Kalendarz- wydarzenia szkolne

    *** Rok szkolny 2013/2014***

27.06.2014r - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


25 czerwca, w Klinice Onkologii, gościliśmy uczniów Koła Teatralnego z opiekunem, z VII LO w Białymstoku, którzy zaprezentowali etiudę teatralną w oparciu o opowiadanie z książki "Historia Kuki". Wystarczyła walizka, kilka zwierzątek wykonanych z filcu, ciekawa interpretacja tekstu, by przeżyć przygodę Kuki i poczuć atmosferę teatru.


24.06.2014 - odbyły się warsztaty plastyczne "Barwy lata" realizowane we współpracy z firmą Urtica w ramach projektu URTICA DZIECIOM - SŁONECZNA GALERIA. To już kolejny rok współpracy z firmą Urtica sponsorującą materiały plastyczne wykorzystywane w trakcie warsztatów. Uczestnicy, po krótkim wprowadzeniu i burzy mózgów wokół tematu wykonali prace kredkami akwarelowymi. Tworzeniu towarzyszyły utwory i piosenki związane z latem. Każdy miał oryginalne i ciekawe skojarzenia. Powstały kolorowe prace, które zostaną przesłane do Organizatora.


Dnia 23.06.2014r. na Oddziale Neurologii i Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego został przeprowadzony Konkurs Plastyczny pt. ,,Nie pal przy mnie, proszę" skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Wzięło w nim udział 11 uczniów. Celem konkursu było zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu tytoniowego, poszerzenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, uświadomienie szkodliwości przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Spośród wszystkich prac Komisja w składzie Joanna Czerech, Beata Ostasiewicz i Agnieszka Zalewska wybrały trzy najlepsze prace uczniów. Zwycięzcy prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a ich opiekunowie specjalne podziękowania.
Organizatorem konkursu była pani Agnieszka Zalewska.


18 czerwca 2014 roku odbyły się warsztaty origami: "Origami na powitanie lata" kończące cykl spotkań w ramach projektu "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej". Uczestnicy składali modułowe kwiaty oraz koszule do wykorzystania z okazji zbliżającego się Dnia Ojca. Spotkanie zorganizowali wychowawcy grup wychowawczych.


12 .06.2014 odbyło . spotkanie muzealne. Naszym gościem, tym razem, była p.Anna Malesińska, która koordynuje organizację lekcji muzealnych w Klinice Onkologii. Temat spotkania: "Czułe przedmioty w oparciu o wystawę Henryka Chylińskiego". Dzięki prezentacji multimedialnej "Zwiedziliśmy" wystawę prac artysty urodzonego na Podlasiu a prezentowanych w Ratuszu - siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Następnie uczestnicy wykonali czułe instalacje uruchamiając swoją wyobraźnię. Powstały ciekawe, twórcze prace. Było to ostatnie spotkanie muzealne w tym roku szkolnym i stało się okazją do złożenia podziękowań Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku reprezentowanemu przez Panią Annę Malesińską, które przekazali: Agata Panas- pielęgniarka oddziałowa z Kliniki Onkologii oraz Ryszard Zimnoch - Dyrektor Zespołu Szkół nr 15


11 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie "W oczekiwaniu lata", w ramach projektu: "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej" . Po wprowadzeniu, wysłuchaniu wiersza o lecie zaproponowaliśmy różne zabawy ruchowe do muzyki z wykorzystaniem rekwizytów, m.in. piłek, chusty animacyjnej. Przeprowadzono zabawę plastyczno- rytmiczno- ruchową z wykorzystaniem pomysłu z systemu D. Dziamskiej "Edukacja przez ruch". Powstałą pracę uzupełnialiśmy rybkami wykonanymi w technice origami. Spotkanie zorganizowali nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych.


W dniach 26.05- 30.05.2014r. na Oddziale Neurologii i Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego odbyła się tygodniowa akcja antynikotynowa w ramach Międzyszkolnego Konkursu ,,Moje środowisko wolne od dymu tytoniowego". Wzięło w nim udział 20-uczestników (dzieci, rodzice, nauczyciele). Celem akcji było rozpowszechnianie wiedzy na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu czynnego i biernego na zdrowie dzieci, kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi oraz skutki zachowania związane z paleniem tytoniu, upowszechnianie i tworzenie mody na niepalenie.


Zajęcia edukacyjne "Thanks for not smoking" dnia 29.05.2014 odbyły się zajęcia z j.angielskiego prowadzone przez nauczycielkę mgr Agnieszkę Żakowicz na oddziale B w ramach akcji ,,dziekuje nie palę"
Głównym celem zajęć było kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz skutki związane z paleniem i sposoby przeciwdziałania poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu.
Na zajęciach przeprowadzonych w języku angielskim uczniowie tworzyli hasła propagujące zdrowy styl życia np. ,,Bądź mądry i nie pal", zostali zapoznani z części ciała, na które ma negatywny wpływ dym papierosowy oraz wyszukali je w wyszukiwarce , przeszli labirynt ,,Uciekaj od dymu tytoniowego", wybierali z wiersza wyrazy związane z uprawianiem sportów - przykładem zdrowego trybu życia.


28.05.2014 w UDSK odbyła się zabawa ogólnoszkolna z okazji Dnia Rodziny. Imprezę przygotowały i prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i wychowawca Agnieszka Grabowska. Dobrą zabawę gwarantowały ciekawe konkursy angażujące dzieci w każdym wieku i ich rodziców(rzucanie do celu, "Herbatka", "Wyścig rodzin", "Cyfrowa wykreślanka"), wesołe zabawy("Kunegunda", "Serduszkowe drzewa") i tańce integracyjne. Dobry humor, świetna atmosfera, nagrody oraz wspólna zabawa dzieci i rodziców pozwoliły chociaż na chwilę zapomnieć małym pacjentom o trudach leczenia i pobycie w szpitalu


21 maja gościliśmy p. Martę Piszczatowską z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która pokazała nam podczas prezentacji multimedialnej muzealne wnętrza i jego zbiory. Naszym głównym tematem było serce, jego właściwości i rola w organizmie człowieka. Następnie własnoręcznie wykonaliśmy mydełka mieszając niezbędne składniki. Powstały oryginalne pod względem koloru i zapachu. Najtrudniejsze było oczekiwanie na wyjęcie naszych mydełek z serduszkowych foremek silikonowych, ale się udało i każdy z dumą prezentował swój wyrób. Spotkanie było częścią cyklu "Szlachetne zdrowie".


