014 roku rozpoczęliśmy rok szkolny 2014/2015 na poszczególnych oddziałach.

. ***Wydarzenia***