20 maja odbyło się spotkanie muzealne pod hasłem: "Alfons Karny-kolekcjoner", które prowadzili p. Katarzyna Karpińska i p. Stanisław Suchowolec z Muzeum Rzeźby A. Karnego, oddziału Muzeum Podlaskiego. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po muzeum dowiadując się ciekawych informacji z życia artysty a także o jego twórczości. Poznaliśmy kolekcjonerskie pasje artysty i dzięki pokazowi slajdów mogliśmy obejrzeć niektóre przedmioty z jego kolekcji . Następnie sami staliśmy się rzeźbiarzami tworząc w glinie. Było to twórcze spotkanie i być może niektórzy postanowią być kolekcjonerami lub artystami.


9 maja, w Klinice Onkologii, odbyło się spotkanie - Dzień Europejski. Dzięki przygotowanym prezentacjom multimedialnym i zaproponowanym działaniom uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę o Unii Europejskiej a także lepiej poznali kulturę i zwyczaje wybranych krajów UE.


Z okazji Dnia Ziemi na oddziale płucnym USK 28.04.2014 odbyła się impreza dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Celem obchodów Dnia Ziemi było uświadomienie uczniom potrzeby dbania o środowisko. Pacjenci ZSnr15 mieli okazję poznać i utrwalić zasady segregacji odpadów. W ramach obchodów zostały przeprowadzone quizy, konkursy, rebusy, jak również zagadki o tematyce ekologicznej. Podsumowaniem spotkania było stworzenie gazetki ściennej- krzyżówki z hasłem ,,Recykling". Każdy uczestnik imprezy został zapisany do Klubu Przyjaciół Ziemi. Uczniowie narysowali plakat przedstawiający pojemniki do segregacji odpadów oraz rodzaje odpadów jakie powinni do nich wrzucać. Imprezę zorganizowały i prowadziły mgr Edyta Kopijkowska, mgr Joanna Sawicka- Nikołajew, mgr Agnieszka Żakowicz.


"Konkurs dla uczniów Akademia Czystych Rąk Carex"
W ramach Akademii Czystych Rąk Carex w ZS nr 15 przy UDSK, zostały rozdane uczniom i rodzicom instrukcje mycia rąk, została przeprowadzona prelekcja o prawidłowym myciu rąk oraz została przygotowana praca plastyczna na konkurs przez uczniów zespołu SP1 pod kierunkiem wychowawczyni mgr Agnieszki Żakowicz. W czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z instrukcją prawidłowego mycia rąk, rodzajami bakterii rozwijającymi się na brudnych rękach, chorobami jakie one powodują. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, wykreślankę w j.angielskim. Uczniowie zespołu EW przygotowali pod kierunkiem wychowawczymi mgr Agnieszki Zalewskiej pracę konkursową. Prace konkursowe zostały wysłane do organizatora firmy ,,Carex" .Do biblioteki szkolnej zostały przekazane materiały szkoleniowe: scenariusze zajęć, karty pracy, plakat płyta CD z materiałami edukacyjnymi oraz filmami.


w dniu 24.04.2014r. Teatr Za Jeden Uśmiech zaprezentował widowisko pt: "Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz"
Jest to pełna przygód historia pewnego zabawnego, niezdarnego pirata, który namówiony przez swoją wierną papugę Alicję postanawia wyruszyć na poszukiwanie skarbu Królowej Mórz- muszli o niezwykłych magicznych właściwościach, skradzionej przez tajemniczego rabusia. Nagrodą dla znalazcy ma być ręka pięknej Królowej i zasłużony po latach pirackiej wędrówki spokój. Po drodze spotka pirata wiele przygód- odwiedzi Wyspę Wróżek, na której nauczy się jak powinien zachowywać się prawdziwy dżentelmen, a także dowie się czegoś o swym przyszłym losie. Pomoże mieszkańcom Wyspy Radości, którym wraz z dziećmi przypomni mnóstwo nowych powodów do tego by się cieszyć, aż wreszcie trafi na Wyspę Królewny Złośnicy, która okaże się mieć wiele wspólnego ze skradzioną muszlą… Przy okazji zabawnych przygód, pirat będzie miał okazję nauczyć się, że zawsze trzeba pomagać innym w potrzebie, odkryje wartość przyjaźni i dowie się jak ważne jest by umieć cieszyć z drobnych, małych rzeczy i nie popadać łatwo w zły nastrój.


W dniach 23-25 kwietnia 2014 r. uczniowie trzecich klas pisali egzamin gimnazjalny


15.04.2014 odbyło się spotkanie "Wiosenne przebudzenie" w ramach projektu "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej". Zaproponowaliśmy uczestnikom ciekawe zabawy ruchowe i rytmiczne do muzyki , zabawy z chustą animacyjną, piłeczkami antystresowymi. Wykorzystaliśmy także jeden z pomysłów systemu "Edukacja przez ruch" D. Dziamskiej -Kreśląc, do muzyki ,rytmiczne kreski stworzyliśmy na kartkach "trawkę". Każdy, według własnego pomysłu, przyklejał owady wykonane w technice origami ( motyle - origami przestrzenne z kwadratu, biedronki - origami płaskie z koła). Spotkanie zakończyliśmy zabawą relaksacyjną "Lustro" w dwójkach do odpowiednio dobranej muzyki. Realizatorami projektu byli nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych.


14.04.2014, w Klinice Onkologii odbyło się przedświąteczne spotkanie. Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszych rodzinach, przypomnieliśmy znaczenie symboli związanych ze świętami. Nie zabrakło zabaw i wspólnego tworzenia pisanki.


I edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Londynie
W dniu 10.04.2014 r. w Szkole Podstawowej nr 40 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbyła się pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Londynie. Konkurs adresowany był do wszystkich chętnych uczniów klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku oraz Szkoły Podstawowej nr 40 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Konkurs miał formę pisemną i składał się z 4 zadań, za które maksymalnie uczeń mógł uzyskać 46 punktów. Na rozwiązanie testu uczestnik miał 50 minut. Zadania konkursowe obejmowały treści podstawy programowej z języka obcego nowożytnego dla II etapu edukacyjnego. Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Londynie został przygotowany przez panią mgr Sylwię Kraszewską (SP 50) oraz panią mgr Annę Pogorzelską (SP 40). Konkurs został przeprowadzony we współpracy z nauczycielkami języka angielskiego panią mgr Barbarą Halicką, panią mgr Agnieszką Żakowicz oraz panią mgr Małgorzatą Jarmołowicz na terenie szpitali UDSK, WSZ oraz WSS na oddziałach objętych dydaktyką.
Celem konkursu było:
1. Promowanie nauki języka angielskiego.
2. Wzbogacenie wiedzy uczniów na temat krajów anglojęzycznych.
3. Stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiedzą i umiejętnościami z języka angielskiego.
4. Wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych zainteresowań i kompetencji.
5. Nawiązanie współpracy z innymi szkołami podstawowymi
W konkursie wzięło udział 38 uczniów: 21 z SP 40 oraz 17 z SP 50. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, natomiast zwycięzcom wręczone zostały cenne nagrody (audiobooki, przybory szkolne, smycze) ufundowane przez wydawnictwa Pearson i Macmillan.


Z okazji zbliżającej się kanonizacji wielkiego Polaka bł. Jana Pawła II dnia 9 kwietnia ( środa) 2014 r. w auli UDSK odbylo się spotkanie poświęcone Jego osobie. Specjalnym gościem była Pani Weronika Kaczorowska, która przybliżyła sylwetkę Ojca Św.


Dnia 09.04.2014r. na oddziale Neurologii i Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego odbyły się warsztaty artystyczne ,,Jajka wielkanocne" prowadzone przez Panią Ninę Kochowiec, która zaprezentowała dzieciom swoją oryginalną technikę malowania jajek. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie. Każdy wykonał po jednym jajku i też otrzymał dodatkowe w prezencie. Na koniec w ramach podziękowania Pani Nina otrzymała oficjalne podziękowanie i stroik wielkanocny.


8 kwietnia odbyło się ogólnoszkolne spotkanie, skierowane do młodzieży, na temat bezpiecznego Internetu i konsekwencji prawnych wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci. Gościem spotkania był policjant Marek Skutnik z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, który przypomniał zasady bezpiecznego Internauty a także zapoznał z konsekwencjami prawnymi nadużyć internetowych podając przykłady konkretnych zdarzeń i ich skutków.

1. marca 2014 r. po raz trzeci obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W związku z tym wydarzeniem w Zespole Szkół nr 15 odbył się cykl spotkań edukacyjnych poświęconych żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W dniu 4.03.2014 r. naszą szkołę odwiedził pan Paweł Kalisz, pracownik IPN-u, który przybliżył nam zagadnienia dotyczące działalności i znaczenia Żołnierzy Wyklętych, przedstawił wybrane sylwetki niezłomnych bohaterów podziemia antykomunistycznego, również tych z obszaru białostocczyzny, a także zaprezentował zdjęcia z wystawy przygotowanej przez IPN "Żołnierze Wyklęci. Pamiętamy".
Z kolei 6.03.2014 r. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja "Ząbka" Bieluczyka ze Stowarzyszenia "Grupa Wschód". Podczas "żywej" lekcji historii mogliśmy poznać losy Żołnierzy Wyklętych, dowiedzieć się, w jaki sposób walczyli oraz jak byli uzbrojeni. W czasie wykładu można było też sprawdzić wagę broni i przyjrzeć się umundurowaniu żołnierzy z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło także ciekawostek z okresu powojennej walki podziemia niepodległościowego z władzami komunistycznymi.
Tematyka dotycząca Żołnierzy Wyklętych wyraźnie zainteresowała zarówno uczniów-pacjentów, jak i nauczycieli ZS 15. W kolejnych latach z pewnością zorganizowane zostaną spotkania edukacyjne poświęcone temu wydarzeniu. Cykl spotkań z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przygotowali pan mgr Karol Urbański oraz pani mgr Anna Pogorzelska.


1 kwietnia 2014r po raz kolejny uczniowie klas VI pisali sprawdzian po szkole podstawowej


Dnia 26.03.2014r. na oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego odbył się koncert akordeonowy, który przygotował Pan Bogdan Obrycki - nauczyciel Szkoły Muzycznej w Białymstoku. Wystąpili: ucz. klasy VI SP 47 w Białymstoku - Julian Charuba i ucz. kl. VI SP 16 w Białymstoku - Daniel Kazberuk. Muzycy zagrali inwencje J.S.Bacha, część suity R. Bażylina, walce Czajkowskiego i Colombo a tym samym rozjaśnili dzień małym pacjentom, ich rodzicom, personelowi medycznemu oddziału i nauczycielom.


31 marca odbyło się edukacyjne spotkanie "Pola nadziei". Gośćmi spotkania były: doc. Katarzyna Muszyńska-Rosłan, lekarz onkolog z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej i lekarz w hospicjum domowym dla dzieci prowadzonym przez fundację "Pomóż im" oraz Ewelina Sobolewska - koordynator kampanii "Pola nadziei' i wolontariatu w Fundacji . Zachęcały do bycia wolontariuszem, dzielenia się swoim czasem, talentami, , bo jak mówiły: "Lepiej pomagać, niż znaleźć się w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy". Spotkanie pobudziło nas do refleksji a przygotowany do obejrzenia materiał poruszał i wzruszał ukazując wartość życia a także jego kruchość.

27 marca, w ramach projektu "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej", odbyły się wiosenne warsztaty origami. Motywem przewodnim był żonkil - kwiat nadziei i symbol kampanii na rzecz hospicjów "Pola Nadziei". Wykonane przez uczestników kwiaty małe i duże zostały przekazane Fundacji "Pomóż im" - koordynatora kampanii na Podlasiu na potrzeby kwesty żonkilowej (6 kwiecień). Podczas warsztatów składaliśmy także koszyczki do wykorzystania w wielkanocnych dekoracjach.


Dnia 26.03.2014r. na Oddziale Neurologii i Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego odbyło się spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Dojlidy. Leśnicy w sposób bardzo interesujący opowiedzieli o funkcji i charakterze swojej pracy oraz ochronie lasów. Wyświetlili również prezentację oraz film na temat ptaków drapieżnych ze szczególnym uwzględnieniem orlika krzykliwego. Na koniec przeprowadzonych zajęć leśnicy obdarowali dzieci długopisami i lizakami. Natomiast uczniowie w ramach wdzięczności podarowali własnoręcznie wykonane laurki a Pani Dyrektor wręczyła oficjalne podziękowanie.20 marca w Klinice Onkologii i Hematologii na zielono przywitaliśmy pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Każdy uczestnik otrzymał samoprzylepny zielony listek i kilka zadań do wykonania: m.in. rozpoznawanie zapachów, rozwiązywanie zagadek, losowanie przysłów czy wypisywanie wiosennych skojarzeń na kartce w kształcie liścia i wklejanie go na sylwetę drzewa. Na zakończenie każdy otrzymał "zielony pakiecik"- czyli słodką niespodziankę w zielonym opakowaniu. Wszystkim zrobiło się weselej…i bardziej zielono.


KONKURS MATEMATYCZNY DEDAL W dniach 17-19.03.2014r. odbyła się XII edycja Konkursu Matematycznego Dedal ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku. Konkurs jest formą popularyzacji matematyki wśród uczniów przewlekle chorych z II, III i IV poziomu edukacyjnego. W tym roku w konkursie uczestniczyło 69 uczniów. Największą popularnością cieszył się wśród gimnazjalistów.
Sponsorami Dedala byli: TPD przy ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.


12 marca odbyły się w UDSK warsztaty plastyczne "Kolory świata". Wprowadzeniem do tematu warsztatów była zabawa w skojarzenia z krajobrazami i kolorami poszczególnych kontynentów. Pojawiły się ciekawe wypowiedzi uczestników, które niejednokrotnie stały się inspiracją do tworzonej pracy. Wybrane, na potrzeby warsztatu techniki plastyczne, pomogły w twórczej realizacji tematu. Powstały pomysłowe i oryginalne prace. Najciekawsze prace zostały przesłane do organizatora Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Szkół Szpitalnych.


27 lutego w Klinice Onkologii świętowaliśmy, zgodnie z polską tradycją, Tłusty Czwartek. Czytaliśmy tematyczne wiersze i przysłowia. Był konkurs na "najszybszego zjadacza pączusia" i zabawa w skojarzenia ze słowem "pączek". Nie zabrakło oczywiście degustacji faworków i pączków. Okazało się że, najbardziej smakują nam pączki z marmoladą i lukrem. Niestety nie każdy mógł skosztować pączka, ale zabawa była pyszna.


26 lutego uczniowie z poszczególnych oddziałów UDSK spotkali się na warsztatach plastycznych "Ruch to zdrowie". Zadaniem uczestników było zaprezentowanie, poprzez twórcze działania plastyczne, różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, dyscyplin sportowych zimowych i letnich. Zaproponowano uczestnikom kilka technik ułatwiających realizację tematu. Powstały ciekawe i pomysłowe prace, które zostały przekazane na szkolny konkurs plastyczno-literacki "Każdy Ci powie - ruch to zdrowie". Organizatorami byli nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych.


Dnia 24 lutego 2014r. na Oddziale Pediatrii i Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku odbyła się integracyjna zbiórka harcerska z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Goście to 19 Białostocka Wodna Drużyna Harcerska "Galeon".
Po obrzędowym rozpoczęciu pieśnią Płonie ognisko i szumią knieje, pacjenci w szpitalu wysłuchali gawędy o Robercie Baden-Powellu ( twórcy światowego skautingu ) i o Andrzeju Małkowskim ( twórcy polskiego harcerstwa ). Z kolei wszyscy poprawnie rozwiązali krzyżówkę o ZHP.
Dzień Myśli Braterskiej to święto radości, przyjaźni dlatego każdy z uczestników zbiórki pisał na kolorowych kartkach Jak zdobyć przyjaciela? Powstały interesujące wypowiedzi.
Przypomniano jak wiąże się węzeł płaski i ratowniczy, bawiono się linami w zabawę "Trzymaj - puść" i w grę " Jedno zdanie w różnych emocjach i uczuciach". Kolejne elementy zbiórki były przeplatane piosenkami harcerskimi.
Na zakończenie pacjenci otrzymali znaczki " Drużyna na 100-lecie " z wizerunkiem druha hm. Stanisława Moniuszki ( patrona Hufca ZHP Białystok ) i w harcerskim kręgu zakończono zbiórkę harcerską. Mianowany na początku strażnik ognia zgasił światło.
Organizatorzy: hm. Jolanta Woźniczka, hm. Iwona Kurowska, pwd. Marta Mieczkowska


19 lutego , w ramach projektu "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej" , odbyły się zimowe warsztaty origami . Uczestnicy wykonali modułowe śnieżynki, które wymagały od uczestników sporo wysiłku i cierpliwości ( ale efekt…wspaniały!) a także serca z kieszonką (na każdą okazję). Dzieci, młodzież a także uczestniczący rodzice z poczuciem satysfakcji i zadowolenia rozeszli się na swoje oddziały.
Realizatorami spotkania byli nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych.


11 lutego Światowy Dzień Chorego


W czasie ferii zimowych młodzież zaangażowała się wspólnie z jednym z rodziców w ułożenie piosenki szpitalnej. Tekst piosenki powstał a wraz z nią zrodziła się myśl ułożenia do niej choreografii i tak też zrobiliśmy. W dniu 11 lutego czyli w Światowy Dzień Chorego młodzież zaprezentowała swoje wokalne i taneczne umiejętności przed lekarzami, nauczycielami, personelem medycznym, rodzicami i panią Ordynator. Całe te warsztaty miały na celu wzmocnić młodzież w poczucie własnej wartości i dać im odrobinę wiary we własne możliwości. Wspólnie nam się udało.

Spotkanie edukacyjne w dniu 13.02.2014 z Panią Anią Suchowolec z PTOPU. Zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży życie sów, po wykładzie i prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania otrzymali kalendarze i koszulki z wizerunkami ptaków. Organizatorzy Ania Iwaniuk i Alina Ignatiuk

"Ruch to zdrowie każdy to powie, kto w karnawale bawi się wspaniale" - Karnawał w ruchu. Zabawa karnawalowa na Oddziale Chorób Płuc i Gruźlicy dla Dzieci USK w Białymstoku. Organizatorzy: A. Iwaniuk, A. Ignatiuk.

28 stycznia odbyło się spotkanie z cyklu "Szlachetne zdrowie" na temat "Tajemnice ludzkiego ciała - mózg - centrum dowodzenia". Odbyło się ono we współpracy z Martą Piszczatowską z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Obejrzeliśmy prezentację o budowie, funkcjach i właściwościach mózgu a także film edukacyjny "Dieta mózgu" przedstawiający kilka "przepisów" na utrzymanie go w dobrej kondycji. Wykonaliśmy gipsowe odlewy mózgu w formach silikonowych. Na koniec każdy otrzymał broszurę "ABC zdrowego odżywiania mózgu", czyli kilka wskazówek, aby zachować sprawność umysłu oraz ulotkę z informacjami o muzeum

Dnia 22 stycznia 2014r. na oddziale Neurologii i Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej bardzo ładnie zaprezentowali wierszyki oraz piosenki i tańce. Na koniec wnuczęta wykonali portrety swoich Dziadków. Wszyscy goście: babcie oraz rodzice bardzo byli dumni i zachwyceni ze swoich pociech, czego wyrazem były brawa oraz uśmiechnięte miny podczas ich występu.

16 stycznia w Klinice Onkologii odbyło się spotkanie muzealne "W szkolnej ławie". Poprowadził je Paweł Okolot z Muzeum Historycznego - jednego z oddziałów Muzeum Podlaskiego. Rozpoczął spotkanie dzwoniąc autentycznym starym szkolnym dzwonkiem, który dawniej obwieszczał uczniom początek lekcji. Przybliżył atmosferę szkoły sprzed lat prezentując slajdy ze zdjęciami dawnych przedmiotów związanych ze szkołą. Część eksponatów, które znajdowały się na czasowej wystawie w siedzibie muzeum pod tytułem "W szkolnej ławie" mogliśmy zobaczyć z bliska i przekonać się o ich prostocie. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na lekcję kaligrafii i przy pomocy stalówek i atramentu usiłowali zapisywać rzędy literek w liniaturze - co okazało się całkiem sporym wyzwaniem, ale wszystkim się udało. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że pisanie atramentem było ciekawe, ale na co dzień to jednak wolą długopis.

Dnia 15.01.2014 r. w ramach projektu "Cztery pory roku w wychowaniu przez ruch w szkole szpitalnej" odbyło się spotkanie"Pada śnieg, zabawy zimowe". W czasie zajęć dzieci przeprowadziły bitwę na gazetowe śnieżki, "ulepiły" bałwana, "pojechały" na rodzinny kulig (fabularyzowana zabawa ruchowa) i relaksowały się przy muzyce o tematyce zimowej. Organizatorami zajęć byli wychowawcy grup wychowawczych.

"Wśród nocnej ciszy..." - 20 grudnia na oddziale onkologii spotkaliśmy się w świątecznej atmosferze kolęd, pastorałek, dekorując choinkę wspólnie wykonanymi ozdobami. Życzyliśmy sobie nawzajem dobrych Świąt Bożego Narodzenia.

"Tradycje i ozdoby bożonarodzeniowe na Podlasiu" - 19 grudnia odbyło się spotkanie muzealne w Klinice Onkologii. W świąteczny nastrój wprowadziły nas panie: Anna Kupiec i ze skansenu w Jurowcach - oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przybliżyły nam podlaskie tradycje bożonarodzeniowe. Wspólnie wykonaliśmy ozdoby choinkowe: anioły, bombki z bibuły i łańcuchy ze słomy. Poznaliśmy dawny sposób wypiekania opłatków (mogliśmy spróbować jak taki opłatek smakuje) i tradycje dotyczącego dzielenia się nim. Otrzymaliśmy kartkę z życzeniami świątecznymi od Pracowników Muzeum a także książki opisujące tradycje, zwyczaje i obrzędowość poszczególnych świąt w ciągu roku na Podlasiu.

W czwartek 12 grudnia 2013 roku odbyły się warsztaty o tematyce bożonarodzeniowej. W tym celu zaprosiłyśmy pana Cezarego Szymaniuka z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, który wspólnie z wychowankami wykonał odlewy gipsowe z motywami świątecznymi. Dzieci miały dużo radości przygotowując gips według podanych proporcji. Po wyschnięciu gipsu mogliśmy przystąpić do ozdabiania i kolorowania powstałych figurek. Powstałe prace dzieci mogły zabrać do domu i wręczyć swoim najbliższym jako prezent. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak ich rodziców. Organizatorami spotkania były : mgr Alina Ignatiuk i mgr Anna Iwaniuk z Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy dla dzieci.

"Hej, jedzie Mikołaj" - 6 grudnia w Klinice Onkologii, ubrani w mikołajkowe czapki, obchodziliśmy Imieniny Świętego Mikołaja. Na wizytówkach w kształcie worków prezentowych każdy uczestnik wpisywał swoje imię oraz imieninowe życzenie Św. Mikołajowi, które później zostały wklejone do pocztówki. Były skojarzenia, zabawa rytmiczna z zagadkami, opowieść ruchowa, piosenki i kolorowanka-puzzle a wszystko oczywiście z Mikołajem w roli głównej. Ułożyliśmy także wiersz-rymowankę o Św. Mikołaju, który wpisaliśmy do imieninowej kartki XXL ozdobionej jego portretem a przygotowanej jako prezent dla oczekiwanego w szpitalu Mikołaja z Laponii. Na koniec wszyscy częstowali się piernikami ufundowanymi przez mamę byłej pacjentki.

Wielkoformatowe świąteczne malowanie stało się, w pierwszych dniach grudnia, udziałem pacjentów z Kliniki Onkologii, którzy zostali poproszeni o pokolorowanie plakatów ze Św. Mikołajem i choinką, które miały stanowić element dekoracji miejskiego lodowiska. Sprawiło to wszystkim malującym ogromną frajdę a efekty można podziwiać jeżdżąc na łyżwach.

W dn. 2 - 6 12 2013r. w Zespole Szkół Nr 15 w Białymstoku odbyła się V edycja Szkolnego Konkursu Fizycznego „ Tygrysek” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W konkursie uczestniczyło 49 uczniów, którzy rozwiązywali zadania testowe z fizyki dostosowane do odpowiedniej grupy wiekowej ( gimnazjum i szkoła średnia ). Najlepsi otrzymali dyplomy. Organizatorzy - nauczyciele fizyki w ZS Nr 15 w Białymstoku: Kurowska Iwona, Wilczewska Urszula

W dniu 29 listopada 2013 roku na Oddziale Chorób Płuc i Gruźlicy dla dzieci zorganizowałyśmy Andrzejki, w zabawach uczestniczyły zarówno dzieci szkolne jak i przedszkolne. Spotkanie miało na celu zapoznanie wychowanków z tradycjami i zwyczajami ludowymi naszych przodków. Przypomniałyśmy uczestnikom zabawy tradycje związane z dniem św. Andrzeja, zakorzenione w ludowej tradycji wróżb i przepowiedni.
Same zrezygnowałyśmy z wielu wróżb, zastępując je zabawami skupiającymi się wokół przysłów związanych z dniem św. Andrzeja; zamiast lania wosku wykonałyśmy łódeczki orgiami które symbolizowały przyjaźń i koleżeństwo, wykorzystałyśmy zabawy z kolorami i plamami atramentowymi, które miały pobudzić wyobraźnię i kreatywność wśród dzieci. Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły : mgr Alina Ignatiuk i mgr Anna Iwaniuk.

"Andrzejkowe tradycje" stały się okazją do integracyjnego spotkania w Klinice Onkologii w dniu 29 listopada. Przypomnieliśmy sobie kilka charakterystycznych przysłów, zabaw obecnych w polskiej obrzędowości związanych z imieninami Andrzeja, m.in. lanie wosku przez dziurkę od klucza, serca z imionami, ustawianie butów. Uczestnikom bardzo podobało się oglądanie pod światło form powstałych z wylanego wosku a także relaks do muzyki i oglądanie na projektorze wielobarwnych plam.

28 listopada odbyło się kolejne spotkanie muzealne. Tym razem gościliśmy Panie: z Muzeum Ikon w Supraślu- Oddziału Muzeum Podlaskiego a tematem było "Pisanie ikon". Pracownicy muzeum zapoznali nas z tajnikami i etapami powstawania ikony, jej symboliki i znaczenia a także specyfiką Muzeum Ikon w Supraślu - jedynego w Polsce muzeum prezentującego wyłącznie ikony. Znamienne było skupienie uczestników piszących swoje ikony - powstały piękne!

27 listopada odbyło się spotkanie: "Origami na koniec jesieni" zorganizowanego przez nauczycieli wychowawców grup wychowawczych w ramach projektu "Cztery pory roku z wychowaniem przez ruch w szkole szpitalnej". Uczestnicy wykonali zabawne parasolki, drzewa-choinki oraz pudełka, składania było całkiem sporo, ale najważniejsze było zadowolenie z efektów własnej pracy i włożonego wysiłku.

27 listopada w Klinice Onkologii gościliśmy przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku wraz z Opiekunem panią mgr Sylwią Kraszewską. Nasi goście przekazali na rzecz pacjentów ciekawe gry i puzzle, które zostały zakupione przez społeczność szkoły ze środków pozyskanych z kiermaszu "Andrzejkowe pluszaki". Bardzo serdecznie dziękujemy Uczniom i Nauczycielom za zaangażowanie i chęć dzielenia się dobrem z innymi.

26 listopada, w Klinice Onkologii, gościliśmy Panią Joannę- zaprzyjaźnioną z pacjentami miłośniczkę tworzenia pięknych rzeczy z papieru. Nasze cykliczne zajęcia odbywają się pod hasłem: "Artystyczne spotkania z Panią Joanną". Tym razem wykonywaliśmy nastrojowe kartki świąteczne i zostaliśmy obdarowani przeróżnymi drobiazgami do zdobienia pocztówek, z życzeniami twórczego ich wykorzystania.

Światowy Dzień Pluszowego Misia" - 25 listopada odbyło się w Klinice Onkologii spotkanie z misiem w roli głównej. Każdy miał okazję opowiedzieć o swoim ulubionym misiu - przytulance (jeśli oczywiście takiego miał). Przypomnieliśmy sobie znane misie a także historię pierwszego pluszowego misia. Na koniec obejrzeliśmy bajkę o misiu Miszy z rosyjskiej serii kreskówek: "Masza i niedźwiedź", co wszystkich wprawiło w dobry humor a ponadto wykonaliśmy misie z masy solnej.

W dniach 18-21.11.2013 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci przy ZS nr 15, w Białymstoku przeprowadziło w ZS nr 15 XI konkurs interdyscyplinarny " My nie palimy, to nie dla nas". Uczniowie klas IV-VI SP, I-III gimnazjum oraz I-III LO wszystkich zespołów klasowych ZS nr15 w Białymstoku pisali test wielokrotnego wyboru dotyczący problemu palenia papierosów. Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży postaw prozdrowotnych. Do konkursu przystąpiło 73 uczniów: 21 ze szkoły podstawowej, 24 z gimnazjum i 28 z liceum. Koordynatorem turnieju była J. Sawicka-Nikołajew, wspierały ją w organizacji B. Ostasiewicz oraz B. Sawicka. Zaangażowane w przeprowadzenie konkursu i sprawdzanie prac były również M. Berenstejn, A. Białous, J. Malinowska, J. Myślińska, I. Nieścier, W. Prymak, U.Wilczewska, B. Zdanowicz Fiedorczuk oraz A. Żakowicz. Nagrody książkowe i dyplomy wręczone zwycięzcom sponsorowało TPD przy ZS nr15 w Białymstoku.

W dniach 19.11.- 21.11.2013 r. w Zespole Szkół nr 15 w Białymstoku odbył się ogólnoszkolny konkurs gramatyczno-leksykalny z języka angielskiego „How your English works”. Konkurs skierowany był do wszystkich chętnych uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz klas 1-3 szkoły gimnazjalnej. W konkursie wzięło udział 27 uczniów szkoły podstawowej oraz 24 gimnazjalistów. Celem konkursu było rozwijanie motywacji do nauki języka angielskiego oraz stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiedzą i umiejętnościami z języka obcego. Konkurs miał formę pisemną. Zadaniem uczniów było rozwiązanie tekstu wielokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 30 minut. Zadania konkursowe dotyczyły wiadomości i umiejętności leksykalno-gramatycznych w zakresie materiału objętego podstawą programową w szkole podstawowej i gimnazjum. Ogólnoszkolny konkurs gramatyczno-leksykalny z języka angielskiego „How your English works” został przygotowany przez panią mgr Annę Pogorzelską i przeprowadzony we współpracy z pozostałymi nauczycielkami języka angielskiego.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Macmillan.

W dniach 12-15 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Z zadaniami konkursowymi zmagali się przedstawiciele wszystkich poziomów edukacyjnych:
12 listopada - uczniowie szkoły średniej
13 listopada - uczniowie gimnazjum
14 listopada - uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
15 listopada - uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
Konkurs odbywał się w szkolnych pracowniach komputerowych w UDSK i w Szpitalu Wojewódzkim. Wzięło w nim udział 20 osób. Nasi uczniowie - tak, jak wszyscy uczestnicy "Bobra" na świecie - logowali się do portalu konkursowego o ustalonej godzinie i rozwiązywali 60-minutowy test on-line. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia. Wyniki konkursu zostaną podane przez organizatora na portalu konkursowym. Dyplomy uznania za udział w konkursie wyślemy uczniom do szkół macierzystych.

Dnia 30 października 2013 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja "Szkoła bezpieczna w sieci - konferencja dla profesjonalistów". Inicjatorem spotkania była Fundacja Dzieci Niczyje, która realizuje wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt "Szkoła bezpieczna w sieci". Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów w sieci oraz promocja pozytywnych zastosowań sieci. W konferencji wzięła udział przedstawicielka Zespołu Szkół nr 15 przy UDSK, Justyna Myślińska. Omówiono podstawowe zagrożenia związane z korzystaniem młodzieży z Internetu, a zwłaszcza obecnością na portalach społecznościowych (nasza-klasa, facebook, instagram i inne). Podano możliwe sposoby przeciwdziałania zagrożeniom. Omówiono także pozytywne aspekty użytkowania Internetu. Materiały konferencyjne w formie czasopism dla młodzieży dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, a także pozytywnych stron korzystania sieci, dostępne są w bibliotece szkolnej.

23 października 2013 r. odbyło się spotkanie strażaków z dziećmi na oddziale Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Dzieci zapoznały się z charakterem pracy strażaków, akcjami ratowniczymi oraz ubiorem i elementami sprzętu strażackiego. Na koniec w ramach wdzięczności goscie otrzymali laurki wykonane przez uczniów i oficjalne podziękowanie od Dyrekcji i nauczycieli.

23.10.2013 r. w UDSK odbyły się zajęcia "Spacer w deszczu z muzyką pana Lutosławskiego" w ramach projektu "Cztery pory roku - wychowanie przez ruch w szkole przyszpitalnej". Celem spotkania było wyzwalanie ekspresji ruchowej poprzez zaproponowane zabawy przy muzyce: "Jesienny spacer" - zabawa z folią", "Spacer w deszczu" - łączenie zabawy ruchowej z działaniami plastycznymi, "Ulewa" - zabawa rytmiczno -ruchowa w kręgu. Zabawy były przeplatane informacjami i ciekawostkami o Lutosławskim,wybitnym polskim kompozytorze XX wieku, nawiązując w ten sposób do obchodów Roku Lutosławskiego. Na koniec każdy uczestnik wykonał jesienne drzewo wykorzystując przygotowany szablon drzewa i wzory liści. Organizatorzy: nauczyciele grup wychowawczych

W dniu 14 pażdziernika 2013 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali część artystyczną skierowaną do nauczycieli Zespołu Szkół nr 15 w Białymstoku. Wiersze przeplatane były piosenkami w wykonaniu uczniów ze Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku. Nauczyciele otrzymali laurki wykonane techniką quilling.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej na oddziale płucnym z dermatologią w USK świętowaliśmy 11.10.2013. Z tej okazji młodzież przy wsparciu mgr J.Sawickiej-Nikołajew przygotowała uroczystą akademię. Był rys historyczny, trochę muzyki i wierszy - poświęconych rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej oraz uczniom i nauczycielom. Obecni na spotkaniu pedagodzy ZS nr15, A. Ignatiuk, W. Prymak, J. Sawicka-Nikołajew, K. Urbański, U. Wilczewska, B. Zdanowicz oraz A. Żakiewicz zostali uhonorowani laurkami wykonanymi własnoręcznie pod kierunkiem mgr A. Iwaniuk.

11 października 2013r. gościliśmy w Klinice Onkologii p. Joannę Łada-pasjonatkę Quillingu i ozdób z papieru, zaprzyjaźnioną z małymi pacjentami już od ubiegłego roku szkolnego,. Kolorowo i kwiatowo zrobiło się u nas, powstały wielobarwne bukiety a tajniki tworzenia kwiatów zdradziła nam Pani Joanna. Okazało się, że każdy z nas przy odrobinie cierpliwości potrafi je wykonać a najcierpliwszą osobą był oczywiście nasz gość - 300 kwiatków!

10 października 2013r. w Klinice Onkologii rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie muzealne: "Moda na peruki", które poprowadził p. Przemysław z Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy - oddziału Muzeum Podlaskiego. Poznaliśmy ciekawą historię peruk a dzięki zaprezentowanym slajdom mogliśmy zobaczyć ich ogromną różnorodność. Następnie samodzielnie wykonaliśmy peruki według własnego pomysłu a tych uczestnikom nie brakowało:.

9 października 2013 przedszkolaki z UDSK odwiedziły bibliotekę szpitalną (Filię Książnicy Podlaskiej Nr 10). Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami korzystania z biblioteki oraz uczestniczyły w zajęciach pt.: "Bajka o rycerzu Orzeszku - czy warto być miłym?".
W czasie spotkania maluchy przeniosły się do czasów smoków i rycerzy. Bawiły się chustą animacyjną i robiły sobie "smocze" fryzury. Później odgadywały za pomocą dotyku, co schowane jest w worku, a były to orzechy włoskie. Przedszkolaki wyjaśniły co to znaczy być "twardym" i wysłuchały wesołego opowiadania Urszuli Usenko o tym, jak to bardzo twardy rycerz Orzeszek zapomniał, że w życiu należy być miłym. Następnie dzieci wspólnie wykonały "Księgę miłych słów".
Przedszkolaki rozeszły się do sal z uśmiechem na twarzach, gdyż na zakończenie każdy z nich usłyszał komplement od swojego kolegi i otrzymał w prezencie książeczkę.
Zajęcia zorganizowały i poprowadziły: Emilia Sorko (nauczyciel wychowania przedszkolnego) i Iwona Sokół - Selau (bibliotekarz).

3 października 2013 r. odbyły się warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej "Z Ziemią krążymy". Wprowadzeniem do twórczych działań był wiersz "Co to jest ekologia?" oraz dywanik skojarzeń. Następnie uczestnicy swoje pomysły interpretacji tematu przedstawiali w formie plastycznej wybierając jedną spośród zaproponowanych. Najciekawsze prace zostaną przekazane do Młodzieżowego Domu Kultury - organizatora wojewódzkiego konkursu plastycznego pod tym samym tytułem.

27.09.2013 w ramach obchodów pierwszych urodzin Opery i Filharmonii Podlaskiej gościliśmy w Klinice Onkologii solistów i chórzystów w strojach z opery "Straszny Dwór". Mieliśmy okazję usłyszeć fragmenty tej opery jak również opery "Upiór w operze". Spotkanie miało niepowtarzalny charakter i pozostawiło miłe wspomnienia.

26.09.2013r. na oddziale B Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku uczniowie wraz z nauczycielami świętowali Europejski Dzień Języków. Oprócz anegdotyczno-edukacyjnych dyskusji na temat trudności naszego rodzimego języka oraz porównywania jego gramatyki do konstrukcji innych języków uczniowie sporządzili spis porównujący najpowszechniejsze stwierdzenia (powitania, pożegnania i inne zwroty grzecznościowe) w różnorakich językach.

23.09.2013 mgr J. Sawicka-Nikołajew oraz mgr E. Kopijkowska przeprowadziły warsztaty "Sprzątanie świata -2013" dla młodzieży USK na oddziale płucnym, zakaźnym i dermatologii. Spotkanie miało na celu promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, kształtowanie postaw troski o środowisko. Warsztaty były okazją dla uczniów do podzielenia się swoją wiedzą na temat segregacji odpadów oraz przyczyn konieczności recyklingu śmieci. Spotkanie upamiętnił plakat wykonany przez młodzież, zatytułowany " Sprzątanie świata -2013" i wywieszony na sali szkolnej na oddziale płucnym.

12.09.2013r. -Trzyosobowa grupa teatralna Prekursor wystąpiła z przedstawieniem pt. "Jeż vs Jeżozwierz" bawiąc zebrane w świetlicy dzieci i ich rodziców piosenkami i zabawnymi przebraniami. Po przedstawieniu dzieci otrzymały od zespołu upominki-zabawki.

12 września 2013 roku odbyłoa się spotkanie edukacyjne dla młodziezy gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej zwiazane z 330 rocznicą zwyciestwa pod Wiedniem

Przedszkolaki z UDSK spotkały nietypowego gościa. Odwiedził ich rycerz walczący pod Wiedniem. Radość dzieci była ogromna, gdy rycerz pozwolił założyć swoją zbroję i chełm. Gość opowiadał o walkach toczonych w 1683 roku pod Wiedniem. Dzieci obejrzały zdjęcia i ilustracje przedstawiające wojsko i stroje rycerzy z tamtego okresu. Na zakoczenie przedszkolaki wykonały dwa rysunki rycerza, pierwszy w zbroi, a drugi w stroju galowym. Spotkanie odbyło się 12 września 2013 r. w dniu 330 rocznicy bitwy pod Wiedniem. Do spotkania doszło dzięki współpracy z zespołem nauczycieli humanistów

04.09.2013 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2013/2014. Szkolny Nauczycielski Teatr "Kroplówka" wprowadził uczniów w tematyką szkolną poprzez wiersze J.Tuwima. W uroczystościach uczestniczyli dzieci, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 15.


02.09.2013 roku rozpoczęliśmy rok szkolny 2013/2014 na poszczególnych oddziałach.***Wydarzenia***